Pulttijako

Mikä on mitsu galantin -87 pulttijako vanteissa. Ja missä autoissa ois sama jako ja edelleen, onko kaikissa mitsuissa sama jako.
2200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joku puhui jostain jarrulevyn kiinnityksestä joka estäisi laittamasta joitakin vanteita vaikka pulttijako täsmää. Ainakin Nissan Primera vm.-92, jo muut saman kokoiset ja ikäiset japsit. Muista myös keskellä oleva reikä ja sen koko. En tiedä onko kaikissa mitsuissa sama jako mutta lancerissa ja coltissa on 13" vanteet.

Äänestä
  • tietyn malliset etunavat (esim. 1,6 Galantissa) estävät sellaisten vanteiden käytön, joissa ei varsinaisten pyörän pulttien välissä ole sopivaa koloa tai reikää navassa oleville pultin kannoille. Toisen mallisessa navoissa pultteja ei ole, jolloin pulttijaon ja keskireiän puitteissa muidenkin autojen vanteet käyvät...

    Itse olen käyttänyt Coltissa (samantyyppinen napa kuin 1,6 Galantissa) Saabin 15" vanteita. Keskireikä on niissä isompi, mutta kun kiristää pultit tasaisesti, niin ongelmia ei ole ilmennyt. Tämän lisäksi jouduin poraamaan vanteisiin äsken mainitsemilleni pultin kannoille reiät. Hyvät "sleeper" vanteet 195/50-15 palloille.

    PS. kaikissa Mitsuissa ei ole sama jako, suurimmassa osassa on 114,3, mutta hetken aikaa on ollut myös 100 jakoa, Lancereissa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dr.no kirjoitti:

Mikä on mitsu galantin -87 pulttijako vanteissa. Ja missä autoissa ois sama jako ja edelleen, onko kaikissa mitsuissa sama jako.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu