Ottaisin mielelläni vinkkejä vastaan siihen, mitä eri köynnöksiä voisi laittaa kasvamaan pajusta tehtya kartion mallista kukkatukea vasten. Viime kesänä kasvatin siinä krassia, mutta se alkoi kukkimaan vasta myöhään kesällä ja vaihteluakin haluaisin tuohon krassin tilalle. Ei vaan tule mieleen mitään suht pienikukkaista, mutta tuuheaa ja pitkään kukkivaa köynnöstä. Kiitän:)
köynnöskukka
8
1835
Vastaukset
- viherpeukku
...on kauneimmasta päästä köynnöksistä.Kukkii koko kesän ja tulee tuuheaksi kunhan vaan lannoittaa tarpeeksi.
- pms68
itse siis ajattelin ihan ekana ihan samaa kasvia! Taimen voi ostaakin valmiina ellei esikasvata että kukkaankin saa jo kesäkulla.
- Koulittu juuri
pms68 kirjoitti:
itse siis ajattelin ihan ekana ihan samaa kasvia! Taimen voi ostaakin valmiina ellei esikasvata että kukkaankin saa jo kesäkulla.
Milloin voi latvoa ja mistä kohti katkaistaan; koulitsin susannan taimet juuri, niissä on sirkkalehtien lisäksi yhdet kunnon lehdet ja toiset tulossa?
Kärsikö osa koulimisessa, kun nuupottaa? Olinko liian kovakourainen vai virkoavatko vielä? - pms68
Koulittu juuri kirjoitti:
Milloin voi latvoa ja mistä kohti katkaistaan; koulitsin susannan taimet juuri, niissä on sirkkalehtien lisäksi yhdet kunnon lehdet ja toiset tulossa?
Kärsikö osa koulimisessa, kun nuupottaa? Olinko liian kovakourainen vai virkoavatko vielä?taitavat vain olla herkässä mielentilassa muutoksen myötä. Onhan multa kosteaa?
Latvan voi katkaista oikeastaan milloin vain, mutta itse olen latvonut ekan kerran kun on n20cm korkeita jolloin lehtipareja jää ainakin kolme jos ei huteroa ole kasvanut..
- juuso
se olis upea..ja persoonallinen
- mutta
kokemukseni mukaan keijunmekko sopii amppeliin, tai muuten korkeammalle katsontapaikalle. Se ei ole ylhäältä alaspäin katsottaessa läheskään niin kaunis kuin sivusta ja alhaaltapäin katsoessa. Ne kellomaiset, upeat kukat ovat siis upeimmillaan sivusta ja altapäin.
Mutta siihen pajukehikkoon (joka ehkä on maassa) laittaisin ihan vain kanariankrassia vaihteen vuoksi. Se on herkkää ja kaunista myös lehdiltään. Ja nopea kasvamaan. Laita siemenet jo nyt isoon kasvuruukkuun (johon se pajukartio sitten sopii). Itävät nopeasti ja voit piankin alkaa harjoittamaan niitä ulkoilmaelämään aina päivisin, kun on lämmin.
- tipsu
Kokeile esim. ruusupapua tai hajuhernettä niistä saa aika tuuhean.
- terwa
Mustasilmäsusanna, keijunmekko, miinanköynnös taikka keisarinköynnös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908346Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452595Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090