Onko kellään kokemuksia remonttifimasta nimeltä Remontic?
Kokemuksia Remontic Oy:stä?
onko hyvä
228854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Teki meillä edelliseen taloon "remonttia" toissakesänä. Pari seinää piti hieman hioa ja maalata uudelleen sekä tehdä uudet portaat (nousu 120cm/6 porrasta). Seinät oli ihan yhtä huonot kuin ennen "ammattilaisen" käyntiä ja portaan - HUOH!
Annoimme tarkat mitat ja kävivät itse tarkistamassa ne. Materiaalin vahvuus, paksuus yms käytiin tarkasti läpi. Lopputulos 1: portaat oli 30 cm ulkonevammat kuin mitä sovittiin. Materiaali oli rimpulaa ja askelmat narisi ja notkui - tietty, askelman paksuus 18mm liimapuulevyä!! Pyydetty oli 36mm. Lakkaus sinnepäin. Aikaa oli mennyt 2 vkon sijasta 6 vkoa. Pyysimme heitä noutamaan portaat pois ja korjaamaan lakkauksen sekä vaihtamaan päälliset. Meni kuukausi. Lakkaus oli paikka-paikattu tökerösti. Askelmat ennallaan, 18mm, natisi ja notkui. "Mutta ne on kyllä tuettu alapuolelta, ei pitäis notkua enää". Lopputulos: irroitimme portaat ja katsoimme mitä alla oli tukena; pienet palikat jotka oli vain naputettu siihen alle - ei missään reunoissa edes kiinni. Ostimme siis liimapuupalkkia ja tuimme askelmat koko matkalta. Tulos, rumat huonosti tehdyt portaat hinta 1500€!!
No, maksoi meille mansikoita mutta heille vielä enemmän - olimme nimittäin jutelleet että jos kaikki menee hienosti he saavat meidän uudesta talosta sisustustyöt n. 10000€ arvosta ja suosittelemme taloa rakentaville ystävillekin. NO-WAY!!
hei,
Oliko ongelmia remonttimiehen kanssa vai koko firman kanssa? Miten firma käytännössä toimi, toimiko työnjohto, kenessä oli eniten vikaa?
Mitäs menet palkkaamaan tuollaisia firmoja töihin ,ja tuo juttu että saat meiltä 10000 € työt ( pieni keikka kelle tahansa vähänkin töitä tehneelle ) ei se työn laajuus tee työstä mitenkään hyvää ja kannattavaa keikkaa ,kun olet todennäköisesti sellainen että valitset halvimman mahdollisen tarjouksen.
Halusin kannustaa oman kylän yrittäjää työllistämällä omalta osaltani mutta en ainakaan tätä firmaa enää. Työn jälki oli erittäin huonoa eikä reklamaatioon suhtauduttu asiallisesti.
Kyllä ainakin mulle itselleni tuo 10€ olisi n 4kk liksa joten ihan pikkusummasta ei mun mielestä ole kyse. Varsinkin kun työn tekisi kunnon ammattilainen kuukaudessa - kahdessa.
Mieti asia toisinpäin - vaikka meidän teettämä työ olisi ollut vain sen 1500€, jos kerromme siitä 10 ystävälle jotka teettävät jokainen jotain siitä tulee kiva summa. Tai - jos moitimme eikä rahaa tule enää mistään niin jokainen euro on menetetty. Ei meillä ainakaan nykyisen talon työmiehet sylje satastenkaan päälle, rahaa se on sekin. Ja jälki perkuleen hyvää!
Hei "vaihtoehto",
Haluaisitko suositella teidän nykyisiä työmiehiä, koska itse etsin hyvää tekijää.
työmiehet olleet tekemässä runko- ja tasoitetyöt suomalaisen urakoitsijan kautta ja sisähommat tehdään itse. Tuon urakoitsijan kalenterit on täynnä pari vuotta etukäteen joten ei ole iloa tähän hätään heistäkään. Maalari on ollut kiireapuna nyt päivän ja tänään tulossa taas; jos tekee homman hyvin niin laitan ensiviikon alussa viestiä tänne.
On kaksi vuotta kalenteri täynnä.
Niin hyvin ei mene edes virolaisilla!!!
