HAASKALTA KYTTÄYS KIKKOJA?

TOYOTA CRESSIDA56

KERTOKAAPA MILLÄ ASEELLA ROJAUTATTE HAASKALTA SUPILTA TAI KETULTA HENGEN POIS? JA PALJONKO ON AMPUMAMATKAA HAASKALLE? MUITAKIN KIKKOJA VOI KERTOA.ITSELLÄNI ON SOHVA JOSSA LÖHÖILEN JA KUN TULEE SOPIVA HETKI NIIN PAMAUTAN HAULIKOLLA.

12

7910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moilasH

      F18 on mulla tuossa pellonpääs. Sillä suhautan paikalle, kun jostain saan vihiä noista paholaisista. Lämpöhakuinen infrapuna-ohjus on osoittautunut hyväksi...

    • 222

      Kakskakskakkosella on hyvin tippunut niin supit kuin ketutkii. Valovoimasen kiikarin avulla pystyy hyvällä kuutamolla osumaan yli sadastakin metristä.

      • tav.i

        kakskakskakkosella on minäkin noin 7 kettua ampunut ja eilen olin ampumassa mutta ohi prkl


    • kyösti

      Minä pamauttan lapiolla, kun tulevat likelle.

    • minun sota kalusto

      minulla on oma armeija ja olen kómentaja suunnittelen joka pienriistaa kohren erilaisen sota suunitelman ja käsken armeijan hyökätä pansari vaunuilla ja miinoilla ja hävittäjillä... mutta ainut huono puoli on tähän mennessä ollu se kun niistä ei oo jääny jäljelle mitään! ku lähes joka toinen supi/kettu on astunu miinaan tai ammuttu panssari vaunulla!

    • m72

      Kivääri tikka varmint cal. 308, 8 g sako kokovaippa,tai mahdollisesti ilman lumia reikäpää reilu 6 grammainen jota tuskin käytän kun lumikeleillä varmaan vasta aloitan itse kyttäyksen, kiikari laatusakemanni valopisteella 8x56.

      Haulikko pumppu 10/89. Panoksena federal premium 64 g 4,6mm. Erikois-suppea suuhinen. Kyllähän haulikooksi riittäisi hyvin 3,5 millinenkin, mutta koska kuviot pelaa niin kyllä tuon kokoinen hauli tyrmää eläimen todella tehokkaasti.

      Haaskapyssyt voivat olla laajalta kirjolta. Pikkukiväärit käyvät hyvin myös, eikä haulikoidenkaan tarvitse ampua niin raskaista paukkuja kuin oma torrakko. Oma kalusto on kivääripuolellakin raskasta, mutta sopii erittäin hyvin ketunkin jaakaamiseen.

      En ole vielä täysin päättänyt mihin ensi talven haaska sijoitetaan. Paikkoja on monia. On jopa mahdollisuutta käyttää hyväksi tievarsivaloja, mahdollisuus mennä syvälle yhtenäiselle metsäalueelle, kytätä ulkorakennuksesta ja ampua 6 metristä. Eli paikan mukaan valitsen jomman kumman pyssyn. Haulikossani ei ole kiikaria, joten se vaatii valoisamman paikan. Kiväärillä täytyy olla tietenkin huolellinen varoetäisyydestä ja ampua mieluusti alaviistoon.

      Matka haaskaan valitaan sitten paikan mukaan ja myös tietenkin aseen.

      On todennäköistä, että kiväärillä lähden ensi talvena kyttäämään.

      Muita kikkoja....no ei tule mieleen, mutta eikös myyräkanta ole pakosti laskussa, joten se lupaa voimakasta tunkua haaskalle, kun ketun on siirryttävä pääsääntöisesti muuhun sapuskaan.

      Itse aloitan syötityksen vasta kun hirvieläinten suolijätteitä alkaa kertyä. Täydennän haaskaa kalalla ja sun muulla. Aloitan hieman (liian) myöhään haaskan pidon, mutta eiköhän saalista kerry kun pikkupetoja on niin pirun paljon. Nyt elokuussa innokkaimmat alkavat jo viemään haaskasyöttejä, itse varmaan vasta siinä lokakuun lopulla. Suosittelen kuitenkin muille aikaista alotusta.

      En ammu varislintuja haaskalta, vaikka ne pitävätkin peijaisiaan aamusta ilmaan. Ne auttavat voittamaan epäluuloisen ketun varovaisuuden.

      Lopuksi eläinsuojelijoille: Voimakkaan kettu- ja supikoirakannan verottamisesta on paljon hyötyä suomalaisen luonnon monimuotoisuuden hyväksi. Tappamisen oikeutus on sitten sama asia kuin keskustelu jumalasta ateistin ja uskovaisen välillä.

    • obbelco

      Kiitso tiedoista.Lisää juttua voi laittaa

    • metsästäjävm51

      Kytiskoppi lämmitettävä
      Pyssy Valmet leijona vm. 66 222/12, kiikari jossa hyvä hämäräluku
      haaskana ammutut supit ja kalaa
      haaska n. 25m kopista
      supit kannattaa sitoa kiinni esim rautalangalla, koska muuten ne viedään muiden supien toimesta
      panos omaan pyssyyn 3.5 mm Rottweill waindsmanhei, luotipiippuun puolivaippa
      kalat kannattaa pistää monttuun, muuten varislinnut levittelevät ne pitkin peltoa
      kyttäysaika keskikesästä koviin pakkasiin ja maaliskuusta kevääseen
      valmius: pyssy paikallaan, rauhallisesti poskelle ja pam, kun maali on varma eläin poikittain, aikailla ei kuitenkaan sovi.
      Tässä joitakin näkemyksiä

    • SitäSAAmitäPYYTÄÄ

      Ennemmin, tai myöhemmin meistä jokainen saa istahtaa omien tekojensa pitopöytään.

      • jhbghuohuo52kl

        Mistä virrestä veisatahan?


      • Salmnella

        Töitä tekemättä,ei sinun "Syödä pitävi! Löydät vanhasta
        virsikirjasta kun näet vähän vaivaa etsimisessä.


    • talmud

      Juutalaisia metästän pankki haaskalta!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      107
      6788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      382
      6428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      62
      3223
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      117
      2728
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2360
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1535
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe