Rossipohjan hiekka

Onko tietoa siitä että tuleeko rossipohjan hiekka kuivumaan läpikuivaksi/pöllyäväksi ikinään vai pysyykö se kosteana.Hiekka ei ole märkää vaan kosteahkoa.Tuuletusreikiä on sokkelissa tarpeeksi , joten ilma kiertää siellä.
41454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei haittaa, jos tuuletus tosiaan toimii, jolloin maasta nouseva kosteus haihtuu sananmukaisesti taivaan tuuliin.

Äänestä
  • ainakin on kuivaa kun se sido vettä

    Äänestä

  • No sand kirjoitti:

    ainakin on kuivaa kun se sido vettä

    ja hiekka ovat kaksi eri asiaa kosteuden suhteen. Sepelissä ei ole hienoa ainesta, joka sitoo vettä. Hiekka taas itsessään on melko hienoa ainesta, jossa kapillaarinen nousu on moninkertainen sepeliin verrattuna.

    Äänestä

Kuivuu kyllä, mikäli kapillaarikatkos olemassa. Mikäli hienojakoista maata kokonaan, vesi nousee ylöspäin...mutta pieni kosteus ei ole pahasta, kunhan ilma vaihtuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaarle kirjoitti:

Onko tietoa siitä että tuleeko rossipohjan hiekka kuivumaan läpikuivaksi/pöllyäväksi ikinään vai pysyykö se kosteana.Hiekka ei ole märkää vaan kosteahkoa.Tuuletusreikiä on sokkelissa tarpeeksi , joten ilma kiertää siellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu