moi!
Miten kauan olette keränneet rahaa häitä varten? ootteko esim. laittaneet rahaa jonkun tietyn summan joka kuukausi? Kuinka moni on ottanut lainaa häitä varten?
me ei taideta saada rahaa kasaan millään, joten lainaa on otettava sillä haluamme suht. isot häät.
haluankin kuulla miten muilla järjestyy..
Miten kauan olette keränneet rahaa häitä varten? ootteko esim. laittaneet rahaa jonkun tietyn summan joka kuukausi? Kuinka moni on ottanut lainaa häitä varten?
me ei taideta saada rahaa kasaan millään, joten lainaa on otettava sillä haluamme suht. isot häät.
haluankin kuulla miten muilla järjestyy..
Vastaukset 5
Vanhimmat
joka kuukausi säästöön, niin olemme tehneet jo ainankin vuoden verran ja nyt se alkaa olla kasassa.
MOI!
Me säästettiin rahaa noin vuoden ajan. Laitettiin 500 euroa joka kuukausi säästötilille. Voisi sanoa että oli ihan älyttömän raskas vuosi. Meillä mieheni kanssa tulot yhteensä noin 1500... ja kun siitä laitettiin säästöön ja maksettiin vuokrat ynnämuut kulut niin aika vähälle meni rahat. Mutta KYLLÄ KANNATTI!!! Näin meidän ei tarvinnut ottaa lainaa!
Tsemppiä omaan koitokseenne!!!
kerralla! :D
Vuoden verran ollaan "suunniteltu" häitämme, ja puvut ym ym ym kaikki sellaiset mitä voi ostaa ajoissa, on ostettu! Tällä tavalla menot jakautuneet tasaisesti eikä olla jouduttu elämälaadusta kovinkaan tinkimään. Se että olen laittanut aina tilanteen tulleen rahaa säästöön ruokakuluja varten, on minun oma valintani ja on osoittautunut hyväksi menetelmäksi meille. Sovin pitopalvelun kanssa jo syksyllä varatessani sen paikan että haluan maksaa vuoden lopussa "varausmaksun". Tämä 500 € varausmaksu vähennetään ruokakuluista :D. Ja samoin olen tehnyt valkuvaajan kanssa. 50 € varausmaksua, joka vähennetään loppusummasta (jäljelle jää 15 € maksettavaa)... jne.. kaikesta voi sopia, ja kannattaa. Meillä on jo pitkälti yli puolet kuluista maksettu, ja loput olen saanut säästämällä.
Hätävarana minulla on käyttämätön luotto pankissa jonka voin nostaa jos jotain yllättäviä tilanteita tulisi (olen kuullut että niitä voi tulla, joten on turvallinen olo kun tietää että saa rahaa jos tarvii)
Alotettiin häihin säästäminen viime vuoden tammikuussa eli 1,5 vuotta ennen häitä. Ollaan laitettu eri tilille rahaa, ite oon laittanu 250 e kuussa ja sulhanen vähän vähemmän, koska hän maksaa muuten kaikki talouden menot (asunto- ja autolaina)
En todellakaan haluaisi ottaa häihin lainaa. Mieluummin elelen ennen häitä vähän köyhemmin, kun sitten makselen pitkän aikaa häitten jälkeen kuluja.
Budjetti näyttää tällä hetkellä ihan hyvältä. Voi olla, ettei kaikkia häihin varattuja rahoja tule edes käytettyä, mutta aina parempi niin. Jää sitten rahaa vaikka kodin sisustukseen yms. häiden jälkeen.
tarkoittanut että käyttämätön luottoni olisi osa rahoituksestamme, päinvastoin. Mutta jos jotain ilmenee kuukausi ennen häitä, en halua antaa sen haitata. Tämän takia on hyvä olla luotto valmiina, ettei tarvitse sitten harmitella raha-asioita kun häät ovat ovella :D
Lainahäitä en missään nimessä haluaisi, sillä enhän ole "lainavaimo". Kyllä häitä varten olisi syytä säästää rahaa, jos on työssäkäyvä niin kyllä pitää elää tiukemmin jotta rahaa saa säästöön tällaista päivää varten. Ja juhlat rahatilanteen mukaan!