Millainen kaiutin Logitech X-230 subwooferissa?

Tietääkö joku? Onko joku kenties avannut tai muuten tietää. Eli millainen kaiutin on Logitechin 2.1 X-230 kaiuttimien subbarissa?

Kiitän.
6803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei se varmastikaan ole mikään elementti jonka voisi jostain irtonaisena tilata. Koko nyt tietysti voisi jotain kertoa, mutta tuskin se edes on mitään vakiokokoja.

Halvin mahdollinen minkä nyt on jostain löytänyt, sellainen se on.

Äänestä

elementti on kai 5,25" ja veikkaan resonanssitaajuuden olevan välillä 45-50Hz. Max tehonkeston pitäisi olla väh 60W ja RMS 40W.
Kerran olen kuunnellut ja mielestäni basso sävyltään on vähän pahvinen. Paremmalla elementillä voisi olla ok. Satelliiteissa mielestäni korvinkuultava särö. Ehkä se on vain mielikuvitusta. Pitäisi mitata.

Äänestä
  • on pahvinen?

    Tarkoitin sitä, että olisiko jolla kulla kuva tms. kokonaisesta subbari kaiuttimesta! Itse en saanut katsomalla verkon läpi lähes mitään, mutta sain tietää, että X-230:ssä on ainakin musta subwoore kaiutin. Kiinnostaa nähdä.

    Äänestä

  • hp_guru kirjoitti:

    on pahvinen?

    Tarkoitin sitä, että olisiko jolla kulla kuva tms. kokonaisesta subbari kaiuttimesta! Itse en saanut katsomalla verkon läpi lähes mitään, mutta sain tietää, että X-230:ssä on ainakin musta subwoore kaiutin. Kiinnostaa nähdä.

    sen käsityksen että olet vaihtamassa elementtiä siihen. Luulen ettei noista tehtaantekemistä ole yleensä läpileikkauskuvia. Saahan sen tietysti varovasti purettua.

    Pahvisella soundilla tarkoitin että paremman elementin vaihtamalla voisi pelata paremmin. Lyhyen kuunteluni perusteella tuo subbari vaan kuullosti siltä että jossain 60-90Hz:n välillä on jotain vääristymää aaltomuodossa mutta ei kai se nyt niin vakavaa ole.

    Äänestä

Omistan itse sellaisen. En tosin ole asiantuntija, mutta ihan muhkeat äänet sieltä lähtee ja kyllä saa kerrostalonaapurit hermostumaan tarvittaessa. Hintaluokassaan (37 e maksoin) oikein hyvä.

Äänestä

Pahvinen kuvaa soundia.
Halpojen ja yleensäkin kaiuttimien soundia saa paremmaksi kun lisää vaimennusainetta (joissain kaiuttimissa se on säästösyistä jätetty pois tai sitä on liian vähän ja se aiheuttaa resonointia ja äänen kumeutta).
Hyvä keino parantaa kaiuttimien sointia on täyttää ne kokonaan kevyesti esim. trasselilla.

Kuvia
http://www.alltheweb.com/search?cat=img&cs=utf8&q=Logitech 2.1 X-230&rys=0&itag=crv

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hp_guru kirjoitti:

Tietääkö joku? Onko joku kenties avannut tai muuten tietää. Eli millainen kaiutin on Logitechin 2.1 X-230 kaiuttimien subbarissa?

Kiitän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu