Talon nurkalla kasvaa ilmeisesti pioni. Miten sitä pitäisi hoitaa, että kasvaisi vastakin? Viimevuotiset varret on vielä kuihtuneina paikallaan, olisiko ne pitänyt syksyllä leikata alas? Leikkaanko ne nyt? Puutarhanhoidosta en tiedä juuri mitään, mikäli ette sitä kysymyksistäni jo arvanneet... :/
Vastaukset 3
- vaan!
Heippa!
Leikkaa vanhat varret pois vaan! Kohtahan sieltä tulee jo uusia varsia. :) Syksyllä yleensä itse leikkelen pois, niin ei ole sitten keväällä sitä siivousurakkaa edessä, kun on kaikkea muuta puuhaa puutarhassa. Ja kesällä kukinnan jälkeen olen leikannut kuihtuneet kukat varsien päistä pois ja jättänyt vain varret pensaiksi, kunnes ovat kuivineet nekin.
Muista tukea ja lannoittaa pionia kesän aikana!- Pussipuskapiru
Voit toki leikata vanhat varret pois joko syksyllä tai keväällä.
Itse leikkaan keväällä ja silppuan ne pieneksi silpuksi pionien juurelle ja pionit kukkivat mahdottomasti joka kesä.
Multaahan ei pionien juurelle saa laittaa, muuten kukinta tyrehtyy, mutta tuo oma varsisilppu on osoittautunut todella hyväksi ideaksi.
Jostain puutarhalehdestä sen kikan aikoinaan luin.
Muuten en lannoita juuri lainkaan, keväällä hiukan kanankakkalannoitetta ei mitään muuta.
Pionit ovat kestäviä kasveja ja hyvässä paikassa ne kukkivat kymmeniä vuosia, ne eivät pidä siirtämisestä eivätkä jakamisesta. - Vuorotteluvapaalla
Pussipuskapiru kirjoitti:
Voit toki leikata vanhat varret pois joko syksyllä tai keväällä.
Itse leikkaan keväällä ja silppuan ne pieneksi silpuksi pionien juurelle ja pionit kukkivat mahdottomasti joka kesä.
Multaahan ei pionien juurelle saa laittaa, muuten kukinta tyrehtyy, mutta tuo oma varsisilppu on osoittautunut todella hyväksi ideaksi.
Jostain puutarhalehdestä sen kikan aikoinaan luin.
Muuten en lannoita juuri lainkaan, keväällä hiukan kanankakkalannoitetta ei mitään muuta.
Pionit ovat kestäviä kasveja ja hyvässä paikassa ne kukkivat kymmeniä vuosia, ne eivät pidä siirtämisestä eivätkä jakamisesta.Kiitos vaan vinkistä ! Minulla on noin 40 kuolanpionia ja syksyllä on varsia ihan tolkuttomasti. Silppuankin ne tästä lähin pieniksi ja laitan takaisin katteeksi. Minulla pionien kukinta kestää kauemmin, koska osa on aurinkoisessa paikassa ja muutamat ihan varjossakin. Auringossa olevat ovat jo n.70 cm korkeita, varjossa kasvavat ovat vasta nousseet maasta. Tapanani on pistää pieniä taimia viilipurkkeihin ja mennä keväällä taimienvaihtotapahtumaan. Annan mielelläni taimia eteenpäin, mutta ihmiset eivät sitä oikein ymmärrä, eivät uskalla ottaa niitä, kun ne eivät maksa mitään. Minä kun en millään raaskisi repiä pionintaimia maasta ja heittää pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1061075Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197730Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47697Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!29666- 67661
- 47620
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59545Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530