Olen monesti ihmetellyt, mitä tarkoitetaan moottoripyöräilyn vapauden tunteella? Kesähelteellä lyödään nahkapuku päälle ja potta päähän. Ajomelu on sietämätön, paikat puutuvat tärinässä ja heti kun pysähdyt, hiki valuu.Muoviluoti alla ei koe muuta, kuin koheltamisen vapautta? Mielestäni enemmän on vapautta esim. avoautossa, shortsit jalkaan ja menoksi.Ehtii varmasti näkemään ja aistimaan ympäristöstä enemmän. Ehkä etelän mailla aistii moottoripyörälläkin vapauden tunnetta, samanlailla shortsit jalkaan ja menoksi.(Ei muoviluodilla)
M-pyöräilyn vapaus?
Umpiluupää
323855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Siitä vain ei passaa puhua. Se on jokin sellainen legendajuttu... täällä foorumilla ensin jengi jauhaa että vapaus juu.. sitten wannabe lukee sen ja tekee siitä unelmansa... jossakin vaiheessa wannabe ostaa pyörän ja yrittää elää unelmaansa... yrittää väkisin kokea sen vapauden, jota ei sitten todellisuudessa olekaan.
On helkkarin paljon mukavampaa mennä helteellä/vesisateessa autolla ja pistää tarvittaessa vaikka ilmastointi päälle.
Mopo on pelkkä leikkikalu jolla käyn leikkimässä vain silloin kun tekee mieli kikkailla... ja leikkiä... eli päivittäin, mutta mikään hyöty/matkavehje se ei ole, ainakaan kahdelle.
Sun kohdalla asia on harvinaisen selvä, sä oot autoilija etkä motoristi.
Prätkät ei ole kaikkia varten, jotkut pitää prätkällä ajamisesta ja jotkut ei.
Minä taas ajan helteessä mielummin prätkällä kuin autolla ja avoautoa en ostais vaikka se olis viimeinen moottorilla liikkuva laite maapallolla.
Jokaisella on onneksi vapaus valita millä liikkuvat, joten aja sinä autolla ja minä vuorostani liikun prätkällä.
Siis autoiemisesta on minun vaikea löytää mitään mukavaa: Oli ilmastointi päällä tai ei, lapset tappelee takapenkillä, emäntä murjottaa vieressä etupenkillä kun en tahdo käydä anoppilassa matkan varrella. Pistää vielä autostereoista pyörimään jonkun homoidolsin kokoelmaceedeen ja jotakuta pissattaa ja janokin on.
Siinä se on kesälomareissu, joka on tavallisen tosi monessa perheessä. Hyvä ettei avioero tule sen autoreissun seurauksena.
Auto on ihan mulkku vekotin, joka ei kelpaa kuin hyötyajoneuvoksi kauppakassien raahaamiseksi marketista kotiin.
Mutta jos joku tulee autoilemisesta onnelliseksi, niin minun puolestani se kyllä passaa. Kun kerran joku haluaa pörötellä lippalakki päässä etuselkänoja makuuasentoon väännettynä tuuninkitojotalla itsensä onnen taivaaseen, ei se ole mitenkään minulta pois.
myös prätkällä... silloin kun se tuntuu kivalta vaihtoehdolta. Kuten edellisessä viestissäni kerroin, se on minulle leikkikalu jolla käyn pitämässä hauskaa.
Minä en ole motoristi enkä varsinkaan tosimotoristi koska en ota moottoripyöräilyä tosissani enkä aja talvella, kylmällä kelillä, helteellä, vesisateessa jne. enkä nuku prätkätakki päälläni koko talvea. En myöskään käy messuilla prätkätakki päällä.
Taidan lähteä kohta hieman kikkailemaan kun kerran keli näyttää varsin kohtuulliselta.
että olet aika huonosti tehnyt valintasi. Eikö tuossa kohtaa jo helpottaisi jos hakisi sen avioeron. Ja toisekseen mitäs menit muninesi niihin paikkoihin mistä penskoja tulee jos et niiden tappelua kestä...
Eikö sinulla ole valtaa laittaa omaa mielimusiikkiasi välillä soittimeen?
Ilmeisesti vapauden tunne tarkoittaa sitä, että vapautuu perheestään? Sama kuin kapakassa käynti: ensi mennään kapakkaan että löytyisi muija, sitten mennään kapakkaan ettei tarvitsisi katsella sitä muijaa. Eikös ajoneuvot ole tarkoitettukin hyötykäyttöön, eikä jalkovälin jatkoksi?
Sun mieltymykset tuli selväksi jo ensimmäisestä viestistä.
Eli virallisesti nyt koko MP-ryhmän puolesta vakuutan, että uskomme kun kerrot, että sä ajat autolla mielummin kuin prätkällä.
jotta seuraava villitys, kunhan tämä moottoripyöräilyn "vapaus" on koettu, ovat avoautot. Kaikki autovalmistajat tuovat kilvan markkinoille sporttipelejä avautuvine kattoineen tietäen, että pian raha rupeaa liikkumaan sillä sektorilla. Aikansa kutakin hupia kerrallaan.
