Lohkeilevat kynnet

Katsukka

Olen huomannut, että kissallani kasvaa useimpien kynsien vieressä ohut muun kynnen muotoinen "tirsu". Aluksi luulin niitä liikakynsiksi, mutta ne ovat niin ohuita suiruja, että luulen, että ne ovat haljenneet muusta kynnestä tyveen asti. Ostin juuri uuden raapimapuun, ja tällaisia kynnen kappaleita oli lattialla useita. En ole huomannut tassuissa tulehtumisen merkkejä, tai että kissani aristelisi niitä. Onkohan tämä aivan normaalia? Annan kissalleni eläinkaupan kuivamuonia ja välillä lihaa tai kalaa. Kissani on sisäkissa, joka käy joskus ulkona valjaissa. Kynnet leikkaan silloin tällöin ja raapimapuu on kovassa käytössä.

4

3795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sae

      Liuska on kuollutta kynttä, joka irtoaa kissan raapiessa.

      Kynsisakset voivat vaikuttaa asiaan, jos ne ovat liian tylsät tai leikkaavat "nirhaamalla". Silloin kynnen pää voi rispaantua ja kynnen kerrokset liuskoittuvat liikaa.

    • kynnet

      kun kissa teroittaa kynsiä irtoo siitä kynnen sivusta juuri liuska. Eli siis kynsi reävöityy liuskan irrotessa. kaikilla kissoilla irtoaa liuskoja.

    • Nämä ohuet "kynnensiivut" ovat juuri niitä, mitä kissa poistaa raapimalla. Raapimisen tarkoitus ei siis oo tylsyttää kynsiä, vaan poistaa niistä juuri tuota kuollutta ainesta. Älä huolestu, nämä kynnenkappaleet lattioilla lienevät tuttuja jokaiselle kissanomistajalle! :)

    • |||

      löytyy vähän väliä sellaisia bumerangin näköisiä kynnen soiroja, ehkä n. millim paksuisia.
      Kisu vuoden ikäinen ja näitä on ollut ihan alusta asti että luulusin olevan normaalia, tai nyt ainakin sitten toivoisin. Ei ole itselle tullut mieleenkään kauheesti et olis mitää vakavaa.
      Luulen kyllä et on joku kynnen oma uusiutumis juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      63
      4908
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      31
      3715
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3340
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2305
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1889
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1512
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      328
      1449
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1423
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1320
    Aihe