Te jotka olette päässeet eroon vl-liikkeestä; -kiittäkää onneanne ja olkaa syvästi kiitollisia että pääsitte eroon tuosta ahdistavasta ääriryhmästä, vaikka se ehkä tapahtuikin monen tuskan kautta! Lopputulos on kuitenkin kaikkein tärkein ja teidän osanne on loppupeleissä paljon parempi kuin niiden jotka jäävät valheessa elämään!
Ajatelkaa: olette vapaita ajattelemaan ja toimimaan OMAN omantuntonne mukaan eikä kukaan enää tule teille sanelemaan, mitä te heidän mielestään "haluatte"!
Ajatelkaa: olette vapaita ajattelemaan ja toimimaan OMAN omantuntonne mukaan eikä kukaan enää tule teille sanelemaan, mitä te heidän mielestään "haluatte"!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä tuo onnentunne valtaa joskus hetkittäin mieleni.
Tosin asiassa on muitakin puolia. Rajoittavia. Ne tulevat omasta itsestä ja ympäristöstäkin. Valitettavasti...
Osaat ajatella ja erotella niiden noudevan menneisyydestä ja menneisyyden painolasteista. Eihän niistä varmastikaan aina ole helppoa eroon päästä... ne muistot voivat seurata läpi elämän ja sitä voi olla vaikeaa ymmärtää meidän jotka emme ole saaneet vl-kasvatusta. Iloitsen kuitenkin kanssasi uudesta suunnasta! Toisaalta sinullakin on varmasti sellaista syvyyttä ja elämänviisautta noiden ahdistavien kokemuksiesi takia, uskon näin.
Tsemppiä matkallesi! Vapaaksi Kristus meidät vapautti! Ei ihmisorjuuden kahleeseen!
Ja silti olen jossain määrin mukana liikkeessä. Onhan liikkeessä paljon ahdasmielistä fideismiä, mutta liikkeen kiihkeimmät vastustajat vaikuttavat vielä ahdasmielisemmiltä. En tiedä miksi fideismistä on vaikeinta puhua oman perheen jäsenten kanssa.
Anna muutama konkreettinen, havainnollinen esimerkki asiastasi!
Että meikätyttökin sen ymmärtäisi.
CD Factasta 2004 löytyy lyhyt selitys.
fideismi (< lat.), käsitys, että usk. totuutta voidaan lähestyä vain uskon eikä järjen kautta.
Wikipediastakin löytyy jotain:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Uskonnonfilosofia
Oma mielipiteeni on se, että uskonnollista totuutta ei todennäköisesti ole olemassa, joten puheet uskonnollisesta totuudesta ovat aika lailla hölynpölyä.
Yksinkertaistaen totean, että uskonto on satua. Sitä voi verrata esim. fantasiaroolipeliin.
Toivottavasti sait jotain tolkkua. Yritän vääntää rautalangasta.
Paljon on tekstiä. Eikä ehkä helpoimmasta päästä? Käväisin kuitenkin ihan oikeasti lukemassa omalla sivullasi olevassa linkissä, argumentointisivuilla.
Siitä saisi hyvää ohjetta omiinkin perusteluihin, kunhan vain osaisi soveltaa. Ainakin muiden kirjoituksia on mukava tarkastella noiden tietojen valossa. :)