Sattuuko kukaan tietämään, mikä on oikealta nimeltään pensas, jota kutsutaan kansankielellä "hiirenherneeksi"? Tätä kätetään esim. aidanteena, joten ei ole kysymys hiirenvirnasta (jota myös kutsutaan hiirenherneeksi). Pensas jota etsin, on nopeakasvuinen ja tiheä, kukkii pienin keltaisin kukin.
Itse en ole siis kyseistä pensasta nähnyt, mutta on kovasti kehuttu... Kiinnostus heräsi.
"Hiirenherne"
6
2761
Vastaukset 6
- --NIINA--
kaunis on ja "imee itseensä" amppareita
- kasvikas
ai jaa, kyllä me on pärjätty ihan normaaliin tapaan. Kasvaa meillä tontin rajalla pitkänä aidakkeena. Kivasti näkösuojaakin. Amppariongelmaa ei meillä ole ollut.
- on*
kasvikas kirjoitti:
ai jaa, kyllä me on pärjätty ihan normaaliin tapaan. Kasvaa meillä tontin rajalla pitkänä aidakkeena. Kivasti näkösuojaakin. Amppariongelmaa ei meillä ole ollut.
muutama kymmenen metriä aitana, kukinta aikana on amppareita, ei niistä sen kummempaa haittaa ole ollut, kova pörinä vaan kuuluu ;-)
- makuasia
mistä tykkää. Kyseessä siperianhernepensas ja nopeampiakin kasvajia löytyy, itseasiassa on aitapensaista hitaimmasta päästä. Kasvu ei leikkaamattomana läheskään niin haarovaa ja tuuheaa kuin esim koristearonialla. Lisäksi on erittäin altis härmälle, varsinkin silloin kun leikattu ja uusi kasvu tulee vauhdilla - melkein poikkeuksetta harmaana...Eli parhaimmillaan vapaasti kasvavana aidanteena, silloinkin muodostaa niukasti uusia juurivesoja eli on alhaalta harvahko. Hyvä puoli on sitten kuivuuden sietokyky. "Herneet" ovat myrkyllisiä.
- Malla
Luinkin jostain tuosta härmästä... se pisti harkitsemaan uudelleen. Mutta tuota en tiennyt, että marjat ovat myrkyllisiä! Perheessä on pieni lapsi, joten täytyy miettiä jotain muuta aitakasvia. Syreeniaitakin olisi kaunis. Kiitos avusta!
- marita9
voiko undulaatit syödä niitä lehtiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti6181391- 741235
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan831038Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli83986- 81949
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.52833Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk10808- 67807
Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss214724Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik35702