Ensinnäkin pahoinvoivat kanssaodottajat...kokeilkaapa ottaa yks berocca tabletti aamuisin...mulla vei pahan olon pois!! Oksensin ihan hullunaa pari viikkoo ja kun kuulin että kautta aikojen on b6 vitamiinia käytetty pahoinvoinnin hoitoon niin päätin kokeilla ja se tepsii :-) Paketissa lukee ettei tiedetä sillä olevan mitään haittaa sikiölle.
Toinen asia...miten on mahdollista että olen 9 viikolla ja maha näkyy jo niin paljo et vaikee peitellä! En kai mä vaa oota kaksosii?! Kun esikoista oottaessa maha alko näkyä vasta tossa 16 viikolla!
Onnellista odotusta kaikille!
Toinen asia...miten on mahdollista että olen 9 viikolla ja maha näkyy jo niin paljo et vaikee peitellä! En kai mä vaa oota kaksosii?! Kun esikoista oottaessa maha alko näkyä vasta tossa 16 viikolla!
Onnellista odotusta kaikille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Paketissa lukee ettei tiedetä sillä olevan mitään haittaa sikiölle."
Tuo on taas niitä epämääräisiä ilmaisuja sille, ettei tuotetta ole välttämättä tutkittu millään tavalla raskauden ajalta.
Lääkeaineissa, vitamiineissa ym., joista on jotain tutkimustuloksiakin lukee yleensä, että voi käyttää raskauden ja imetyksen aikana.
Minulle on kaksi lääkäriä sanonut, ettei alkuraskauden pahoinvointiin pidä ottaa mitään ylimääräisiä vitamiinivalmisteita tms.
esim. Multivitaa, sanottiin minulle Yliopiston Apteekissa.
Tulee liikaa B-vitamiineja, sanoi vanhempi farmaseutti.
"Ettei tiedetä olevan mitään haittaa sikiölle."
Eli omalla vastuulla, ken riskin haluaa ottaa....
joo jäi se sanomatta et en aio tät beroccaa alkaa vetää mitää pitkää kuurii, oon kahtena päivänä ottau ja on auttanu pahaa oloo (kun on tenttiviikko päällä ni pakko olla oksentamatta)...heti ku on tentit ohi ni meen ostaa niit raskaana oleville tarkotettui monivitamiinei ja jätän berocat....en usko et on suurta haittaa tälläsest viikon kuurist. mutta kiitos kuitenkii varotuksista, ihan asiaa puhuitte.
Mie oon ainaskii ottanu beroccaa aina aamusin ku se on ollu tapana jo ennen raskautta.. semmoisia monivitamiinia ei suositella jossa on a-vitamiinia. Berocassa sitä ei ole. Nyt oon 15 viikolla ja ekassa neuvolassa kerroin käyttäväni beroccaa eikä neuvolan täti sitä aineskaan kieltäny...