Mistä olette löytäneet joidenkin tieden varsiin minusta niin ruman näköisiä puita? Niiden lehdet näyttävät rumilta ja kuihtuneilta, vaikka kesä oli vehreimmillään viimevuonna, kun siellä kävin.
Näitä puita oli ainakin satamaan mentäessä tien oikeassa laidassa ja sitten Nurmekseen päin mentäessä kantatein varressa.
Onhan Suomessa kauniita luonnonpuita, esim Pihlajia, jotka ovat kauniita syksylläkin.
Nooh... kauneus on katsojan silmässä, niinhän sitä sanotaan.
Muuten puistot näyttivät hyvin hoidetuilta.
Näitä puita oli ainakin satamaan mentäessä tien oikeassa laidassa ja sitten Nurmekseen päin mentäessä kantatein varressa.
Onhan Suomessa kauniita luonnonpuita, esim Pihlajia, jotka ovat kauniita syksylläkin.
Nooh... kauneus on katsojan silmässä, niinhän sitä sanotaan.
Muuten puistot näyttivät hyvin hoidetuilta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitähän puita ne mahtaa olla. Minä en ole kiinittänyt mitään huomiota niihin. Kerros puulaji.
Lienevät Palsami Poppeleita, haisevatkin pahalle.
Kun menet radan yli kohti satamaa... Siinä oikealla puolella tietä, puiden rivistö.
Nehä on nii kommeeta puita jotta. En minäkkää niitä muista mitenkään erikoesesti aenakkaa rumana. Kommeeta niihen on pitännä olla siinä tappaksessa. Jos ne on palsamipoppelia niin olokkee ilosia jotta teillä ne siellä kasvvaa. Ei ou niihen vyöhykettä se.
Kyllä on Lieksassa hyvä kaapunninpuutarhuri, se pittää sannoo. Ja kommeeta on ihmisten pihattii.
Mitä se puutarhuri tekee talvella??
... tänne kun niin näkyy tekevän muutkin. Tää on lieksalaista historiaa.
Näitä lukeva lieksalainen saa orgasmin housut jalassa.
Jotakin samankaltaisia puita saisivat istutella pielisentien varteenkin. Kyllä on suomessa paljon kivan näköisiä pääkatuja vaan tuo lieksan pääkatu on kyllä niin ankean ja kolkon näköinen jotta. Talotkin on kaukana tiestä suurimman osan matkaa kadusta, niin näyttää niin autiolta koko kylä sen takia. Vähän tiiviimmäksi sitä kuvaa niin olisi heti myös kodikkaamman näköinen. Eikä se nyt tarkota sitä, että sitä katua pitää kaventaa vaan istutuksia ja muita keksintöjä sinne niin tulee heti mukavamman oloiseksi. Ei vielä lieksan liikennemäärillä saada tuollaista tietä kuitenkaan tukituksi.
Toivottavasti eivät istuta Pielisentien varteen niitä puita, joita on satamaan mennessä siinä vasemmalla. Karmean näköisiä. Siis nehän ovat rumia. En käsitä, jos ne jonkun mielestä näyttävät kauniilta?
Keskustan asfalttiankeuteen saa varsin helposti vehreyttä ja eikä maksa edes paljon: avatkaat sivukatujen väliosuuksia Pielisentien keskikohdasta siten, että istutatte niihin vaikka 3-4 koivua per/ osuus. Koivujen alaosat voisi suojata jollakin renkaalla, jossa olisi riittävä kasvuvara rungolle. Sitten runkojen alaosan suojarenkaat voisi maalata jollakin kauniilla, ympäristöön sopivalla värillä
Kyllä Lieksan luonnosta löytyy kauniita omia puita, koivun lisäksi esim Pihlaja, eikä Pielisentielle tarvitse tuoda mitään Lieksan luontoon kuulumattomia erikoisuuksia.
Jos satamaan mennessä vasemmalla olevat puut ovat Poppeleita, niin ei ne ainakaan ole kauniita. Omaan pihaan en laittaisi.
poppelipuusta ja sen kasvusta tajuava niitä haluakaan esim omalle pihalleen! Pihlaja ja se perinteinen koivukin on hyvä - ai niin nehän tämmöisiä tavan kansalaisen puita eihän ne kelpaa hienoihin suunnitelmiin!
Minä olen vartavasten ostanut kaksi poppelia pihalleni ja mielestäni ne ovat tosi kauniita. Lisäksi tuulessa ne havisevat kauniisti. Poppelien huono puoli on, että ne tiputtavat maahan pihkaisen oloisia mönttejä. Jos auto sattuu alla olemaan, niin tarttuvat tosi tiukasti kiinni. Eivät lähde edes pesussa irti. Pielisentielle tai sellaisiin paikkoihin, jossa on lähistöllä autoja ei kannata laittaa.
Jokaisella on oma makunsa. Toisista pihlajat ovat kauniita, toisista kuuset. Minusta poppeli on hieno.