Avoauto olis jees. Mahtuis joku naaraskin viereen hyrisemään.
.....Avoautossa on riittävästi jalkatilaakin!
tyhmä kun 30v olen enemmän tai vähemmän 2 päällä ajanut reissua ympäri euroopan motukalla. Hyvä että kerroit vankalla kokemuksellasi että olen ollut tyhmä...:)
Siitäkin huolimatta ensi heinäkuussa Unkari kutsuu mopon satulassa ja 2 päällä kamat. On se vaan upeata!
itseäni tosi motoristina vaikka en aja talvella, en aikaisin keväällä ja en nuku ajotakki päällä kuin korkeintaan kokoontumisajoissa jos satun nukahtamaan...:)
En myöskään käytä mitään mopovarusteita muulloin kuin ajaessani. En kikkaile motukalla, koska se jos mikä on järjetöntä. Ajo harjoittelu on sinänsä hyvä homma, mutta kikkailu aiheuttaa vain närää muiden ihmisten silmissä. Radalla kyllä, ei muualla.
Luettelit juuri ne vapaudet! Vapaus pukeutua nahkaan, vapaus sulkeutua tuntemattomaksi kypärän visiirin taakse, vapaus kuulla moottorin ääni, vapaus tuntea ajaminen koko vartalolla!
Mä olen itse käännynnäinen, joka nyt tietää mitä on ELÄMÄ.
Se nahka on sellainen turvakuori. En viitsi enää juuri ajella ilman kunnon suojavarusteita. Kun tutut naureskelevat kaikille niille (naarmuttomille) polvipaloille ja syndeille, kerron että se on turvakori, vähän niinkuin Volvossa.
En minä tiedä onko se niin vapautta, mutta se on aika hauskaa. Lähempänä maan pinnalla lentämistä kuin mikään. Kuin ajaisi raketilla tietä pitkin. Vaikka ajaakin aika laillisesti ja turvallisesti, fiilis on sama.
istua yksinäsi jääkaapissa ja kokea vapautta ihan siten..varmana ei hiki valu ja kärvenny nahka..olen monesti ihmetellyt miksi jotku on niin saakelin tyhmiä..kerro miksi olet tyhmä?
Lähdetään ajelulle keskisuomen tai pohjoiskarjalan sorateille. Ajellaan gps:n avulla teitä ja polkuja joilla ei liiku kuin hirvimiehet syksyisin ja joskus metsäkoneet. Välillä pyörähtää hylätyllä kaivoksella, välillä kuuntelee hiljaisuutta metsälammen rannalla sumppia termarista siemaillen. Jos makkarat on mukana ne voi käräyttää tulipaikalla joihin törmää poikkeuksetta, kuivia halkoja on valmiina, ei tarvitse olla kuin stidit mukana. Motorismissa on monta puolta, vapaus liikkua missä haluaa on yksi niistä hyvistä puolista! Nakkikioskin ja kotopihan väliä ajaessa jää näkemättä ja kokematta paljon, oli liikkeellä avoautolla tai prätkällä.
Olen itse motoristi, ja olen jokseenkin samaa ihmetellyt, joskaan en usein. Mutta näinhän se on, varsinkin varusteiden kanssa menee hermot kun minne tahansa lähteminen on niin älyttömän työlästä, autoon kun menee ei tarvitse kuin tempaista turvavyö kiinni ja se on sekunnin homma.
Tulenkin jatkossa ostamaan Harrikan, jolloin yhä suurempi osa harrastuksesta on pyörän kiillotusta ja ihailua, sekä niiden äänien kuuntelua vaikkapa omalla pihalla. Matkailut teen jatkossakin lähes 100%:sti autolla.
Väärä asenne tai varusteet, jos matkailussa pitää varusteita jatkuvasti repiä päältä tai pois. Aamulla coret päälle ja illalla pois. Väliin mahtui 800 km ajoa.
En tiedä siitä vapaudentunteesta, minä vain tykkään ajaa moottoripyörällä ja paljon. Jos se jää siihen kaupungissa pörräämiseen, niin vaihda autoon. Se on paljon mukavampi...
Juu en puhunut mistään matka-ajosta, vaan normaalista jokapäiväisestä ajosta jossa lähdetään ja tullaan 4-10 kertaa päivässä, väliin mahtuu muuta elämää. Ja minulla on auto tietenkin, ja sillä ajankin joka päivä.
omalla kohdalla tuo "vapaus" on huikea kiihtyvyys jonka pääsee kokemaan pienellä rahalla.jotta saman tunteen pääsisi kokemaan niin pitäisi olla luokkaa joku ferrari tai vastaava urheiluauto johon ei tavallisella mattimeikäläisellä ole varaa.
Mitään sietämätöntä melua en ole kyllä vielä kuullut pyörällä ajelessa,lisäksi on muitakin vaihtoehtoja kuin nahkapuku :)
Ruuhkassa ja auringonpaisteessa flekti työntää tulikuumaa ilmaa päälle ja jo ennestään puvun sisällä likomärkä hemmo huokailee saunalämmössä. Kun valot vaihtuu ja pikkuisen huokaiset niin epähuomiossa tutkassa onkin 40km/h ylinopeutta.
