BUSSY-SAINT-GEORGES

Millainen alue?

Hei!

Ajattelimme mennä hotelliin, joka sijaitsee BUSSY-SAINT-GEORGES:ssa. Kertokaa kommentteja alueesta. Suunnitelmissa olla hotellissa siellä 3 yötä, yksi päivä niistä Disneylandissa ja päivä Pariisissa.

1

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tianette

      Heippa

      Olen asunut Ranskassa pari vuotta ja olen työskennellyt matkailualalla hotellien parissa tästä puolet. Yksi sopimushotelleistamme on hotelli Bussy-St-Georges. En tiedä onko tämä ko. hotelli juuri se minne olette menossa mutta tämän tunnen parhaiten. Kyseinen hotelli on ihan hyvä perustason hotelli, jossa taatusti viettää mukavan loman. Bussy-St-Gerogesissa on myös parempi tasoinen Holiday Inn.

      Itse kaupunki on aika karu verrattaen Pariisiin ihaniin vanhoihin rakennuksiin. Alue on kuitenkin ihan siisti, vaikkakin "banlieu" aluetta eli esikaupunkia. En suosittele, että lähdette kovin myöhään happihyppelylle, mutta muuten alue on ihan hyvää seutua. Monet asiakkaat olen ohjannut tuonne eli uskallan suositella teillekin. Kaupungista on hyvät yhteydet niin Disniin kuin Pariisiin. Hotelleista tuolla alueella on yleensä omat ilmaiset kuljetukset suoraan Disniin eli ei tarvitse sählätä junien kanssa.

      Pariisissahan on kolmenlaista kulkuneuvoa (jos ei lasketa takseja ja kaupungin reunamilla olevaa ratikkaa)...bussi, metro ja RER. Bussy-St-Gerogesista Pariisiin kulkee RER ja linja on A (punainen). Pysäkin nimi on Bussy-St-Georges.

      Viimeiset junat kulkee yhden aikoihin yöllä eli jos haluatte tutustua Pariisin yöllä/iltasella (jota suosittelen) niin takasin pääsee vain taksilla. Suomeen verrattaen taksit ovat kuitenkin suhteellisen halpoja.

      Toivottavasti oli jotain apuja tästä. Mukavaa reissua!!

      Tianette

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5010
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3302
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      100
      3230
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2463
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      31
      2318
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2029
    7. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      17
      1723
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1656
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1629
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      180
      1624
    Aihe