Ja taas yksi rakennuttaja, joka teettää pimeesti virolaisilla..hillot vaan kouraan ja soronoo..
virolaiset työmiehet töissä (laillisesti). Ja tuon kalenterin suhteen, kaksi vuotta on lyhyt aika rakennushommissa - mekin varasimme heidät meille töihin lähes vuotta ennenkuin aloitimme. Ja rakennustahti senkun kiihtyy kun tieto hyvistä tekijöistä leviää.
Käytäntö on tämä. Suomalaisella urakoitsijalla on toinen yritys rekisteröity viroon ja työntekijät on tämän yrityksen palkkalistoilla palkat sos.kuluineen maksetaan paikallisen minipalkan mukaan , loput pimeesti käteen. YKSIKÄÄN virolainen ei ole täällä muuta kuin pimeesti. Laki muuttuu ensi vuoden alussa jolloin täällä työtä tekevän joutuu maksamaan myös verot tänne heti (nyt vasta puolen vuoden jälkeen).Kyllä kalenteri lyhenee nopeasti kun saadaan tämä kaveri telkien taakse , Olemme jo seuranneet häntä jonkin aikaa.
Virolaisia on Suomessa ollut jo vuosia laillisesti töissä esim siivoojina. Seuraatko heitäkin?? He saavat palkkansa yrityksen pankkitililtä omalle tililleen eikä pimeästi, se on eri juttu miten itse veronsa hoitavat. Minäkin maksaisin verot mielummin Viroon kuin Suomeen. Siellähän he ovat virallisesti kirjoilla ja asuvat.
että nämä virolaiset ko.yrityksessä eivät maksa veroa kumpaankaan maahan.
Hei,
luin allaolevat viestit ja katsoin parhaaksi kommentoida. Toissakesänä, firmassa oli vasta 2 henkeä työssä ja sekin johtoa eli ammattitaito portaiden tekoaikana ei ollut vielä huipussaan. Portaiden tekemisestä ilmoitimme asiakkaalle, ettei ole meidän hommia vaan puusepän sekä kerroimme tulevat ongelmat. On tietenkin todella mälsää, jos oma remontti ei jostain syystä onnistuisi. Maalauskommentti on sinänsä mielenkiintoinen, että maalari oli tehnyt hommaansa yli 40 vuotta. Pari seinää ei pitänyt hioa vaan koko olohuone maalattiin, samoin tv-huone korjattiin läikistä. Edelliset olivat tehneet aika rujoa työtä ja paikkaaminen oli hankalaa.
Remontic Oy on ollut olemassa, ensin toiminimenä, nyt Oy:nä vuodesta 2004. Meitä on jo 15 henkeä ja kaikki suomalaisia, hyvin palkattuja ammattilaisia. Jokainen kaveri meillä on tiukasti koulutettu siihen, että asiakaspalvelu hallitaan, työmailla ollaan töissä, puhelimissa ei puhuta. Alkoholi- tai työssäpoissaolo-ongelmia meillä ei ole koskaan ollut. Jokainen kaveri on ollut alalla pitkään. Hakijoita on ollut yli 600 ja niistä valittu nämä muutamat meille. Märkätilasertifikaatit on, samoin muut alan koulutukset on säännöllisesti käyty.
Meillä on ollut vuoden 2004-2006 aikana yli 500 asiakasta ja valituksia näistä on 6 kappaletta. Valitettavasti sellaisia välillä tulee, mutta nuo yli 500 tyytyväistä asiakasta puhukoon puolestaan. Yritys on kehittynyt valtavasti, toimimme Uudellamaalla ja täysin kaksikielisenä. Hoidamme remontit myös englannilla. Joskus kommunikaatio ei asiakkaan kanssa pelaa ja se on ikävää. Joskus on jopa niin, että asiakas on väärässä. Useimmiten kuitenkin yhteistyö asiakkaan kanssa on hyvää ja molemminpuolista. Hintatasoltamme olemme kilpailukykyisiä, asiakkaiden mukaan emme kalliimpia emmekä halvimpia. Remonttibusiness on erittäin tiukka ala ja katteet ovat hyvin pienet. On muuten mielenkiintoista, että ihmiset ovat valmiita maksamaan maltaita marmorista ja parketeista ja keittiöistä, mutta niiden asentaminen ja rakentaminen ei saisi maksaa mitään.
Uskon kuitenkin alan kasvuun ja Remontic Oy on julkisuudessakin taistellut harmaata työvoimaa vastaan, ulkomaista työvoimaa vastaan sekä alan laittomuuksia vastaan.
Mona-Maria/Toimitusjohtaja, Remontic Oy
Remontic muuten palvelee niin, että keittiön saa 2 viikossa ja muut rempat kuukauden-kahden sisällä. Uskomattoman hyvää palvelua sinänsä aikataulullisesti. Eli en ole törmännyt eikä 7 tuttavaanikaan, jotka ovat myös käyttäneet heitä, aikatauluongelmiin. Kaikki tehtiin sauna- ja kylppäriremontit ja hyvin meni. Kolme muistaakseni teki vielä keittiötkin. Ei kait muuten olisi sana levinnytkään. Heillä on tosiaan sopimukset ja vain suomalaisia työssä.
Osku
Huolestuttavaa tuossa on lähinnä se, että asiakkaan mukaan reklamaatioon ei suhtauduttu asiallisesti. Yrityksen johto lienee sama nyt kuin vuonna 2004?
Mikä sitten on asiallisesti. Yritys tarjoaa aina korjaamaan virheet, antoi runsaasti rahallista hyvitystä, teki kirjallisen lausunnon jne. Joskus mikään ei asiakkaalle riitä. Tietenkin, jos on selkeä virhe, korvaamme tietenkin asian.
Remontic
taisi olla n. 100€ luokkaa eli ei yhtään mitään ja kuten mainitsin jouduimme sitten itse korjaamaan ne portaat palkittamalla askelmat alapuolelta. Siihen sekin raha upposi.
En muista saaneeni mitään kirjallista selvitystä vaan ainoastaan sp viestin jossa syy vieritettiin kelvottoman ja taitamattoman puusepän piikkiin.
On hyvin valitettavaa, että 2 vuotta vanha asia kummittelee täällä. Yrityksemme Remontic on täysin eri nykyään. Silloin se oli yhden miehen toiminimi, jolla oli vasta alihankintana kaksi henkeä. Nyt meitä on 15 ja ollaan osakeyhtiö. Kyseinen keissi oli kaikenlisäksi ensimmäinen toiminimen. Pahoittelen tapahtunutta yhä, mutta en oikein ymmärrä, että 2 vuotta vanhaa asiaa jaksetaan jauhaa yhä. Ja korvaussumma oli huomattavasti suurempi kuin tuo ja sen pystymme todistamaan. Kirjallisesti teimme myös siitä tekstiä paljonkin, joka on yhä tallella. Meilitse. Mihin tällä oikein pyritään? Kun virhe tapahtui, se tarjouduttiin korjaamaan ja hyvittämään. Puuseppä ei ollut meidän palkkalistoilla, joten emme tienneet sen olevan niin huono. Nykyään kaikki työntekijät ovat omiamme ja koulutettuja alan ammattilaisia. Emme käytä alinhankintaa enää emmekä ulkomaalaisia.
Kuten sanoin, tapahtuma oli ikävä ja valittelimme sitä kovasti. Asiakkaalle on jäänyt ilmeisesti päälle täydellinen koston himo ajattelematta yhtään tilannetta nykyään tai mikä tilanne oli silloin. Mikäli asiakas haluaa keskustella tästä vielä, minulle voi aina soittaa ettei tarvitse netin kautta keskustella.
Hei,
Remontic Oy on ollut olemassa, ensin toiminimenä, nyt Oy:nä vuodesta 2004. Meitä on jo 15 henkeä ja kaikki suomalaisia, hyvin palkattuja ammattilaisia. Jokainen kaveri meillä on tiukasti koulutettu siihen, että asiakaspalvelu hallitaan, työmailla ollaan töissä, puhelimissa ei puhuta. Alkoholi- tai työssäpoissaolo-ongelmia meillä ei ole koskaan ollut. Jokainen kaveri on ollut alalla pitkään. Hakijoita on ollut yli 600 ja niistä valittu nämä muutamat meille. Märkätilasertifikaatit on, samoin muut alan koulutukset on säännöllisesti käyty.
