Aliarvoiset printit

Nimetön

Onko filmistä kehitettyjen valokuvien laatu heikentynyt viimeisen puolentoista vuoden aikana? Ovatko kehitysmenetelmät muuttuneet jotenkin?

Kehitin juuri parikymmentä filmiä matkakuvia ja sain käteeni ison pinon kuvia, joissa värit ovat haaleat ja kuvien terävyys melkein rakeista (olen käyttänyt 100 ja 200 filmiä). Sininen sävy dominoi suurinta osaa kuvista. Kuvat muistuttavat heikkolaatuisella digikameralla otettuja kuvia. Kuvissa näkyy myös haaleita edestakaisia pystyraitoja. Kamerani on EOS50.

Toinen ongelma on se, etta kuvissa ei printissä näy kaikkea sitä, mikä nakyy negatiivissa. Joissakin kuvissa hyvin olennainen osa negatiivissa olevasta kuvasta on jäänyt printin ulkopuolella.

Olen todella pettynyt, olen viemässä kuvat takaisin ne kehittäneeseen liikkeeseen, mutta kiinnostaisi kuulla onko muilla vastaavia kokemuksia kuvien kehityksestä?

6

1200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta

      Johtuiskohan niistä uusista digilabbiksista,joita on ruvettu tohinalla völjäämään joka liikkeeseen.Selvää huononnusta on havaittavissa kuvapalveluissa ja kuvan laadussa.Tusinatavaraa kautta linjan sanoisin.

      • kuvittaja

        Laadun huonontumisen kyllä huomaa,kun katselee uusia kuvia ja vertaa niitä 5 vuotta vanhoihin.Tämmöstä kehitystä on havaittavissa!Laatu huononee,mutta hinta nousee.
        Filmille kuvaaminen kyllä vähentyy entisestään,kun muutkin huomaavat saman.
        Digi jyrää.


    • näköisesti

      kyseessä on digilabbis joka scannaa negat liian suurella nopeudella ja siitä johtuu raidat, ainakin isommilla negoilla on ollut havaittavissa tuo "raidoitus".

      Jos värit on haaleat, niin todennäköisesti negakin on haalea, onko vika kehityksessä tai muuten vain alivaloittuneissa negoissa?

      Työvara täytyy jättää aina negoihin, millin heitto suuntaan tai toiseen tekee kuvassa jo paljon, mutta osaava printtaaja katsoo ja viitsii vähän katsoa mitä esikatselussa näkyy ja siirtää negaa, mutta täysin yks yhteen ei oikein pysty kaikista tekemään, liian tiukalle rajaukselle säädetty kone jättää valkoisia reunoja ja siitäkään ei tykätä, kompporisseja täytyy tehdä, ei kaikki kameroiden kuvaportitkaan ja filminsiirto ole täysin samoja.

      Mutta yleisesti ottaen digilabbis ei ole oikea vehje filmikuville, liian monta vaihetta voi mennä kuvien valmistuksessa pieleen, scannaus, automatiikka korjaa tummia kohtia väkisin vaaleiksi ja päin vastoin, joku väri korostuu liikaa jne, mutta vie takaisin jos kyseessä paikallinen liike, varmasti yrittävät uusia parhaansa mukaan, jollei niin vie muualle ja sano et tekee paremmat!

    • Hoo Koo

      ..keikkakuvien kuvaamisen kinofilmille kun vakilabra ei saanut enää kunnon kuvia uudella digilabbiksellaan.

      Muita kehityspaikkoja testattuani totesin niiden laadun liian vaihtelevaksi.

      Color-Kolmiolla ollaan ilmeisesti asiakkaitten pyynnöstä otettu vanhanmallin optinen labbis uudelleen käyttöön.

      • ammattipuolella

        amatööripuolesta en tiedä, mutta onneksi tajusit ottaa painostuksen jälkeen analogiset taas käyttöön, järkyttävää laatua kun väkisin koitetaan negaa scannallailla joillain yleisasetuksilla.!!


      • vaativaa puuhaa
        ammattipuolella kirjoitti:

        amatööripuolesta en tiedä, mutta onneksi tajusit ottaa painostuksen jälkeen analogiset taas käyttöön, järkyttävää laatua kun väkisin koitetaan negaa scannallailla joillain yleisasetuksilla.!!

        eli käytännössä siis käsityötä. Jokainen ruutu kannattais tarkistaa ja tarvittaessa uudelleenskannaus, sekä lisäksi kuvanmuokkaus jos värit liian haaleat tai kontrasti pielessä.

        Mut jos ja kun tuota tehdäänkin yleisasetuksilla automaattisesti niin ei ihme että huonoo jälkee syntyy. Negojen skannauksessa kannattais olla huolellinen mutta kun se kiire ja pitäis ehtiä palvella kaikkia.

        allekirjoittanut ei itse ole missään valokuvausalan firmassa palveluksessa mutta ymmärtää toki heidän paineensa ja kiireensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe