Pikkupoliisia kohtaan hyökätään

Miksi kaikenlaiset pikku-ukkelit voidaan PERIAATTEESSA valita poliisikouluun nykyisin? Todella paha asia, koska poliisin ja auktoriteetin yleensäkin pitää olla näkyvä ja miehekäs, jopa naisenkin!
5761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ihmisillä on sellainen käsitys, että kaikki poliisit ovat virkapuvussa kentällä eli ovat joko järjesttyspoliiseja tai LP:n palveluksessa. Kuitenkin lähes puolet Suomen 8000 poliisista ei koskaan käytä virkapukua ja näy siten katukuvassa.

Yleensä virkaura aloitetaan sieltä formupuolelta ja silloin tosiaan tuntuu, että eihän tuollaisesta metriheikkistä ole mihinkään.
Tällaisella metriheikillä saattaa kuitenkin olla vaikka akateeminen loppututkinto ja jo jonkin ajan kuluttua hän ei olekaan enää kentällä, vaan tutkii esimerkiksi vaikka talousrikoksia jne.

Eli poliisissa on tuhansia sellaisia tehtäviä, missä fyysisellä koolla ei ole merkitystä.

Äänestä
  • Mellakat ja muu poliisia kohtaan tehty ilkivalta lisääntyy, koska lyhyet poliisit eivät ole katu-uskottavia! Missään muualla maailmassa ei persejalkainen poliisimies ole mahdollinen, vaan pitää olla kokoa ja näköä. Myöskään kyrvän näköiset poliisit eivät ole auktoriteettisiä, vaan provosoivat!

    Äänestä

Kirjoittahan ajattelee kuin joku anarkistien kansanmiliisien pomo. Isoja äijiä pitäisi olla kaikissa hommissa, muulla ei väliä. Kyllä poliisi hutkii, mutta niin myös tutkiikin. Jos rikos on jo tapahtunut, sen selvittäminen on oma juttunsa. Rosmo pitää saada kiinni laillisesti, todistusaineiston tuella. Monissa kehitysmaissa on hampaisiin asti aseistettuja "poliiseja", jotka kyllä osaavat hutkia, mutta tutkiminen onkin sitten vaikeampaa. Sellaistako Suomeen haluaisit? Siinä voisivat joutua syyttömät kärsimään, kun jotkut älyvapaat rambot vain haluaisivat purkaa turhaumiaan ihan keneen vaan.

Minkään maan poliisi ei ole täydellinen, mutta minun mielestäni Suomen poliisi on parhaita maailmassa. Ylilyöntejä ja poliisiväkivaltaa esiintyy vähemmän kuin muualla. Ammattitaidon lisäksi löytyy myös itsehillintää ja -kuria. Makasiinien tapaus hyvänä esimerkkinä. Mopo ei muun maailman malliin karannut poliisilta käsistä, itsehillintä säilyi ja homma hoidettiin resursseihin nähden sangen hyvin.

Tutkintapuolella mm. monimutkaiset talous-, huume-, väkivalta-, omaisuusrikosrikosjutut vaativat erilaista osaamista kuin järjestyspoliisin puolella. Ja sitten vielä mainittakoon teknisen tutkinnan väki.

Kirjoittaja ei taida arvostaa rikospoliiseja. Onkin varmaan keksinyt seuraavan vitsin: Nosta vasen kätesi ylös. Jos rannekello solahtaa kainaloon, tervetuloa rikospoliisin leipiin.

Äänestä
  • Pienillä ihmisillä on tapana valtaa saadessaan purkaa ketkeruuttaan tosiin. Heisatä ei siis ole poliiseiksi millään poliisin tehtäväalueella. Jos pieniä miehiä pitää ottaa, on ehdottomasti parempi ottaa naisia, koska he osaavat pieniä miehiä paremmin työnsä, eivätkä provosoi olemuksellaan ja vallankäytöllään!

    Äänestä

  • sattana kirjoitti:

    Pienillä ihmisillä on tapana valtaa saadessaan purkaa ketkeruuttaan tosiin. Heisatä ei siis ole poliiseiksi millään poliisin tehtäväalueella. Jos pieniä miehiä pitää ottaa, on ehdottomasti parempi ottaa naisia, koska he osaavat pieniä miehiä paremmin työnsä, eivätkä provosoi olemuksellaan ja vallankäytöllään!

    ...ja kaikki isot ihmiset ovatkin sitten niin leppoisia ja rauhallisia, etteivät saa tappelua aikaiseksi edes huutamalla skineille "mitäs hopparit, onks Tupac Jumala?"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Psykologinen vaikutus kirjoitti:

Miksi kaikenlaiset pikku-ukkelit voidaan PERIAATTEESSA valita poliisikouluun nykyisin? Todella paha asia, koska poliisin ja auktoriteetin yleensäkin pitää olla näkyvä ja miehekäs, jopa naisenkin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu