Suojaöljypurkki kiinni kierteillä,painetaan letku kiinni, odotellaan etä paineet n.8kg mittarissa, painetaan liipasinta.. ilma suhisee suuttimesta, ja suhisee lisää pari minuuttia, mutta öljy ei lennä.. missä vika?
Uutena ruiskun ei pitäisi olla tukossakaan? onko tässä olemassa jokin konsti? säätö ym.? millä sen avaa jos se onkin tukossa? purkamalla?
Entä onnistuuko öljyn levitys maaliruiskulla, sähkö-tai paineilmatoimiselta? sellaiset kun sattuu olemaan tallin nurkissa pyörimässä, vaikka ne eivät ehkä kovin käteviä tuohon tarkoitukseen ole.
Öljy on Dinitrol ML:ää
Massaruisku
5
4897
Vastaukset
- sen
pitäs ulos tulla....Tietty jos on "made by biltema" niin asia on eri....
- Jusu
jos siinä ruiskussa on erikseen ilman ja materiaalinsäätöruuvit,niin se materiaaliruuvi on kiinni.Jos näin ei ole,pura se ruisku,katso missä järjestyksessä osat on purkamisen yhteydessä.Itse säädän ruiskun silleen että liipasinta painettaessa tulee ilmaa,ja hiukan yli puolenvälin liikeradasta tulee maalia.Kevyempi käytellä kun ei tarvi aina ilmaa katkaista,myös maalaustulos on parempi,koska katkoskohdissa riittä vain kevyt löysäys liipaisimesta(ts:ei räkäise)
- Miten se ei toimi
Ei se sitten alkanut toimia.. vähän räki mutta siihen loppui, en alkanut purkaa kun ei ollut mun oma ruisku ja loppuu aikakin. Gern-merkkinen näkyi olevan, ja säätöruuvit olivat sekä massalle ja ilmalle mun mielestä.
Ruiskutin sitten paineilmatoimisella öljykannulla, ja kyllä se jotenkin onnistui. Suoraan ylöspäin oli tietysti vaikeampaa, mutta spraylla niitä voi paikkailla. Eikä koteloihin saanut oikein mitään, mutta niissä oli kyllä vanhat massat ihan hyvän oloiset.
Kiitos neuvoista! - Automaalari
Vika on siinä suojamassassa. Ohenna sitä vähän bensalla tai vaikka tinnerillä ja sekoita hyvin niin kyllä ruikkaa. Suojamassa purkit pitkään seisoessaan hyllyssä laskevat kiinneaineen pohjalle ja se ei tule ruiskun läpi jos sitä ei ennen käyttöä sekoiteta kunnolla.
- näin voi tehdä
pidä massa purkkia n. 1h kuunmassa vesiämpärissä., niin ohenee ja tulee ulos purkista.
Ruiskussa pitää olla myös reikä siihen massapurkin yläosaan, josta purkki saa korvausilmaa, kun purkki vajenee. jos ko.reikää ei ole lyö purkinkylkeen ihan uläosaan reikä vaikka naulalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941769
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2351628- 911373
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!661032Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47928
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38918Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9914- 46872
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika37849