Paperit

Mitä papereita tarvitaan veneen ja trailerin myynnissä?
63861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Seteleitä, mutta tietenkin sinulle.

Äänestä

täällä S24 kun vastataan niin vastataan mitä tiedetään eikä tämä mikään "oikeuslaitos" ole.

Mutta traikussa pitäisi varmaan olla rekisteriote ja sen alaosan täyttämällä saa uusi omistaja rekisteröityä nimiinsä. Aina on luovutuskirjakin hyvä olla olemassa, ainakin myyjän kannalta.

Veneessä jos on rekisteriote niin sitä kannattaa verrata esim omistajan henkilöllisyys tsekata. Veneestä kannattaa tietenkin tehdä kauppakirja, ja mikäli vene on sen verran uusi että siitä runkonumero löytyy niin se on siihen hyvä laittaa. Veneen omistusoikeuden siirtyminen jos sidotaan kauppakirjassa maksamiseen, pyytää maistraatti yleensä myös kuitin tuosta.

Riippuu yleensä vähän hinnasta miten noihin paperihommiin suhtaudutaan, mutta kannattaisi ne aina kumminkin tehdä, tosin kauppakirjan tilalla halvemmissa kaupoissa lienee käytetty myös kuittia, jossa on mainittu veneen tiedot lyhyesti.

Kysy maistraatista jos epäilyttää, mutta muistaakseni venepörsissä on kauppakirjapohjia ja lienee niitä täällä netissäkin.

Papereiden tekeminen ja tarkistaminen vähentää minusta varastetun tavaran myymisen mahdollisuuksia, ja mikään muuhan ei täällä ota niin paljon päähään kuin pitkäkyntiset.

Äänestä
  • maistraatissa että ostajalla on se vanha rekisteriote mukana, tästä en ole kumminkaan ihan varma.

    Äänestä

...haluaa veneen saada rekisteriin, niin pitää olla jonkinlainen kauppakirja esittää, mistä ilmenee myyjän, ostajan, veneen ja moottorin tiedot. Lisäksi maininta että kauppahinta on maksettu, jolloin veneen omistusoikeus siirtyy ostajalle.
Trailerin osalta menetellään samoin kuin autojenkin kanssa, eli täytetään luovutustodistus. Mielellään vielä erillinen todistus joka jää myyjälle, jolloin voi todistaa myyneensä rekisteröidyn vekottimen ja näin ollen myös voi lopettaa vakuutuksen.

Äänestä
  • Kiitokset vastanneille asiallisista vastauksista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


myynnissä kirjoitti:

Mitä papereita tarvitaan veneen ja trailerin myynnissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu