Aloin kasaamaan jo vuosia osina kuolinpesän varastossa ollutta Mariner 4-perämoottoria. Saamani tiedon mukaan koneesta oli karannut vaihteistoöljyt. Vaihdatin uudet öljytiivisteet ja ostin uuden vesipumpun siipipyörän. Nyt kysyisin joltakin tietäjältä, että miten se siipipyörä kiilataan siihen akseliin? Minkäänlaista kiilaa en moottorin osista enää löytänyt. Minkälaista "keksintöä" voisi tuossa kohdassa käyttää?
VESIPUMPPU
Puosu
81249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Laita plastic paddinkin kemiallista metallia siipipyörän ja akselin hahloon. Lukittuu lujasti ja saa purettua sahaamalla siipipyörän kahtia.
Jos et viitsi "keksiä" uutta kiilapalaa varaosakaupasta.
on jossain 120 km:n päässä. Ei taida kyläkaupasta tai kioskista löytyä noita epoksihartsejakaan, mutta kiilan voi aina jostain viilailla. Kiitoksia kuitenkin.
Siinä kuuluu olla tappi.
Sen hinta on 1,60€, joten ei kannata alkaa virittämään mitään, vaan tilaa se alkuperäinen tappi siihen.
Varaosanumero: 93604-09066
Tappi antaa ilmeisesti siipipyörälle pienen välyksen akseliin nähden... siis kiertosuunnassa. Teen tilapäisen tapin vaikka poranterästä. Kyllä sillä pari viikkoa ajelee. Ostan sitten sen oikean myöhemmin. Varaosakauppa on täältä niin kaukana, että en viitsi lähteä hakemaan.
syrjäkylällä enää liiku postikaan
polkupyörällä, mutta yhtä pitkä matka varaosakauppaan silläkin.
pitkä matka silläkin.
Tosin ennen posti toimi sillä tavalla, että varaosakauppa vei Helsingissä kiilan postiin. Posti siirsi kiilan keltaisella autolla seuraavaksi päiväksi teidän kylälle josta postiljooni kiidätti sen aamuvarhaisella tilaajalle.
Lienee jotakin sielläkin muuttunut jos sama ei päde enää.
tämä noin 2 €.