Tietoa kaipais...

Poropeukalo

Talon nurkalla kasvaa ilmeisesti pioni. Miten sitä pitäisi hoitaa, että kasvaisi vastakin? Viimevuotiset varret on vielä kuihtuneina paikallaan, olisiko ne pitänyt syksyllä leikata alas? Leikkaanko ne nyt? Puutarhanhoidosta en tiedä juuri mitään, mikäli ette sitä kysymyksistäni jo arvanneet... :/

3

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan!

      Heippa!

      Leikkaa vanhat varret pois vaan! Kohtahan sieltä tulee jo uusia varsia. :) Syksyllä yleensä itse leikkelen pois, niin ei ole sitten keväällä sitä siivousurakkaa edessä, kun on kaikkea muuta puuhaa puutarhassa. Ja kesällä kukinnan jälkeen olen leikannut kuihtuneet kukat varsien päistä pois ja jättänyt vain varret pensaiksi, kunnes ovat kuivineet nekin.

      Muista tukea ja lannoittaa pionia kesän aikana!

      • Pussipuskapiru

        Voit toki leikata vanhat varret pois joko syksyllä tai keväällä.
        Itse leikkaan keväällä ja silppuan ne pieneksi silpuksi pionien juurelle ja pionit kukkivat mahdottomasti joka kesä.
        Multaahan ei pionien juurelle saa laittaa, muuten kukinta tyrehtyy, mutta tuo oma varsisilppu on osoittautunut todella hyväksi ideaksi.
        Jostain puutarhalehdestä sen kikan aikoinaan luin.
        Muuten en lannoita juuri lainkaan, keväällä hiukan kanankakkalannoitetta ei mitään muuta.
        Pionit ovat kestäviä kasveja ja hyvässä paikassa ne kukkivat kymmeniä vuosia, ne eivät pidä siirtämisestä eivätkä jakamisesta.


      • Vuorotteluvapaalla
        Pussipuskapiru kirjoitti:

        Voit toki leikata vanhat varret pois joko syksyllä tai keväällä.
        Itse leikkaan keväällä ja silppuan ne pieneksi silpuksi pionien juurelle ja pionit kukkivat mahdottomasti joka kesä.
        Multaahan ei pionien juurelle saa laittaa, muuten kukinta tyrehtyy, mutta tuo oma varsisilppu on osoittautunut todella hyväksi ideaksi.
        Jostain puutarhalehdestä sen kikan aikoinaan luin.
        Muuten en lannoita juuri lainkaan, keväällä hiukan kanankakkalannoitetta ei mitään muuta.
        Pionit ovat kestäviä kasveja ja hyvässä paikassa ne kukkivat kymmeniä vuosia, ne eivät pidä siirtämisestä eivätkä jakamisesta.

        Kiitos vaan vinkistä ! Minulla on noin 40 kuolanpionia ja syksyllä on varsia ihan tolkuttomasti. Silppuankin ne tästä lähin pieniksi ja laitan takaisin katteeksi. Minulla pionien kukinta kestää kauemmin, koska osa on aurinkoisessa paikassa ja muutamat ihan varjossakin. Auringossa olevat ovat jo n.70 cm korkeita, varjossa kasvavat ovat vasta nousseet maasta. Tapanani on pistää pieniä taimia viilipurkkeihin ja mennä keväällä taimienvaihtotapahtumaan. Annan mielelläni taimia eteenpäin, mutta ihmiset eivät sitä oikein ymmärrä, eivät uskalla ottaa niitä, kun ne eivät maksa mitään. Minä kun en millään raaskisi repiä pionintaimia maasta ja heittää pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5231
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4961
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3444
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2312
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1747
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1315
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1299
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1010
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      937
    Aihe