Turbohan lisää moottorin tehoja, mutta lisääkö se vääntöä? Muuttaako se vääntöä yleensä miksikään?
Turbo ja vääntö
ukko vaan
113941
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä muuttaa suuremmaksi.
Teho on laskennallinen juttu joka saadaan kun tiedetään VÄÄNTÖmomentti ja kierrokset
Höpö höpö! Teho laskennallinen juttu!
Työtä tarvitaan auton liikkumiseen.
Työ tulee tehdyksi jollakin teholla jonakin aikana. Teho saadaan aikaan pyörittämällä kampiakselia jollakin pyörimisnopeudella ja
vääntömomentilla.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000158&posting=22000000016162318
Turbo lisää vääntöä huomattavasti.
Omassa 2.2-litraisessa 8-venttiilisessä turbossani on 278Nm, vapareissa ei lähelläkään tällaisia lukemia.
Vääntö tosin löytyy vasta, kun turbo tulee mukaan, eli esim. liikennevaloista lähteminen on aika on/off tilanne: jos kierroksia on liian vähän eikä halua kusettaa kytkintä, auto nyykähtää helposti ja nopea lähtö vaatii kierroksia sen verran, että tulee räyhäämisen makua.
Ohitustilanteissa vääntö on hyvin konkreettisesti mukana, vaihtamisen tarve vähenee.
Turbo nimenomaan lisää tehoa kasvattamalla vääntöä eikä kierroksia. Jos samalla kierrosluvulla vääntö kaksinkertaistuu, niin tehokin kaksinkertaistuu.
http://www.rototest.com/index.php?DN=33
teho = vääntö x kierrokset
nimenomaan vääntömomenttia turbo kasvattaa
Muuttaahan se aina vääntöä kun tehoa saadaan lisää... Ja vaikuttaa aikalaiillakin.. paljon riippuu myöskin turbosta että miten paljon vääntöä saadaan meinaan pitäisi turbon olla suhteessa auton kuutiotilavuuteen sekä virtaavuuteen... pelkällä turbolla ei kummoisia aikaan saa jossei tee muita muutoksia.. siis ainetta on moottorin saatava enemmän ja myös kannen sekä putkiston on virrattava paremmin
Muuttaahan se aina vääntöä kun tehoa saadaan lisää... Ja vaikuttaa aikalaiillakin.. paljon riippuu myöskin turbosta että miten paljon vääntöä saadaan meinaan pitäisi turbon olla suhteessa auton kuutiotilavuuteen sekä virtaavuuteen...
Moottori muuttaa polttoaineeseen sitoutuneen kemiallisen energian lämpö- ja liike-energiaksi tietyllä hyötysuhteella.
Moottori siis tekee työtä ja se missä tahdissa se työtä tekee on tehoa.
Vääntömomentti on karkeasti iskutilavuuden funktio suunnilleen tyyliin 100 Nm/litra vapaasti hengittävillä koneilla.
Ahtamalla saadaan iskutilavuudesta ulos enemmän energiaa eli tietyllä kierrosnopeudella kohotetaan koneen tuottamaa tehoa ja samassa suhteessa tietysti vääntömomenttia.
Eteenpäin meneminen tietyllä nopeudella ja kiihdyttäminen siinä tilanteessa vaativat koneesta tehoa, joka on kampiakselin kulmataajuuden ja vääntömomentin tulo.
Vaihteisto toimii välissä momentin muuntimena, joten liiketilan ylläpitämisen tai muuttamisen puolesta on samantekevää onko teho alunperin tehty korkeiden kierrosten ja pienen vääntömomentin tulona vaiko korkean vääntömomentin ja matalien kierrosten tulona.
Teho on se yhteinen tekijä mitä lopulta tarvitaan.