Uusi nurmi

Avuton

Kertokaahan nyt ihan vaihe vaiheelta nurmikon uusimisesta.

Asun rivitalossa, jossa on melko suuri takapiha. Piha on todella epätasainen ja nurmi on huonossa kunnossa. Tottakai haluaisin nurmesta tasaisen ja kauniin. Auttakaa!

Mistä aloitan ja mitä sitten..

3

1383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • painetaan peukkua

      ihan kuin tilauksesta tuli pyyntö,eilinen.Itse juuri ajattelin kirjoittaa saman kysymyksen.Toivottavasti ei vain ole niin että yksikään viisas ei ehdi vastata monen "hullun" kysymykseen.

    • uusiminen

      vaatii paljon työtä ja aikaa. Ensin kannattaa (ei ole pakollista, mutta tuottaa paremman lopputuloksen) "tappaa" round-upilla tai vastaavalla vanha nurmi ja rikkaruohot ((vaatii n.2vk. aikaa ja pitää olla lehtivihreää) nyt voi kyllä riittää tuo maan myllääminenki ja turppaiden poisto, jos ei vielä viheriöi), sen jälkeen maa myllätään eli kynnetään ja tasoitetaan jyrällä. Tässä vaiheessa kannattaa maa kalkita (jos on ollut sammaloitumisen kanssa ongelmia) ja lannoittaa ja sitten kylvää jokin hyvälaatuinen siemen (ei kannata halpaa siementä laittaa, ei tule kestämään ja työ menee hukkaan). Haralla kannattaa hieman sekoittaa siementä multaan tai voi ohuen kerroksen multaa laittaa siemenen päällekin ja kannattaa muutenkin lisätä uutta multaa maahan.

      Kastelun kanssa pitää olla tarkka. Jos kastelee, niin sitä pitää kastella niin paljon, että multa kastuu myös syvältä, eikä vain pari senttiä pinnasta. Mullan kastuessa vain pinnalta, ruoho tekee juuret pintaan eikä tule sitten kestämään pienintäkään kuivuutta eikä kulutusta. Eli jos kastelet, kastele kerralla paljon ja kauan.

      Näin minä tein viime syksynä oman rivarin takapihalle ja nyt odotellaan uutta ja ehompaa nurmea :). Itämään lähti kyllä jo syksyllä, mutta ei ole aivan valmis vielä.
      Kannatta välttää myös kulkemista siellä, ennenkuin nurmi on päässyt kunnon kasvuun.

      Jospa tästä olisi jotain apua teille molemmille :) ja hauskoja hetkiä uuden nurmikon parissa :D.

    • tuli22

      moikka kannattaisi laittaa 10-20 multakerros eli koko takapiha uusiksi poista roskat ynnä muut levitä alue tasaiseksi muotoile rakennuksesta pois päin lisää kalkki lannoite levitä tasoita jyrää levitä siemenet kevyt jyräys kastele. itää noin 2 viikossa tasainen kosteus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2260
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1850
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      74
      1631
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1396
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1224
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1201
    7. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1193
    8. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      41
      1083
    9. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1081
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      47
      1058
    Aihe