Miten yliopistojen nettisivut voivat olla niin typerän sekavia!!! No, Tampereelle ja Lapille kiitokset selkeydestä.
Olen yrittänyt etsiä vanhoja valintakoekysymyksiä sosiaalityöstä (Raunion kirjat) ja sosiaalipolitiikasta (Matkalla nykyaikaan). Lähinnä Jyväskylän, Helsingin ja Turun yliopistojen vanhat kysymykset kiinnostaa. Olisiko jollakin linkkejä tai tietoa onko niitä edes saatavilla?
Olen yrittänyt etsiä vanhoja valintakoekysymyksiä sosiaalityöstä (Raunion kirjat) ja sosiaalipolitiikasta (Matkalla nykyaikaan). Lähinnä Jyväskylän, Helsingin ja Turun yliopistojen vanhat kysymykset kiinnostaa. Olisiko jollakin linkkejä tai tietoa onko niitä edes saatavilla?
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.valt.helsinki.fi/tiedekunta/opiskelu/valinnat/vanhat_arvosteluperusteet.htm
Tuosta löytyy Helsingin yliopiston vanhoja valintakoekysymyksiä arvosteluperusteineen, ainakin sosiaalipolitiikan kysymyksiä olen itse sieltä katsellut :)
hakemassa sosiaalipolitiikkaan Helsinkiin? Mitkä ovat fiilikset?
Olen juu hakemassa Helsinkiin sosiaalipolitiikkaan. Haen myös Tampereelle ja sitten Jyväskylään yhteiskuntapolitiikkaa.
Ihan hyvillä fiiliksillä mennään, vaikka lomailinkin yo-kirjoitusten jälkeen jonkin aikaa ennen kuin tartuin kirjaan. Olen täysin varautunut siihen, etten pääse sisään, mutta kovasti olen yrittämässä. Täytyy toivoa, että aherrus palkitaan :) Ja luotan siihen, että laatu korvaa määrän.
Sinä olet myös hakemassa? Mitkäs sinulla ovat fiilikset?
kertaa. Mulla taas on se tilanne että opiskelen jo AMK:ssa, joten koulun ja lukemisen yhteensovittaminen on ollut välillä hieman vaikeaa..
Motivaatio on ollut hieman hukassa toisinaan, mutta aika hyvin olen taas saanut lietsottua itseni lukuintoon:) Minä luotan myös laatuun määrän sijasta!
On kyllä varmasti aika raskasta tuo koulun ja lukemisen yhdistäminen, jaksamisia :)
Minulla on myös aina välillä ongelmia motivaation kanssa (kuten esimerkiksi tänään), ja ajoittain koen ihan mielettömiä epätoivon hetkiä. Tulee jotenkin sellainen olo, että miksi ihmeessä minä pääsisin sisään ja olisin pääsykokeissa parempi kuin suurin osa muista. Mutta ei kai auta muu kuin uskoa itseensä ja yrittää jaksaa lukea.
Mitä olet tykännyt pääsykoekirjasta? Minun mielestäni kirja on ihan ok, itselläni se kolmas osio tökkii aina välillä. Tuntuu, että niiden kaikkien teorioiden ja säädöksien opettelemiseen menee jonkin aikaa...