Toinen juttu joka askarruttaa on se miksiköhän Mersu pitää Saksan malleissaan jääräpäisesti kiinni tuosta kömpelöstä monitoimiviiksestään.
Kiikarissa
C220TACDI
12837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ai se on vaan saksan malleissa ?? mikä on sit suomen tai ruotsin malleissa ??
kyl mun mielestä monitoimiviiksi on tosi käytännöllinen (kuhan hetki tottunut) ei tarvii molempia käsiä pois ratista vuoronperään ku tarvii pyyhkimiä ja vilkkua ( ja vaik pitkiä ja pyyhkimiä) samaan aikaan ??
jää se toinen (oikea ) käsi ohjaamaan koko ajan sitä oikeaa työtänsä eli ohjaa sillä ratilla sitä autoa !!!
mun mielestä hyvinkin turvallista ...
ai niin ja mitä eroa siin on esim japskien käyttämään vas viikseen jossa on pyöritettävät valon päällä laitto ja vilkut- ylös/alas ja pitkät ? eiks se oo monitoimi viiksi ??
Tarkoitin valmistusmaata. Ainakin omassa Espanjassa valmistetussa Mersussani ja käsittääkseni myös esim Yhdysvalloissa valmistettavissa Mercedeksissä on pyyhin/pesuviiksi oikealla. Se on eittämättä nopeampi käyttää, esim kun vastaantulevassa jonossa oleva rekka osuu kohdalla lätäkköön.
Ajat ilmeisesti Vitolla? Minusta C- eikä muitakaan malleja ei valmisteta Espanjassa. TIeto tosin saattaa olla vanhentunutta. Mutta tuota väitettä en usko, ennenkuin nään kuvan. Sen voi postittaa osoitteeseen [email protected].
Olen siis hieromassa kauppaa tuosta C220TACDI:sta, siksi kirjoittelen. Täytyyhän sitä yksi Mersukin kuulua automiehen henkilöautohistoriaan, jos ei nyt niin joskus tulevaisuudessa kuitenkin. Mutta mitä ilmeisimmin nyt.
olet hieromassa kauppaa ???
alla olevassa vastauksessa "timo l" lle kirjoitat käyttäneesi päivittäin -> millä ajelet jos vasta oot ensimmäistä ostamassa ??
töissä noita on
vaan sen verran et , tossa aikaisemmin kirjoitit siis "olet harkitsemassa ostoa itsellesi" ja taas ennen sitä (vai oliko sen jälkeen ) "omassani " = siitä vain ihmetellen mitä tarkoitat , mutta yhtä kaikki , en ole vielä törmännyt yhteenkään mersuun ,vitoa lukuun ottamatta missä ei olisi monitoimiviikseä !!
Miksi Saksan malleissaan? Kaikissahan se on, ja erittäin kätevä käyttää.
erittäin kätevä käyttää kyllä, käytänhän sitä lähes päivittäin itsekin, mutta ei kätevin
...Se on mahtava juttu!
mielipiteitä on näemmä suuntaan jos toiseen mut henk. koht. mielipiteeni on ettei se erityisen kätevä oo.. pyyhinsysteemissä (ennen automaattivehkeitä) kärkeä edustaa mun nähdäkseni BMW:n systeemi.. (ainakin E36)