Nyt alko poltteleen oikein kunnolla autokuume! Uus evo ix olis saatava ja äkkiä, suorituskyky tuntuu olevan mahtava, mutta onko kokemuksia esim. evo viii:sta että onko murheita tiedossa jos auton ostaa? kestää polkemista? miten huoltoväli? onnistuuko normaali maantieajo ;)?
lancer evo ix?
15
3897
Vastaukset
- huoltoa
Ainakin briteissä huoltoväli on 4500 mailia tai 6 kk sisältäen moottoriöljyn, sen suodattimen ja takaperän litkut (AYC).
- exsubarusti
Itselläni on kaupat tehtynä, ja ultimate-malli pitäsi olla alla heti ralli artin lehdistötilaisuuksien elokuun lopussa, tosin muutoksia vai matkaan sattua.
Mielelläni kuulisin edellisten evojen omistajien kertomuksia kyseisitä vekottimista , siis kaikki mahdollinen ja - tietous tänne vain , olisin siitä kiitollinen!!!
- ...ei yksikertaisesti...
...sovi normaaliin ajoon, alusta on ihan hirveä normaali nopeuksilla.
- kateelisten paskan puhumista
sopii normaali ajoon, suomessa ei saa ajaa 120kmh kovempaa.
- veevee miäs
eikä sitä saa tiisselinä, ja varmari kolffiin mahtuu halkoja tavaratilaan enemmän.
Elkää ostako tuollasia kiinanpommeja, ostakaa tdi kolffi, Muoniossa oli resitentti kahvi tarjouksessa, lähetäänkö kimpassa ajeleen ja hakemaan? - galant 2,5V6manuaali
en ole tavannut vielä liian kova-alustaista katuautoa. ja ajamallahan nuo alustat autoissa pehmenevät. tarkasta ohjautuvuudesta tuo "kovuus" on pieni hinta
- Testikuski
Uudessa Tekniikan maailmassa koeajo. Moottoritie ajo kuulemma ihan kauheaa, vähän kun painaa kaasua niin heti lähtee! Heh!
Näin siis teknarin kaikentietävät automiehet, joiden "oikean" auton mittapuu on maailman paras voittamaton Volkswagen.
Itse en meinaa penkillä pysyä kun odottelen mallin ensiesittelyä ja koeajoa.
Esitteen jo tilasin maahantuojalta.
Kuume on kova!- Mitsu
Hoh, olipas omalla tavallaan hieno auto. Sisustus kuin -90 luvun puolelta mutta moottori, penkit, ohjaus, jousitus...Kaikki kohdallaan.
Jos tarkoituksena on ostaa auto jolla AJAMISESTA on tarkoitus nauttia eikä matkustamisesta niin siinäpä auto. - Evo 9
Mitsu kirjoitti:
Hoh, olipas omalla tavallaan hieno auto. Sisustus kuin -90 luvun puolelta mutta moottori, penkit, ohjaus, jousitus...Kaikki kohdallaan.
Jos tarkoituksena on ostaa auto jolla AJAMISESTA on tarkoitus nauttia eikä matkustamisesta niin siinäpä auto.Eilen juuri juttelin myyjän kanssa: evo 9 liikkeessä koeajettavana ehkä syyskuussa. Auton voi saada maahantuojalta lainaksi koeajoon aiemminkin.
Missä liikkeessä kyseinen auto oli? - Mitsu
Evo 9 kirjoitti:
Eilen juuri juttelin myyjän kanssa: evo 9 liikkeessä koeajettavana ehkä syyskuussa. Auton voi saada maahantuojalta lainaksi koeajoon aiemminkin.
Missä liikkeessä kyseinen auto oli?Ajoin auton Herttoniemen Veholla eilen. Puoli tuntia oli ajoaikaa per koeajaja varattu ja auto koko ajan liikkeellä.
- suuntaansa
Mitsu kirjoitti:
Ajoin auton Herttoniemen Veholla eilen. Puoli tuntia oli ajoaikaa per koeajaja varattu ja auto koko ajan liikkeellä.
Just, tyypillistä Hertsikan Vehon toimintaa, puoli tuntia lupasi aikoinaan aikaa koeajaa Civic Type-R:ääkin. Tietysti onhan tuokin tyhjää parempi, mutta ei muuten paljoa viitsisi paikalle ilmestyä. Saahan siinä toki käsityksen nurkkapyörityksestä.
- Mitsu
suuntaansa kirjoitti:
Just, tyypillistä Hertsikan Vehon toimintaa, puoli tuntia lupasi aikoinaan aikaa koeajaa Civic Type-R:ääkin. Tietysti onhan tuokin tyhjää parempi, mutta ei muuten paljoa viitsisi paikalle ilmestyä. Saahan siinä toki käsityksen nurkkapyörityksestä.
No tällä kertaa ymmärrettävää kun autoja on vain yksi ja halukkaita on jonossa. Eli kyllä sieltä normaalimman auton saa päiväksi koeajoon. Ja ei tuossa puolessa tunnissa tosiaan ehdi Lahdentietä kovinkaan pitkälle ;)
- Scuderia_Maserati
Japsiksi ihan kiva härveli. Sopivan askeettinenkin. Muutaman sylinterin kun lisäisi, niin se olisi siinä.
-3200 GT-- Sumopower
Mitä ne ylimääräiset sylinterit siinä tekisi? Nehän pilaisi auton käsiteltävyyden. Evo Mitsubishit on tarkoitettu muuallekin kuin suoralle tielle mr. Maserati :)
- Nimetön
Jos on kiinnostusta ajaa autoa niin auto tulee koeajoon 1.6 tikkurilan vemixsille(tai veho).Itse menen silloin ajamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773184
- 492400
- 322117
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812112- 1371879
- 311745
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291721Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91556Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51280Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61244