Hei! Olen aloittanut Okinawan karatetyylin ja viidessä vuodessa pitäisi saavuttaa musta vyö, Okinawan karate on yksi kovimmista tyyleistä, onko 1. danin mustalla vyöllä valmiudet puolustaa itseään joka tilanteessa, veitsiä vastaan, usemapia vastustajia vastaan ym ja jos saavutan Okinawan mustan vyön, voinko saada heti opetusluvat esim. jujutsuun tai Krav magaan?
Okonawan karate on kaikkien lajien alkumuoto ja tekniikat ovat kehittyneet huippuunsa, opettaja näytti kuinka yhdellä lyönnillä voi murskata paksun laudan tai tiiliskiven, tämänkaltaiset taidot ovat pelottavia, mutta varmasti mustan vyön saavutettuaan on henkiseti niin kehittynyt, että taitoja käytetään vain äärimmäisessä hädässä ja on olemassa lukuisia kipupistetekniikoita, joilla vastustaja puudutetaan vaarattomasti.
Hieno laji Okinawan Karate!
Musta vyö
5
1636
Vastaukset
- jussi k
ensinnäkin ensimmäinen taistelulaji on kung-fu(tarkemmin shaolin chuan/quan/kung fu) ja mielestäni viisi vuotta on kohtalaisen vähän mustan vyön saamiseen.ja sillä vyöllä sinä et itseäsi puolusta.ja kunhan olet vuoden kaksi harrastanut niin huomaat että vöillä ei ole enää mitään virkaa kun pitää takki kiinni.vyö ei välttämättä kerro harrastajan taidoista mitään.ja miksi saisit opetusluvat km tai jujutsuun kun et niitä ole harjoitellut päivääkään.eli et saa heti vain vasta sitten ku olet päässyt opettajatasolle kyseisissä lajeissa.ja tuo murskaaminen perustuu enemmän fysiikkaan eikä tämänkaltaiset taidot mitään supervoimia ole ja kipupisteetkin saattavat olla vaikeita tositilanteessa löytää. eli harjoittelet vain ahkerasti ja löydät kamppailulajien tarkoituksen.
- minävaan2
Ei näihin trolleihin juuri kannattaisi vastailla..
- pudomiäs
Sitten kun olet erittäin henkisellä asteella voit saada okinapa silkkihatun. Vain erittäin kuolettaville tyypeille.
- toni
Taito ei tule siitä mitä sulla on lantiolla.
Mustaa vyötä ei pidä ajatella minään saavutuksena. - MarkiisiDeFuckingÅmÅl
ihmeessä sitä täältä kysyt, eikö olisi parempi kysyä opettajaltasi/valmentajaltasi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2928566Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat725191Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2894579SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden633179Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22637Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42012Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61903- 1121892
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401793Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01760