HD sporster 1200

Oon tekemässä kauppaa parikymmentä vuotta vanhasta sporsterista, mitkä asiat kannattaa tsekata?
Toivon asiallisia vastauksia HD kuskeilta, kiitos!
72825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mene tuonne HD club finlandin sivuille ja kysy lisää,saat asiallisiin kysymyksiin asiallisia vastauksia.Täällä saattaa tuo pikkulasten mellastus haitata keskustelua.

Äänestä

Ei muuta ku ostat vaan jos oot nainen... Kuten varmaan tiedätkin niin Sporsteria pidetään akkojen pyöränä. Mut pelastaahan se jo jotain ku on 1200...

Äänestä
  • On se kumma miten jotkut jaksaa tulla katellisiksi siitä,kun toisilla on 4 nokka-akselia. ;)

    Äänestä

Ainut vähän suurempi murhe noissa vanhemmissa
4 vaihteisissa evo-sporstereissa on ollut
laturi,josta silloin tällöin on irtoillut
magneetit. Kysäise onko kyseinen laturiremppa
tehty.Kyseisten magneettien kiinnitys kannattaa
tarkastaa jossakin 40000-50000km ajon jälkeen.

Äänestä

käy kyselemässä asiallisia vastauksia hdcf sivuilta ;)

Äänestä

Kato ensin yleiskunto, eli miltä näyttää. Onko hyvin pidetty vai ei. Tsekkaa öljyvuodot. 20 vuotta vanha on jo evolainen joten pitäis koneen kumminkin olla "peruskestävä". Kuuntele koneen ääntä, pikku kilinä kuuluu asiaan, mutta... Kato ketjut ja rattaat, vai onko remmillä, jos remmillä kato kulumiset.viimmeisenä, jos on paljon rakenneltu, ole varovainen.

Äänestä

4-vaihteinen evo? Laturi on heikko kohta. Magneetit tuppaavat irtoamaan. Omasta pamahti n. 60tkm kohdalla. Onneksi vahingot jäivät vähäisiksi. Vaihteensiirtomekanismi on myös melko köykäista tekoa verrattuna uudempaan 5-vaihteiseen. Itse pata on kestävä. Hieman kilisee ja kolisee, mutta kuuluu asiaan. Venakoppien korkkitiivisteet vuotavat. Silikoonit on parempia. Jos on convertoitu 883->1200, niin startti on kovilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


keltanokka kirjoitti:

Oon tekemässä kauppaa parikymmentä vuotta vanhasta sporsterista, mitkä asiat kannattaa tsekata?
Toivon asiallisia vastauksia HD kuskeilta, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu