Hei! Olen aloittanut Okinawan karatetyylin ja viidessä vuodessa pitäisi saavuttaa musta vyö, Okinawan karate on yksi kovimmista tyyleistä, onko 1. danin mustalla vyöllä valmiudet puolustaa itseään joka tilanteessa, veitsiä vastaan, usemapia vastustajia vastaan ym ja jos saavutan Okinawan mustan vyön, voinko saada heti opetusluvat esim. jujutsuun tai Krav magaan?
Okonawan karate on kaikkien lajien alkumuoto ja tekniikat ovat kehittyneet huippuunsa, opettaja näytti kuinka yhdellä lyönnillä voi murskata paksun laudan tai tiiliskiven, tämänkaltaiset taidot ovat pelottavia, mutta varmasti mustan vyön saavutettuaan on henkiseti niin kehittynyt, että taitoja käytetään vain äärimmäisessä hädässä ja on olemassa lukuisia kipupistetekniikoita, joilla vastustaja puudutetaan vaarattomasti.
Hieno laji Okinawan Karate!
Musta vyö
5
1611
Vastaukset
- jussi k
ensinnäkin ensimmäinen taistelulaji on kung-fu(tarkemmin shaolin chuan/quan/kung fu) ja mielestäni viisi vuotta on kohtalaisen vähän mustan vyön saamiseen.ja sillä vyöllä sinä et itseäsi puolusta.ja kunhan olet vuoden kaksi harrastanut niin huomaat että vöillä ei ole enää mitään virkaa kun pitää takki kiinni.vyö ei välttämättä kerro harrastajan taidoista mitään.ja miksi saisit opetusluvat km tai jujutsuun kun et niitä ole harjoitellut päivääkään.eli et saa heti vain vasta sitten ku olet päässyt opettajatasolle kyseisissä lajeissa.ja tuo murskaaminen perustuu enemmän fysiikkaan eikä tämänkaltaiset taidot mitään supervoimia ole ja kipupisteetkin saattavat olla vaikeita tositilanteessa löytää. eli harjoittelet vain ahkerasti ja löydät kamppailulajien tarkoituksen.
- minävaan2
Ei näihin trolleihin juuri kannattaisi vastailla..
- pudomiäs
Sitten kun olet erittäin henkisellä asteella voit saada okinapa silkkihatun. Vain erittäin kuolettaville tyypeille.
- toni
Taito ei tule siitä mitä sulla on lantiolla.
Mustaa vyötä ei pidä ajatella minään saavutuksena. - MarkiisiDeFuckingÅmÅl
ihmeessä sitä täältä kysyt, eikö olisi parempi kysyä opettajaltasi/valmentajaltasi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476