NUORET MUUTTAVAT SUOMEN!

nuoria ei kuunnella

Jossain tilastoissa oli kerran, että suomalaisnuoret voivat pahoin... En tiedä mistä se johtuu, mutta he näyttivät sen Vappuna makasiineilla. (Ainakin pieni osa heistä) Suomen nykynuoret ovat sellaisia, että heille tehdään kaikki valmiiksi eikä heidän tarvitse tehdä muuta kuin käydä koulua...(ei kaikki tietenkään, enkä tiedä johtuuko se tästä...) Pian suomessa on samanlaista kuin esim. Ranskan mielenosoituksissa! Nuoret tulevat muuttamaan Suomen, koska NUORET ovat ainoita, jotka uskaltavat sanoa jotain, ja koska nuoria ei kuunnella, he sanovat sen näin: MIELENOSOITUS!

Ja minusta tuntuu, että tulevaisuudessa suomalais nuoret eivät halua vanhempiensa tavoin "nuoleskella lyövää kättä".

Nykynuoret ovat ROHKEITA! He sanovat mitä ajattelevat. He ovat suomen tulevaisuus. olen todella ylpeä näistä nuorista että he tekevät jotain kun heitä ei kuunnella. (Mielenosoitus...) Ja sanovat sen suoraan, tai sanoisivat jos heitä kuunneltaisiin...

Suomi tulee muuttumaan kun nuoret "tulevat valtaan". Se voi olla myös askel pahempaan, sillä tässä makasiinien poltto jupakassakin huomattiin, että NUORILLA on asiaa, ja se ASIA on tärkeää.

Jos nuoria ei kuunnella, he näyttävät sen näin. Luulen, että pian Suomessakin on samanlaisia nuorten milenosoituksia kuin Ranskassa, ellei pahempia.



Makasiinien poltto -mielenosoitus oli vasta alkua!

10

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koska

      Valtio ei anna tarpeeksi viinarahaa nuorille.

      • nuoret

        eivät käy täällä lukememassa teidän älyttömiä postauksia...
        Varmaan tuhoaisivat hermostuneena koko Suomen.
        Pojasta polvi paranee, ja jos pojat eivät tee mitään ja nuolevat vaan valtion persettä, teidän kriittisten orjuuttajien ja poliisien valtaa lisäävien ääliöitten takia, olemme kohta pahsti kusessa.


      • nuori(ko)
        nuoret kirjoitti:

        eivät käy täällä lukememassa teidän älyttömiä postauksia...
        Varmaan tuhoaisivat hermostuneena koko Suomen.
        Pojasta polvi paranee, ja jos pojat eivät tee mitään ja nuolevat vaan valtion persettä, teidän kriittisten orjuuttajien ja poliisien valtaa lisäävien ääliöitten takia, olemme kohta pahsti kusessa.

        suomi on koko ajan ollut menossa huonoon suuntaan. valitettavasti... suomi on menossa toiseen aikaan. Ja siihen aikaan vaikuttavat nuoret... Ja nykynuoret ovat niin rohkeita, että sanovat ja tekevät mitä vain, mikä on tietysti JOSKUS ihan hyvä... mutta aivan varmasti nuorten mielenosoitukset lisääntyvät ja ne tulevat ihan varmasti olemaan samanlaisia kuin Ranskassa...


      • Heh

        Itseasiassa nuorilla on paha olla koska valtio ei ota viinaa pois aikuisilta.


    • jäi epäselväksi

      Vähän kokkoa viriteltiin ja rojua polteltiin ja oltiin niin ranskalaisia olevinaan, kun pelastuslaitosta kivitettiin ja saatiin kaivattu poliisi paikalle ja kauhujen yö loopit lehteen, mutta MIKÄ SE ASIA OLI?

      • Keskiluokkainen ... ilman a...

        Valitse mikä tahansa epäkohta jonka voi huomata jos alkaa käyttämään omaa päätänsä.

