viikoista

n. monennellako viikolla tulevat äidit viimeistään tietävät olevansa raskaana?

Eli pitäisikö tietää olevansa raskaana jo siinä vaiheessa kun abortti on vielä mahdollinen?

Vai voiko havahtua todellisuuteen vasta siinä vaiheessa kun on jo myöhäistä?
7935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Huomasin normaalin kuukautiskierron aikataulussani, kun kuukautiset jäivät pois. En huomannut vielä pahoinvointia, mutta ostin heti raskaustestin. Tulos oli positiivinen, joten hain neuvolan kautta aborttiin välittömästi, ja se tehtiin viikolla 11 monien KELAn lupahakemusten ja perustelujen jälkeen.

Äänestä

kyllä huomaa olevansa raskaana sinä aikana kun abortti on mahdollinen. SIis jos osaa käyttää kalenteria ja yhtään seuraa kuukautisiaan, niin kyllä huomaamisesta on aikaa siihen, että saa päätöksen tehtyä. Itse olen tiennyt olevani raskaana viikolla 4 , mutta raskaudet on olleet toivottuja, enkä ole tarvinnut harkita keskeytystä.

Äänestä

En tiedä kuinka yleensä on,mutta minä olin ollut raskaana vasta 14 päivää kun raskaustesti näytti plussaa.Ja se tehtiin terveyskeskuksessa.Minä tiesin milloin olin tullut raskaaksi,koska siihen aikaan seksielämämme oli hiukkasen rajattua,mieheni matkustelun takia.Lapsi ei ollut voinut saada alkuaan aikasemmin.Ja syntyikin sitte vielä lasketun ajan jälkeen.Että kyllä näinkin voi käydä.
Kyllä varmasti joku voikin huomata olevansa raskaana 'liian myöhään'.Mutta luulisi että nainen huomaa aika nopeasti muutoksen kehossansa.

Äänestä

Onhan tilanteita, että kuukautiset tulevat raskaudesta huolimatta "normaalisti", joten joskus raskaus ehtii niin pitkälle, ettei aborttiin enää ole mahdollisuutta.

Mutta yleensä, jos tietää harrastaneensa seksiä ilman yhdyntää, taikka kondoomi hajonnut, eikä kuukautisia ala kuulumaan, kannattaa silloin testillä varmistaa raskauden mahdollisuus.

Moni nuori jättää pelon vuoksi (taikka yrittää viimeiseen asti kieltää totuuden ) testin tekemisen niin myöhäiseksi, että abortti ei enää saa.
Pitäisi muistaa, että jos katsoo olevansa riittävän vanha ja kehittynyt seksiin, pitää osata kantaa myös vastuunsa mahdollisista seurauksista.

Äänestä

Monet tuntevat olonsa koko raskauden aikana "normaaliksi". Eli yksilöllistä täysin tuntuuko erilaiselta kuin ennen vai ei ja miten.

Äänestä

menkat ei tullut normaalisti..säänöllinen rytmi minulla ja kuukautiskipuja ei ollut lainkaan ja sitten tuli nisät suuriksi/punertaviksi ja hajuaisti skarpiksi..tuulimuna ja keskeytys 7vk.

Äänestä

Itse ainakin tunsin olevani raskaana, oli vaan sellanen olo et nyt on jotain tapahtunut, jos oma kroppa on yhtään tuttu uskon jokaisen huomaavan asian. Tai voihan olla et ei ole mitään suuria merkkejä, ei mulla itellä oikeestaan kyl mitään huomattava tapahtunut mut oli vaa sellane aika jännä olo... noh, paahtoleipiin iski ihan hirvee himo:) ja tun tunteet kulki ihan vuoristorataa..

Tsemppiä!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asfafafs kirjoitti:

n. monennellako viikolla tulevat äidit viimeistään tietävät olevansa raskaana?

Eli pitäisikö tietää olevansa raskaana jo siinä vaiheessa kun abortti on vielä mahdollinen?

Vai voiko havahtua todellisuuteen vasta siinä vaiheessa kun on jo myöhäistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu