hyvän kasvatuksen, on ollut rajoja ja rakkautta, mutta elämäni suhteen ei ole esitetty vaatimuksia. Olen tottunut siihen, että saan rakastaa ketä tahdon. Ja niin teenkin.
Mutta ystäväpiirissäni on ns. varakkaampi perhe, joka kontrolloi ainoan poikansa suhteita. Tämä poika saa kyllä tapailla keitä naisia haluaa, mutta kun hän olisi halunnut mennä naimisiin erään naisen kanssa niin homma laitettiin jäihin. Ei ollut tarpeeksi hyvä tälle perheelle. Ja poika totteli.. Ymmärrän toisaalta siteen perheeseen, mutta entä oma onni? Ja aito rakkaus. Nyt poika on ollut vuoden naimisissa "sopivan" naisen kanssa ja koko liitto on kylmä ja kulissia.
Onko tämä todellisuutta? Uskomatonta. Onko muilla vastaavanlaisia tapauksia tiedossa? Vieläkö tällaista tapahtuu...
Mutta ystäväpiirissäni on ns. varakkaampi perhe, joka kontrolloi ainoan poikansa suhteita. Tämä poika saa kyllä tapailla keitä naisia haluaa, mutta kun hän olisi halunnut mennä naimisiin erään naisen kanssa niin homma laitettiin jäihin. Ei ollut tarpeeksi hyvä tälle perheelle. Ja poika totteli.. Ymmärrän toisaalta siteen perheeseen, mutta entä oma onni? Ja aito rakkaus. Nyt poika on ollut vuoden naimisissa "sopivan" naisen kanssa ja koko liitto on kylmä ja kulissia.
Onko tämä todellisuutta? Uskomatonta. Onko muilla vastaavanlaisia tapauksia tiedossa? Vieläkö tällaista tapahtuu...
Vastaukset 14
Vanhimmat
olen saanut..
mulla taisi olla yksi kaveri jonka mielestä kukaan jätkä ei ollut mulle tarpeeksi hyvä (ja paskat oli ite kiinnostunut kaikista niistä) (sillä on mies mulla ei)
välistä että sinä et saa rakastaa sitä, ketä haluat? Näinhän se ei voi olla. Ei me eletä missään keskiaikaisessa yhteiskunnassa, jossa suku valitsee puolison.
lukea rivien välistä. Oon ollu jo monta vuotta onnellisesti naimisissa. Tää tyyppi on mun mieheni kavereita.
Rehellisesti sanotuna kyllähän juttu on niin että ei meillekkään köyhää poikaystävää tytöille huolita.
Eteenpäin on mentävä eikä huononnettava asemaansa, raha se on mikä tässä elämässä on aina puhunut ja tulee vastaisuudessakin puhumaan.
Tottakai lapsemme tietenkin tekevät avioehdon, muuten eivät mene naimisiin ja niin on hyvin kasvatettu ja opetettu pinestä pitäen että tajuavat itsekin jo tuon asian.
toisekseen koulutun on oltava korkea että sitä kautta tulee kunnon arvostusta ja lisää mammonaa, sekä sitä kautta voisi löytyä kunnollinen puolisokin.
Eikä ole provo.
on tie vain alaspäin, ei ylös. Sinun tyttöjen paikkaa on vaanimassa ties ketä.
Se on vain hyväksyttävä ja se tapahtuu, kyse on vain ajasta.
Lisäisin vielä että köyhät tuhlaa rakkautta ja rahoja, sekä elävät liian hektisen impulsiivisesti.
Ajatellaan liikaa tunteilla ja kun joku osaa elää järjellä ihmetellään.
Järkiavioliitto kestää, tunne ei.
Järkiavioliitossa on toisen kunnioitusta, eikä tunne sammu ensi hehkun laannuttua.
Silloinhan se vasta alkaakin kunnioituksen kautta tuo oikea rakkaus.
...että kun rahaa on oikeasti erittäin paljon ei voi ottaa köyhää, sillä köyhän todelliset motiivit epäilyttää.
Kaikki kumartaa rahan edessä. Ikävää mutta totta.
On valittava "turvallinen" puoliso.
Ja se "turvallinen" puoliso hakee myös samasta syystä "turvallista" puolisoa.
Elämät on saman suuntaisia, on siis yhdistävä tekijä.
Mitä yhdistävää tekijää on köyhällä ja rikkaalla?
Ei mitään. Kaikki on oikeasti erillaista.
tule niin onnellisia kuin ihmisistä, jotka kahmivat mammonaa minkä ehtivät. Oma isäni oli rikkaasta perheestä, mutta päätti toisin ja alkoi elää ns. boheemia elämää rakastamansa naisen kanssa. Suvun "musta lammas" ja varmasti suvun ainoa todella onnellinen ihminen, joka ei tarvinnut persoonansa ympärille säihkettä.
Ite inhoan yli kaiken kaikkea materiaa ja kovia arvoja. Saan iloa pienistä asioista ja elämäni ei ole "esittämistä". Rikkailla on jokin ihme luulo, että ihmiset ovat heidän rahojensa perässä. Näin ei todellakaan ole. Ja toi lause "Kaikki kumartaa rahan edessä" ei pidä paikkaansa. Jos tapaisitte minut tai jonkun muun perheeni jäsenen huomaisitte että näin ei ole. Totuus on, että rikkaille nauretaan takaapäin. Jos joku ajaa hienolla autolla, mulle se edustaa munan jatketta ja samoin monille muille. Mutta tämä on asia jota rikkaat eivät tule koskaan näkemään, ovat niin sokaistuneita kullan loisteesta.
Mutta eläkää vain vainoharhaisesti siellä norsunluutornissa ja pinotkaa rahaa minkä jaksatte. Me täällä alhaalla (!) nautimme elämästämme!!!!!
se on täysin totta niille, joille se on totta. Niille joille se ei ole totta, se ei ole totta.
Jokainen valitsee itse onnensa.
Aina on tahoja, jotka näkisivät sinut juuri mielestään parhaaksi mieltämässään roolissa. Kuvio lähtee tietty ensin vanhemmista. Mutta kun me olemme omia itsejämme, emmekä jonkun toteutuvaa toivekuvaa.
Miten voi olla niin järkyttävä perhe ja kuinka voi suostua sellaiseen?
Rahalla ei kyllä ole rakkauden kanssa tekemistä. Sitä paitsi jos haluaa rikastua niin silloin voi rikastua eikä siihen syssyyn liity se, että pitäisiä rakastua.
Itse ainakin naisena en voisi kuvitella, että miehen varallisuus vaikuttaisi mihinkään tunne puolella. Jos raha olisi jotenkin merkittävä arvo tekisin itse töitä, jotka tähtäävät taloudelliseen hyvinvointiin.
Tuolla tavallahan vanhemmat kieltävät omalta lapseltaan oikeuden olla onnellinen.
taitaa se status mennä onnen edelle. Onhan näitä tapauksia. Onneksi ite olen tuikitavallisesta perheestä..
aika erikoisesta ja kivasta perheestä oikeastaan. Isosta suvusta johon mahtuu ihan kaikkea. Ehkä siksi en voikaan käsittää tuollaista. Loppupeleissä status kun on ihan