vyötärökorsetin ompelu?

Mulla ei oikein ole varaa ostaa tällaista, kun hinnat on sellasita satasta. kysyisinkin tietäisikö joku, miten tällaisen saisi ommeltua itse :) Siis ihan kiristävä korsetti se saisi olla.
3796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Periaatteessa itse ompelu on melko simppeliä, jos perusasiat osaa. Ihan ensimmäisenä työnä ei kannata korsettiin ryhtyä.

Kaavat kannattaa hankkia valmiina (netistä varmaankin saa, ehkä joistain kangaskaupoistakin?), tietysti voi vähän itsekin muokata jos taitoa löytyy. Kuvitettuja ohjeitakin saattaa löytyä. Kankaaksi kannattaa valita tukeva puuvilla tai pellava, esimerkiksi mankeliliina sopii hyvin. Päällyskankaaksi sopii esimerkiksi joku satiini, mistä vain itse pidät. Muista kutistaa kankaat ennen leikkuuta, esim. koneessa ilma pesuaineita.

Luiksi kannattaa kelpuuttaa ns. muoviluut, metallisia kun ei oikein voi pestä. Älä kuitenkaa sorru ricilene-nauhaan, se menee helposti mutkalle ja taipuu. Niinsanottu vannenauha on kokemukseni mukaan parasta. Lisäksi tarvitset vinonauhaa, joista ompelet kujat luille. Nyöritykseen tarvittavia sirkkoja löytyy tavallisista kangaskaupoista, mutta blanchetteja joudut varmaankin etsimään erikoisliikkeistä.

Kun olet kutistanut ja kuivattanut kankaat, leikkaa molemmista kaikki tarvittavat osat. Muista olla tarkka saumanvarojen kanssa, pienikin heitto voi olla kohtalokas. Saumanvaroiksi riittänee 1 cm, paitsi keskellä edessä ja takana noin 2 cm. Järjestä ennen ompelua vastaavat palat päällekkäin, tukeva kangas alle ja päällikangas päälle, eli kun ompelet yhtä saumaa, sinulla on neljä kerrosta kangasta. Kun olet yhdistänyt kappaleet, tikkaa saumojen päälle (kun olet silittänyt ne auki) vinonauhaa. Sen jälkeen voit kiinnittää blanchetin sekä nyörityksen alle tulevan suojakaitaleen. Tämän jälkeen kiinnitä vinonauha alareunaan (kannattaa olla samanväristä satiinia kuin päällikangas) ja pujota sopivanmittaiset luut kujiin. Kun luut ovat paikallaan, ompele vinonauha myös yläreunaan. Sitten voit kiinnittää sirkat (kokeile ensin tilkulle) ja pujottaaa nyörin.

Toivottavasti tästä on apua. Kerro miten kävi. :)

Äänestä
  • metalliset luut niiden olla pitää, mikäli haluaa kiristää.. muoviluut on ihan lastenjuttuja ja sellaisiin koristekorsetteihin vain..

    yleensä korsettia ei edes pestä, vaan tuuletetaan. sen alla kun käytetään usein jotain muuta vaatetta..

    ja jos ihan on pakko pestä korsetti (jossa on metalliset luut) niin käsinpesu, "virutus" veden alla ja kuivaaminen pyyhkeeseen. ei saa rullailla! eli useampi pyyhe menee varmaan tähän hommaan..

    Äänestä

Kyllä täällä saa vyötärökorsetin ihan 30eurolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Crystal Violet kirjoitti:

Mulla ei oikein ole varaa ostaa tällaista, kun hinnat on sellasita satasta. kysyisinkin tietäisikö joku, miten tällaisen saisi ommeltua itse :) Siis ihan kiristävä korsetti se saisi olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu