Hei! Olen aloittanut Okinawan karatetyylin ja viidessä vuodessa pitäisi saavuttaa musta vyö, Okinawan karate on yksi kovimmista tyyleistä, onko 1. danin mustalla vyöllä valmiudet puolustaa itseään joka tilanteessa, veitsiä vastaan, usemapia vastustajia vastaan ym ja jos saavutan Okinawan mustan vyön, voinko saada heti opetusluvat esim. jujutsuun tai Krav magaan?
Okonawan karate on kaikkien lajien alkumuoto ja tekniikat ovat kehittyneet huippuunsa, opettaja näytti kuinka yhdellä lyönnillä voi murskata paksun laudan tai tiiliskiven, tämänkaltaiset taidot ovat pelottavia, mutta varmasti mustan vyön saavutettuaan on henkiseti niin kehittynyt, että taitoja käytetään vain äärimmäisessä hädässä ja on olemassa lukuisia kipupistetekniikoita, joilla vastustaja puudutetaan vaarattomasti.
Hieno laji Okinawan Karate!
Musta vyö
5
1645
Vastaukset
- jussi k
ensinnäkin ensimmäinen taistelulaji on kung-fu(tarkemmin shaolin chuan/quan/kung fu) ja mielestäni viisi vuotta on kohtalaisen vähän mustan vyön saamiseen.ja sillä vyöllä sinä et itseäsi puolusta.ja kunhan olet vuoden kaksi harrastanut niin huomaat että vöillä ei ole enää mitään virkaa kun pitää takki kiinni.vyö ei välttämättä kerro harrastajan taidoista mitään.ja miksi saisit opetusluvat km tai jujutsuun kun et niitä ole harjoitellut päivääkään.eli et saa heti vain vasta sitten ku olet päässyt opettajatasolle kyseisissä lajeissa.ja tuo murskaaminen perustuu enemmän fysiikkaan eikä tämänkaltaiset taidot mitään supervoimia ole ja kipupisteetkin saattavat olla vaikeita tositilanteessa löytää. eli harjoittelet vain ahkerasti ja löydät kamppailulajien tarkoituksen.
- minävaan2
Ei näihin trolleihin juuri kannattaisi vastailla..
- pudomiäs
Sitten kun olet erittäin henkisellä asteella voit saada okinapa silkkihatun. Vain erittäin kuolettaville tyypeille.
- toni
Taito ei tule siitä mitä sulla on lantiolla.
Mustaa vyötä ei pidä ajatella minään saavutuksena. - MarkiisiDeFuckingÅmÅl
ihmeessä sitä täältä kysyt, eikö olisi parempi kysyä opettajaltasi/valmentajaltasi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1902630Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411198- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808