        - luonnon tuhoutuminen ja luonnonvarojen sumeilematon hyväksikäyttö
        - massatuotannon piilottaminen kehitysmaihin ja uusorjuuden käyttäminen
        - suurvaltojen ulkopolitiikka joka ei piittaa kansainvälisistä säädöksistä ja joka selkeästi ajaa noiden valtioiden omia intressejä
        - mediaidiotismi jolla suunnilleen aivopestään ihmisiä
        - sensuuri, faktojen piilotteleminen ja kaunisteleminen
        - elintasokuilun leventyminen
        - aidon työn väheksyminen
        - koululaitoksen rappeutuminen, suuret luokkakoot, pakkoaineet

        ...

        kaikki nämä asiat ovat todellisia jokapäiväisiä asioita yhteiskunnassamme. Nuoret näkevät että se on väärin mutteivät osaa ilmaista asiaa koska ovat edelleenkin osa järjestelmää. He tahtovat eroon järjestelmästä joka tuhoaa ihmisen ja loppujen lopuksi koko planeetan. Meille vanhemille on niin helppoa unohtaa noiden asioiden olemassaolo ja niiden ratkaisun velvoittavuus. Eihän meidän tarvi kuin ottaa pari kaljaa ja ajatukset pyörii jossain ihan muualla.

        Minäkin nautin keskiluokkaisesta elämästäni... mutta alan pikkuhiljaa ymmärtämään että ehkä se toisaan on väärin. Ei siis nauttia, vaan ennenkaikkea se elämäntapa ja millä hinnalla se saavutetaan.

        Paskaks vaan koko yhteiskunta. Uudet säännöt. Kyllä minä sopeudun.


    • humanrespect

      ja nuoret tulevat valtaan....Mitä sitten....
      ja sinä makaat tena perseessä (malli INTERRAIL), jota ei tarvitse vaihtaa, kuin kerran kuussa.
      Toivottavasti en ole tuleva huonetoverisi;)

    • Pirjok.

      Me sodan jälkeen syntyneet olemme yrittäneet hoitaa asioita maltillisesti ja asiallisella tavalla kirjoittamalla. Nythän on nähty, ettei sillä saavuteta mitään tuloksia. Onko väkivalta ja rähinöinti ainut keino, johon poliittiset ja kunnalliset päättäjät vasta reagoivat? Missä heidän oikeudenmukaisuutensa tajunta sekä ymmärrys ovat?
      Vai onko niin että koska he itse ovat näitä ns. hyväosaisia, jotka nauttivat turvallisesta eli säännnöllisestä, hyvätasoisesta kuukausipalkasta, niin tällaiset yksilöt eivät kykene ymmärtämään ruohonjuuritason elämää ja omien päätösten seurauksia?

    • NUORI soturi

      Luit ajatukseni?:D Olen täysin samaa mieltä kanssasi.Suomessa on täysin turhaa lähteä keskustelemaan asiosta..onhan meillä erittäin hieno esimerkki EDUSKUNTA!missä ei puhumalla saada mitään aikaan.On erittäin hienoa,että nyt alkavat vanhemmatkin ihmiset huomata asian todellisen puolen..Tämä on vasta alkua?ainakin toivon koko sydämestäni niin!Vain taistelemalla voi voittaa..Virannomaiset taistelevat tulevaisuutta vastaan!

    • vaan suuri osa rakentaa - o...

      Valittamisen sijaan voi joskus yrittää konkreettista vaikuttamista asioihin. Enkä todellakaan tarkoita tuhoamista vaan rakentamista. Jos ilmakehän saastuminen ei miellytä, tervetuloa yliopistoon kehittelemään keinoja saasteettomampien polttoaineiden käyttöönsaamiseksi - minä olen täällä jo, ja niin on erittäin monta muutakin älykästä nuorta. Jos koululaitoksen nykytila ei miellytä, niin niitäkin asioita pääsee kyllä säätelemään, samoin kuin lähes kaikkia muitakin yhteiskunnan epäkohtia (suurvaltapolitiikka poislukien).

      Pointti on siinä, että jos jäät himaan itkemään maailman pahuutta, se ei ainakaan muutu paremmaksi. Ei myöskään sillä että itket makasiineilla tai jossain muualla. TOIMI! OTA VASTUU! Sen sijaan että rakennat omaa haavemaailmaasi ja katkeroidut kun se ei koskaan toteudu, tule mukaan rakentamaan oikean maailman tulevaisuutta. Ole hyödyksi!

      Kuka tahansa osaa polttaa talon, mutta talon rakentaminen luonnistuu vain harvoilta.

      Yhteiskunnan tulevaisuus kaatuu väkisinkin nuorten päälle, mutta kaikeksi onneksi nimenomaan niiden nuorten jotka ovat kyvykkäitä sen ottamaan vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7200
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7129
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      121
      6765
    4. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      64
      6285
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5618
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5564
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5275
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5148
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4656
    Aihe