Alle 40tkm ajettu Corollalla josta ehkä puolet talviajoa. Alkuperäiset Bridgestonen kesärenkaat alkaa olla lopuillaan. Se, että ne kestää vain lyhyen ajan, ne ovat myös meluisat.
Mikä mahtaa olla hiljainen vaihtoehto kesärenkaaksi? Kokemuksia?
Mikä mahtaa olla hiljainen vaihtoehto kesärenkaaksi? Kokemuksia?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nykyään kaikki renkaat ovat nopeasti kuluvia. Jos seos on kovempi ei pärjää testeissä. Eli kuluttaja maksaa testisijoitukset renkaiden nopeana kulumisena.
Itse pidän Bridgestonesin renkaista. Ne on hyvä kompromissi eri ominaisuuksien välillä kuten testitkin kertovat eivätkä suinkaan kovin äänekkäät.
Lue TM:n ja Tuulilasin testejä niin voit ostaa sellaiset renkaat missä on sinun arvostamasi ominaisuudet kohdallaan.
osta nokian NRVi nämä on mulla alla on hyvät , ilman paine on 2,3 bar. muuta soitin on näissä aika mitään sanomattomat . hyvää jatkoa vaan kaikille corollalla ajaville.
Autobild-lehden rengastestin innoittamana hankin autooni Kumhon kesärenkaat vuosi sitten enkä ole katunut. Olivat myös testin hiljaisimmat ja muutenkin ihan hyvät normaaliin ajoon. Lisäksi olivat edulliset. Suosittelen lämpimästi.
Itselläni on 86 tkm ajettu Corolla -02 sedan 1.6 ja puolet on ajettu kesärenkailla. Bridgestonen renkaissa oli alunperin 8 mm kulutuspintaa. Nyt sitä on n. 6mm vielä jäljellä. Mallimerkintä joku BF390 muistaakseni.
Käytössä ollut 5 renkaan kiertovaihto ja maantieajoa pääosin. n. 11 tkm välein vaihdettu kesä/talvirenkaat ja samalla niiden paikkoja. Ja 5-6 mm pintaa jäljellä keskimäärin.
Edellisessä Corollassa 1.3 FX -97 Michelinin alkuperäisrenkaat olivat 105 tkm jälkeen (puolet jälleen kesärenkailla) myös vielä erinomaisessa kunnossa (n. 5 mm pintaa). Myyjä ei autoa luovuttaessani tahtonut uskoa että ovat alkuperäiset renkaat vielä :)
auton nelipyöräsuuntaukseen. Todennäköisesti pyöränkulmat pielessä jo tehtaalta lähtiessä, ei ole mikään uusi juttu.
Itselläni 2005 farkku corolla ja alla alkuperäiset BS 390 195 60 15 kesärenkaat.
Meluisat ja ihmetyttää nopeusluokka V ( 230 km/h). Ilmeisesti V luokan renkaat ovat nopeammin kuluvia kuin H (210km/h)luokan renkaat.
BS:n ensiasennusrenkaiden meluisuutta en allekirjoita, mutta lyhyen keston kylläkin. 15 tkm ajettuna näyttää siltä että toisen 15 tkm jälkeen ovat sakkorajoilla. Kuluvat ihan silmissä.
hankookit.