Meillä on ollut vuoden 2004-2006 aikana yli 500 asiakasta ja valituksia näistä on 6 kappaletta. Valitettavasti sellaisia välillä tulee, mutta nuo yli 500 tyytyväistä asiakasta puhukoon puolestaan. Yritys on kehittynyt valtavasti, toimimme Uudellamaalla ja täysin kaksikielisenä. Hoidamme remontit myös englannilla. Joskus kommunikaatio ei asiakkaan kanssa pelaa ja se on ikävää. Joskus on jopa niin, että asiakas on väärässä. Useimmiten kuitenkin yhteistyö asiakkaan kanssa on hyvää ja molemminpuolista. Hintatasoltamme olemme kilpailukykyisiä, asiakkaiden mukaan emme kalliimpia emmekä halvimpia. Remonttibusiness on erittäin tiukka ala ja katteet ovat hyvin pienet. On muuten mielenkiintoista, että ihmiset ovat valmiita maksamaan maltaita marmorista ja parketeista ja keittiöistä, mutta niiden asentaminen ja rakentaminen ei saisi maksaa mitään.
Uskon kuitenkin alan kasvuun ja Remontic Oy on julkisuudessakin taistellut harmaata työvoimaa vastaan, ulkomaista työvoimaa vastaan sekä alan laittomuuksia vastaan.
Mona-Maria/Toimitusjohtaja, Remontic Oy
Onko kellään viimeaikaista kokemusta Remonticista? Nämä jutut ovat jo muutaman kuukauden vanhoja. Erityisesti olisin kiinnostunut siitä positiivisesta palautteesta. Pitävätkö hinta- ja aikatauluarviot? Vähän ihmetyttää se, että nettisivuilla ollut puhelinnumero ei ollut käytössä, ja voimassaolevat yhteystiedot piti kaivaa muualta. Olen saanut tarjouksen heiltä ja kilpailutan samalla muitakin firmoja, kokemuksia Remonticista olisi kiva kuulla!
Joo, meille ne teki keittiön. Kesti viikon.
Kyl kait se numero on toiminnassa, ainaki viime viikolla oli. Kiire niillä on välillä karsee ymmärtääkseni. Hyvää oli se, että yks ja sama kaveri hoiti koko remontin ja budjettikin piti. Ikealla oli toimitusvaikeuksia, mutt ei se noitten vika ollut.
Jälki oli hyvää ja se kundi tuli ja meni niinku pitiki. Ei meil ainakaa ollu mitää valittamista.
En mä kyl netin kautta itse etsinyt referenssejä, tääl yleensä vaan huonoja kommentteja. Soitin muutamal tutulle ja ne tiesi. Ei kait nuo firmat kauheesti eroo toisistaan. Pyytäkää niiltä referenssejä, suosituksia peliin. Meki saatiin.
Kuulin kollegalta tänään, että Remontic mennyt konkurssiin. Harmi kun mäkin olen käyttänyt niiden palveluja kahdestikin. Kuulin että niillä oli liian alhaiset tuntihinnat ja sit vaan suomalaisia työntekijöitä, jotka on koulutettuja ja kalliimpia tietty kun virolaiset ja venäläiset. mikä muuten oli syy miksi mä heidät otin. Heillä on hyvä palvelu ja tosi taitavat työntekijät, ainakin nykyään ollu. Tosi sääli että taas yksi hyvä firma Suomesta kaatuu siks, ettei tule kannattavuutta. Sit kuulemma terveyskin mennyt niilt vetäjiltä, sen verran raskasta. Kollega väitti, että niillä on saamisia asiakkailtakin hirveesti kun nuoret vaan jättää maksamatta vaikka tilaavat ensin hienoa. Taitaa olla yleinen ongelma, yhdellä mun kaverilla keittiöfirma ja ei senkään asiakkaat maksa vaikka tilaavat ensin ja kaikki on kuitenkin ihan ok, eivät valita. En kyllä ite viitteis lähteä yrittäjäks. Nostan hattua kaikille.
tämä kyseinen yritys on lopettanut toimintansa 2006 :S ei tainnut oikeen bisnes toimia.