Tässä vähän kyselisin et miten pitäis toimia jos käärme pääsee puremaan koiraa?
Maalla kun asutaan ja peltoa on ympärillä,ni melki joka päivä näkyy käärme jossain päin...
Vielä ei oo kohdalle sattunu,mut pelko on suuri...
Voiko koiralle antaa kyypakkauksesta tabletin?
Maalla kun asutaan ja peltoa on ympärillä,ni melki joka päivä näkyy käärme jossain päin...
Vielä ei oo kohdalle sattunu,mut pelko on suuri...
Voiko koiralle antaa kyypakkauksesta tabletin?
Vastaukset 11
Vanhimmat
kyypakkauksessa on ohjeet. Senjälkeen on syytä lähteä eläinlääkäriin.
Auttaa myös ampiaisen pistoihin.
Kyypakkaus on vain erittäin heikkotehoista ensiapua, koira on aina hyvä viedä eläinlääkäriin.
Huomioitava on myös se että eri valmisteiden vaikuttavat aineet ovat erilaisia. Ymmärtääkseni perinteisen kyypakkauksen vaikuttava aine hydrokortisoni on heikkotehoisempaa kuin kilpailevan käärmepakkauksen vaikuttava aine deksametasoni.
Mutta molemmat ovat tosiaan vain erittäin heikkotehoista ensiapua.
Kiitos,viesteistä...Kyllä tällä tiedolla jo alkuun pääsee...Toivottavasti tableteista on apua,matka lääkäriin on luvattoman pitkä :(
Kuten sanottu, heikkotehoinen ensiapu, mutta annostus on 1tbl/10kg.
Kiitos tiedosta,tuo on hyvä muistaa :)
Kyllä pitää antaa kyypakkauksesta tabletteja koiran painon mukaisesti. Koira pitää pitää paikoillaan, eli ei saa liikkua piston saatuaan. Pitää myös ottaa yhteys eläinlääkäriin. Ja pitää viedä koira viipymättä eläinlääkäriin, jos pistoskohta on pään tai kaulan alueella. Yleisesti sääntönä on, että välittömästi ensiavuksi kyytabletti(t) ja sitten eläinlääkäriin.
Paketin sisällä on annostusohje
mulla puri beaglea kerran pieni kyy (30 senttinen). Heti pureman jälkeen koira jämähti paikalleen, osui poskeen. Otin koiran syliin ja kannoin lähimmälle tielle. Tätä ennen olin jo soittanut miehelleni, että lenkki loppui lyhyeen, tule hakemaan. Autossa pidin koiran sylissä. Mieheltä meni 5 minuuttia siihen kun hän saapui. Tuona aikana koira oli jo selvästi sairas, iho oli kauttaaltaan kylmä ja koira vapisi mielettömästi. Kotona annoin ohjeen mukaan kyytablettia. Soitin eläinlääkärille, joka neuvoi vahtimaan kuntoa ja tulemaan jos akuutisti muuttuu olo. Koira oksenteli koko ajan, joka välissä etsin tabletin (painoi 10 kiloa, 1 tabletti) oksennuksen seasta ja heitin takaisin koiran sisuksiin. Viimein oksentaminen asettui ja tablettikin pysyi sisällä. Koira makasi paikallaan, ei liikkunut. Laitoin vilttiä alle ja päälle, koska oli iholtaan viileä, istui koiran vieressä noin 4 tuntia puhellen rauhallisesti ja silitellen koiraa. Heti kun hetkeksikin poistuin koiran luota, se oli siirtynyt ovelle odottamaan. Koira oli pesuhuoneessa jossa lattialämmitys. 4 tunnin päästä koira alkoi virota, piristyi tunnissa ja alkoi kävellä. Illalla se jo touhusi täyttä päätä. Ruuaksi annoin aluksi vain vettä ja laihaa kaurapuuroa :) (ei allerginen koira) ja kun se pysyi sisällä, annoin kunnon ruokaa.
Tiedä sitten teinkö oikein tai väärin, mutta koira selvisi hengissä. Enkä oikein tiedä, mitä olisin voinut toisin tehdä. Oli viikonloppu, eikä meilläpäin ollut muita eläinlääkäreitä siihen hätään tarjolla kuin kunnalliset ja heitä ei paljon koirat kiinnostaneet.
Koira olisi ehdottomasti tarvinnut eläinlääkärin hoitoa. Eivät ne paljon voi tehdä, mutta se vähäkin on tuollaisessa tilanteessa tärkeää. Kun ei eläinlääkäreitä kiinnosta niin ei kiinnosta, näin se nykyään on että edes hätäapua ei saa.
Nopeasta myrkyn vaikutuksesta ja kyyn koosta voi arvella että myrkkyä on ollut todella paljon. Nuori kyyhän voi olla todella vaarallinen kun ei vielä annostele myrkkyä kuten aikuinen annostelee. Tai sitten koira on todella herkkä kyyn myrkylle ja proteiineille.
Varmasti toimit aivan oikein kun yritit rauhoittaa ja lämmittää koiraa ja varmasti se auttoi koiraa selviämään myrkystä. Hyvä oli myös antaa se kyytabletti vaikka se ei kovin tehokas apu olekaan.
Hienoa että koira selviytyi ja parempaa onnea tänä kesänä. Tarkoitan että tärkeintähän oli elossa pysyminen, mutta ei tuollaista kokemusta kenellekään toivo.
Hienoa että teidän koira jäi henkiin!
On niistä tableteista sit jotain apua...Meillä on myös luvattoman pitkä matka päivystävälle lääkärille,oma kunnallinen ku on vain arkisin auki ja vain työaikaan...Eikä ne vahingot satu koskaan siihen aukioloaikaan :D Mut toivotaan ettei tuu kohtaamisia kyiden kanssa enempää...