Egologinen hyttyskarkote

Vietän kesät Ilomantsin erämaamökilläni, joten
pienet inisevät hyönteiset ovat kesäisin arkipäivää. Rajamiehet antoivat neuvon, sivele
tavallista ruokaöljyä paljaalle iholle myrkkyjen
sijaan. Kokeiltiin koko perhe, ja vakuutan että
toimii. Hyvästi raidit ja muut karkoitteet.
Lisäksi se on suorastaan ilmainen verrattuna
Raidin tuotteisiin. Hirvikärpäsiin ruokaöljykään ei tehoa. Hyvää alkavaa eräretkeilyvuotta.
108338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oliivi vai rypsiöljyä? Kuuma vai kylmäpuristettua? Vai käykö kaikki?

Äänestä
  • Ruokaöljyksi käy ihan mitä kaapista löytyy, itse
    käytän rypsiöljyä. Itse testasin ruokaöljyn toi-
    mivuuden (ennen kuin uskoin )sivelemällä vain toi-
    seen käsivarteen öljyä ja toisessa ei ollut mitään. Käsittelemätön käsivarsi oli hetkessä hyt-
    tysiä solkenaan, ja käsitellyssä käsivarressa ei
    ainuttakaan. Meillä koko perhe käyttää öljyä mm
    lakkasuolla ja mustikkametsässä.

    Äänestä

Kuulostaa tietysti hyvälltä mutta kyllä auringossa sitten krillaantuu kunnolla:=))toinen jos on allerginen kannattaa varmaan kokeilla minä kyllä pysyn offin punkkimäkärä öljyssä jota käytän niin naamaan kuin muuallekkin ei ole ainakaan vielä allergiaa ja puree kaikkii mönkijöihin myös hirvikärpäsiin.

Äänestä
  • Jos ohvia ei suositella lapsille, ja se syövyttää siimatkin rikki, millaisia vaikutuksia voisit kuvitella sillä olevan ihmiselle pitkän ajan käytön seurauksena? Jos vaikka käytät sitä 20 vuoden ajan kesäisin keskimäärin joka toinen päivä, uskotko että mitään haittaa siitä ei koidu?

    Ja ne hirvarit kyllä etsivät tiensä meidän päänahkaamme vaikka minkä läpi, testattu on.

    Äänestä

Itse olen käyttänyt Natusanin hajustamatonta vauvaöljyä. Tuoksukin on hyvä kun laittaa n. ruokalusikalliseen öljyä tipan 100% Sitronella öljyä. Ei syö hyttyset eikä mäkärät!! Ja iho voi hyvin. Suosittelen!

Äänestä
  • Vitsi, kiitos vinkistä! Reissussa on ikävä haista monta päivää Offilta, kun aina ei pääse kunnolla peseytymään. Otetaan heti kokeiluun, tosin taitaa tämän kesän vaellukset jäädä vähille, kun ei ole lomaakaan...

    Hyvää retkeilykesää kaikille muille kuitenkin!!!

    Äänestä

  • Kaikkia sitruunapohjaisia öljyjä tulisi välttää auringonvalossa (esim. ötökkäkarkoitteena päivällä), sillä kaikki sitrustuoksut aiheuttavat valoherkyyttä iholla. -Aineita voi toki kokeilla vaatteen pinnassa!

    Äänestä

Joskus metsissä samotessa olen laittanut pienen oksan muurahais pesään ja ottanut sen sitten pois kun muurahaiset ovat sen oikein merkanneet.

Muurahaiset tietenkin olen varovasti ravistanut oksasta takaisin pesäänsä jatkamaan toimiaan ja askareitaan.

Tuon merkatun oksan kun sitten pistää repun nurkkaan pystyyn niin kyllä hyttyset kiertää kaukaa.

Kun teho alkaa laskea niin löytyykin jo seuraava muurahaisen pesä..

Äänestä

Kyllä sekin auttoi kun laittaa tuikku kynttilöitä jokusen palaamaan laittaa sinne neilikka jauhetta .

Äänestä

Wilmas Nordic Summer on myrkytön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jusa47 kirjoitti:

Vietän kesät Ilomantsin erämaamökilläni, joten
pienet inisevät hyönteiset ovat kesäisin arkipäivää. Rajamiehet antoivat neuvon, sivele
tavallista ruokaöljyä paljaalle iholle myrkkyjen
sijaan. Kokeiltiin koko perhe, ja vakuutan että
toimii. Hyvästi raidit ja muut karkoitteet.
Lisäksi se on suorastaan ilmainen verrattuna
Raidin tuotteisiin. Hirvikärpäsiin ruokaöljykään ei tehoa. Hyvää alkavaa eräretkeilyvuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu