Miten photoshopissa pitäisi kuvia säätää että niistä saisi sopivan kokoisia kannettavan näytölle? Kun muutin kuvan leveydeksi 18 cm se ei silti mahdu ruudulle 100%sena, vain ehkä neljäsosa mahtuu, miksi?
18x15 ei mahdu ruudulle
miksi?
3455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ne sentit ei vaikuta kuvan kokoon, vaan se kuinka monesta pikselistä kuva koostuu. Sentit vaikuttaa tulostuskokoon. Saat kuvasi mahtumaan näytölle kokonaan kun skaalaat pienemmäksi esim. 30% tms. Photoshoppihan osaa automaattisesti skaalata kuvan näyttöön sopivaksi. Esim kuuden megapikselin kuva voi olla 2000X3000 pikseliä tarvittaisiin aikamoinen rosoluutio näyttöön, että se siihen kokonaan mahtuisi. Jos se pitää välttämättä saada näyttöön sopivaksi 100% skaalauksella, niin tarkista näyttösi resoluutio ja muuta kuvan koko valintaikkunassa pysty ja vaakapikselien määrä vastaavaksi (en vain keksi mitä järkeä siinä olisi).
ettei katsoja voisi zoomailla kuvaa lähelle
...kuvan resoluutiota pudottamalla. Jos ajattelit nettikäyttöä, niin reso kannattaakin tiputtaa näyttöön sopivaksi esim 640x480 pixeliä tai usein vähemmänkin. Jos kuvaa katsotaan vain näytöltä niin näyttöresoluutio riittää silloin vallan mainiosti. Valitse resoluutioksi 72-92dbi/tuumalle (Vähän käytettävän näytön mukaan, jos nettiin niin 72 on ihan ok.). Reoluutioksi sopivaksi katsomasi sen mukan minkä kokoisessa näytössä kuvaa katsellaan ja pitääkö kuvan täyttää koko ruutu vai vähemmän.