Saat sentäs pitää kortin ja pääset kuuntelemaan jytinää ja kohinaa potan sisällä samalla kun silmät täynnä roskia vedet valuu korviin asti. Vapautta?
Pari viikkoa sitten ajelin pyörän talvisäilöstä kylille. Rapia 40 kilsaa, välillä satoi vettä ja välillä räntää. Naamalle jäätyi (avokypärä) typerä virne koko illaksi...
Kukin tulkoon uskollaan autuaaksi, mutta täytyy sanoo ettei meikäläiselle oikein nuo kokoontumisajot ja kerhot sovi. Tuntuu olevan kovin tärkkistä porukkaa; kauhea kalabaliikki mp-merkeistä jne. Itekseen kun ajelee saa nauttia siitä kuvitellusta vapaudesta sanon minä.
Pitää tietää minne kokkareihin menee. Itse en ole ollut sellaisissa kokkareissa joissa tuollaisista asioista olisi meuhkattu. Jotkut kokkarit ovat kauheita, pelkkää ryyppäämistä, mutta on kivojakin ja niistä nostaisin ylimmälle korokkeelle motosugiksen virossa. Kivaa menoa ja tutustumis kohteita yms. Kelitkin ovat olleet viime vuosina todella hyvät.
Niin. Fiiliksiä tai mikä ne saa aikaan, on vaikea analysoida. Yritäpä selittää analyyttisesti, miksi seksi naisen kanssa tuntuu niin hyvältä :) Äkkiä huomaat, että joku pystyy perustelemaan sinulle, kuinka "real dolly" on parempi seksikumppani, hygieenisempi, estottomampi, nurinattomampi...tai kuinka vaikea sinun on selittää, miksi on hauskaa harrastaa seksi kaikkine yhdyntöineen, jossa työnnät melasi silakantuoksuiseen vakoon ja liikuttelet sitä siellä :) Varsinkin, jos yrität perustella kokemaasi tajunnan räjäyttävää tunnetta homoseksuaalille, joka tuntee kenties vastenmielisyyttä tai ainakin mielenkiinnottomuutta naista ja tämän elimiä kohtaan...
Miten selität niitä fiiliksiä rationaalisesti, jonka lapin tai muuten vain erämaan vaeltaja kokee rämpiessään tiettömillä taipaleilla kantamustensa kanssa hyttysten syömänä, likaisena ja hikisenä...
Toivottavasti sinunkaan elämä ei sentään ole niin tylsää, ettei sinulla ole mitään epärationaalisia kokemuksia, joissa koet hyviä fiiliksiä ilman, että niille pitää löytää joku "järkiperäinen", looiginen selitys.
Ei elämässä kannata pyrkiä kaikkea analysoimaan, eikä pohtimaan käytännöllisyyden kannalta. Jos joku asia tuntuu hyvältä, eikä sillä aiheuta ainakaan suoranaista vahinkoa kenellekään, koe ja nauti siitä, unohda selitykset.
että motoristit ovat pääsääntöisesti homoja.
ja saat itse todeta, mitä löytyy
taas nähtiin. Heti on yksi pyrkimässä treffeille...
Älähän nyt. En ole empiirisen tutkimuksen perusteella huomannut prätkähemmoissa homoseksuaaleja sen enempää kuin muissakaan ihmisissä, eikä siitä taida olla tieteellistäkään näyttöä :)
Ja se naisen kanssa peuhaaminen tuntuu edelleen hyvältä, vaikkei sitä kai rationaalisesti voi perustella sen paremmin kuin vapauden tunnetta prätkän selässä, siinäkin kun tulee hiki nahkapuvussa :) Kokeile joskus molempia, peuhaamista naisen kanssa ja prätkällä ajoa, niin on parempi puhua kokemuksesta kuin ennakkoluuloista :)
toinen tyttärestä. Itse en taas missään nimessä ostaisi avoautoa. En vain keksi mitä moisella voisi tehdä.
Motukalla sen sijaan on tullut kurvailtua jo 30v ja vieläkään en ole kyllästynyt. Vaikka välillä on hirveän kylmä tai kuuma ja saattaa sataa yms.
Toiset tykkää anopistakin.
Anoppi on tyttären äiti...
autoni on mukava, tehokas, ilmastoitu. Avo-autokin minulla on, mutta silti parasta kesässä on moottoripyöräily. Kypäräni on hyvä, eikä ajomelua pahemmin kuulu, jos joskus joku paikka puutuu, niin silloin onkin jo varmaan taukopysähdyksen paikka, vaikka niinhän se on autollakin ajaessa. Kun varusteet on asialliset, niin eipä se hikikään valu. Edes etelänmailla en aja ilman asiallisia ajovarusteita, sillä kysymyshän on omasta turvallisuudestani.
Kokeile joskus, niin ei tarvitse enää ihmetellä.