Eli: haluaisin vuosien tauon jälkeen mennä huvipuistoon, mutta pelottaa, että olen liian iso laitteisiin. Viimeksi Lintsillä käydessäni olin noin 80-kiloinen, nyt painan yli sadan. Minkäkokoisia tytteleitä/poikia Lintsin laitteisiin mahtuu? :) Muistaakseni Topspinissä minulla oli hankaluuksia, koska turvakaaret menivät niin tiukalle. Nyt ajatuskin kauhistuttaa, sillä olen lihonut juuri kriittisistä paikoista, kuten perseestä ja reisistä. :(
Ei ole varmaan toivoakaan ahtautua samaan vuoristoratavaunuun miehen kanssa, joka on voimanostoa harrastettuaan kasvanut hartioista ja reisistä hänkin ja painaa lisäksi myös yli sata kiloa. :D
Kokemuksia? :)
Ei ole varmaan toivoakaan ahtautua samaan vuoristoratavaunuun miehen kanssa, joka on voimanostoa harrastettuaan kasvanut hartioista ja reisistä hänkin ja painaa lisäksi myös yli sata kiloa. :D
Kokemuksia? :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse olen ollut Särkänniemessä yli satakiloisena. Pääsääntöisesti homma meni ihan ookoo, mutta parissa laitteessa turvakaaret olivat ongelma. Koin aika nolon hetken siinä Tornadossa, kun kahden laitteella työskentelevän tytön piti "pakata" minut niihin kaariin.. :) Nippa nappa menivät kiinni. Annan muuten näille teini-ikäisille tytöille täydet pisteet todella asiallisesta käytöksestä. Olin positiivisesti yllättynyt, niin nuoret ihmiset osasivat olla niin fiksusti. Vanhempansa ja työnantajansa saavat olla ylpeitä.
Parissa muussakin laitteessa oli hiukan hankalaa juuri turvakaarien kanssa. Masun kohdalta otti kiinni.. Sitten joissakin pieni (?) penkki hiukan haittasi & oli epämukava. Muissa laitteissa en onneksi tarvinnut kuitenkaan mitään extra-apua kaarien kanssa, vaan pienellä omatoimisella rutistuksella sain itseni mahtumaan. :)
Valitettavasti en osaa sanoa mikä tilanne on Lintsillä, koska en ole ollut siellä varmasti kymmeneen vuoteen. Uskoisin kuitenkin tilanteen olevan vähän Särkkistä vastaava. Eli VOI OLLA (riippuen vähän miten painosi on jakautunut), että himpun verran ongelmia tulee, mutta sinuna en miettisi sitä etukäteen. Ihan oikeasti, itselleni jäi Särkkiksestä ihan hyvä maku suuhun, vaikka olikin se hiukka nolo tilannekin. :) Kyllähän jotkut miehetkin ovat tosi isoja ja sellaista, kaikenlaista ne huvipuistojen ihmiset näkevät.
Kyllä minä ainakin matkustin vuoristoratavaunussa yksin silloin kun olin tuhdeimmillani. Mieheni nimittäin on reilun kokoinen, ei lihava, mutta tukeva ja pitkä ja painaa myös n. 100 kg. Mutta hauskaa oli silti!
Rohkeasti vaan, hauskaa reissua sinulle!
Heippa!
Kyllä niihin laitteisiin aika hyvin mahtuu! Itse olen (vielä) hiukan reilu 100kg ja hyvin on mennyt huvipuistoissa. Riippuu tietysti millainen kroppa muuten on; itselläni on aika paljon lihaksia ja mahdun useimmiten 46/48-kokoisiin vaatteisiin, joten tällä vartalonmallilla ainakin voi käydä huvipuistossa.
Särkänniemessä enimmäkseen ollaan käyty ja siellä tuli testattua viime vuonna uusin makuuasento-vuoristorata (en muista nimeä). Se vähän kyllä jännitti etukäteen, kun piti ensin mennä siihen "kapseliin" nojaamaan ja sitten tuli turvakaaret taakse. Ajattelin, että nonni, nyt on takapuoli liian iso jne., mutta mahduin ihan hyvin siihen.
Ei muuta kuin kokeilemaan ja pitämään hauskaa!! :)