Moido!
Milloin sitä lisärautaa saa alkaa syömään, kun oma hb on alusta asti ollut tosi kehno, 108. Viime kerralla neuvolassa sanottiin, ettei saa vielä näin alussa syödä lisärautaa ku siitän on haittaa vauvelin keskushermoston toiminnalle tms. Seuraava neuvola vasta kahden viikon päästä ja ajattelin, joskos sitä sais jo käydä ostamassa, niin väsykin toivottavasti hieman hellittäis.
Ja onko jokin rautamerkki erityisen hyvä herkälle vatsalle, jota voisit suositella?
KIITOS vastauksista jo etukäteen!
Milloin sitä lisärautaa saa alkaa syömään, kun oma hb on alusta asti ollut tosi kehno, 108. Viime kerralla neuvolassa sanottiin, ettei saa vielä näin alussa syödä lisärautaa ku siitän on haittaa vauvelin keskushermoston toiminnalle tms. Seuraava neuvola vasta kahden viikon päästä ja ajattelin, joskos sitä sais jo käydä ostamassa, niin väsykin toivottavasti hieman hellittäis.
Ja onko jokin rautamerkki erityisen hyvä herkälle vatsalle, jota voisit suositella?
KIITOS vastauksista jo etukäteen!
Vastaukset 10
Vanhimmat
obsidan on ainakin vatsaystävällinen. mutta milloin sitä voi alkaa syömään: kysy neuvolasta. jos et halua omastasi kysyä, soita johonkin muuhun ja kysy vaikka eri nimellä. neuvolaan voi erittäin hyvin soittaa käyntien välilläkin, ne soittoajat ei ole pelkästään ajanvarauksia varten vaan voi kysyä ihan mitä mieleen tulee! ja mielummin kysyy liian usein kuin että menee napsiin jotain kysymättä tai vastoin nimenomaista neuvoa. apteekissakin osaavat sitten neuvoa mikä on vatsaystävällistä. itselle on sopinut toi obsidan.
Itse aloin syömään aika alussa,hemoglobini laski koko ajan alemmas.
Alimmillaan 104.Sitten nousi tuonne 113-115 missä nyt pysynyt,silti pitää syödä vielä lisärautaa.
Merkin vaihti ksoak obsidanista mulla menee maha sekaisin ja oksennus lentää.
Kuulostaa oudolta että neuvolassa sanottiin noin, mulle suositeltiin neuvolassa aika raskauden alkuvaiheessa rautatabletteja (obsidan merkkisiä taisi olla). Ja ihan terve 1,5 vuotias häärää nyt kotona, ootan toista ehkä n. viikolla 9 (ei oo ollu viel ekaa neuvolaa) ja aion alkaa ottaa näitä samoja rautatabletteja pian. Silloin kun mulle neuvottiin noi rautatabletit niin mun hemoglobiini oli ehkä jotain 120 luokkaa, eli ei edes noin alhanen ku sulla. En tiedä siitä vatsaystävällisyydestä mutta mulle sanottiin että kaikki rautatabletit aiheuttaa ummetusta, eli vatta on aika kovalla kyllä sitte koko loppuraskauden, pitää vaa syödä paljo kuituja et edes vähän helpottais.
Antaa kyllä neuvolan tätit aika erilaista tietoa, tossa oli berocca tableteista puhetta, toinen oli neuvolas maininnu syövänsä beroccaa eikä siit sanottu mitää ja toiselle oli sanottu et liikaa b-vitamiinii et ei saa syödä....ketä sitte uskois...
ohjeet, joiden mukaan rautalääkitys on tosiaan haitallista ensimmäisen kolmanneksen aikana sikiölle. Eli se rauta lääke kannattaa aloittaa vasta lääkärin suosituksesta ja nyt se aloitetaan vasta rv 13 jälkeen. En rupeaisi syömään itse tuossa vaiheessa (tai tässä), mulla myös Hb alhainen ja rautaa en vielä saanut. rv 10.
kannattaa ehkä kuunnella sitä neuvolan tätiä. Tosi harmi vaan jos on tosi väsyny alhasen hemoglobiinin takia eikä saa apua. Mutta hyvä olla varovainen ettei vaan vahingoita vauvaa.
... ettei rautaa kannattaisi syödä ihan raskauden alussa, eikä myöskään viimeisen raskauskuukauden aikana. Meillä neuvolassa terveydenhoitaja suositteli aloittamaan lisäraudan vasta 20. raskausviikon jälkeen. Mutta riippuu varmaan siitäkin, kuinka alhainen hb kysymyksessä; itselläni oli matalimmillaan 113 eli ei älyttömän huono kuitenkaan.
Obsidan-merkkinen rautalääke on sopinut myös minulle, taitaa olla yksi vatsaystävällisimmistä. Apteekissa osaavat kyllä neuvoa, kun kysyy vaan.
Mulla auttoin alkuraskauden hempan tippumiseen ihan reilu ruisleipä eli tumma leipä mukaan ruokavalioon mikäli se maistuu. Hemppa nousi kuukaudessa kymmenisen pykälää. Nyt sitten taas raskauden edetessä pidemmälle ja verimäärän kasvaessa ei sekään ole riittänyt mutta nyt saankin jo luvalla (olen 19 5) ottaa lisärautaa ja päädyin Kräuterblutsaftiin, koska se on ainakin minulle vatsaystävällinen.
auttaa c-vitamiini ja liikunta. Elikkä syö vaikka appelsiineja, kiiviä, mansikoita (onkohan pakastemansikoissa c:tä tarpeeksi) ja liiku ulkona vähintään puoli tuntia/pvä. Punainen liha, naudan liha on hyvä lisä ruokavalioon, sillä siitä saa paljon rautaa. Myös pinaatti pieninä annoksina on hyvä vaihtoehto.
Liikunta itse asiassa kuluttaa rautaa. Näin olen lukenut rautainfosta.
raudan imeytymistä elimistöön. Ja onhan se muutenkin terveellistä!!!