Olisi tosi kivaa

Tutustua muihin kurdien vaimoihin ja vaihtaa ajatuksia,hieman jännittää sillä häihimme on aikaa vajaa kuukausi.
192228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

JOKAINEN ON YKSILÖ MAASTA JA KANSALAISUUDESTA RIIPUMATTA.
JOS SINUA JÄNNITTÄÄ EPÄVARMUUDESTA NIIN EI KANNATAA MENNA NAIMISIIN.
ITSE OLEN IRAKIN KURDI MIEHENI ON SUOMALAINEN.
ÄLÄ MUUIDEN SELITYKSIEN PERUSTELLA TEE PÄÄTÖKSIÄ. JOKAISESTA MAASTA JA KULTUURISTA ON OLEMASSA ONNELLINEN AVIOLIITTO TAI TOISINPÄIN.
JOS JOKU ON ONNISTUNUT AVIOLIITOSSA TAI EI SE EI OPASTA SINUA TEKEMAAN PÄÄTOSTÄ.
ITSE OLEN ONNELLISESTI NAIMISISSA OLLUT 13V
MINULLA ON SUOMALAISIA YSTÄVIÄ JOTKA OLIVAT SUOMALAISTEN KANSSA OLLUT NAIMISISSA JA KAIKKI OVAT ERONEET, ESIM: KATKERAT JA ENNAKKOLUULOISET EIVÄT KOSKAAN KIRJOITTAA TÄLLÄPASTALLA MITÄÄN LOHDUTTAVIA. PÄÄTÖS ON SINUN ME EMME TUNNE SITÄ MIESTÄ KENEN KANSSA OLET MENOSSA NAIMISIIN SIKSI EMME VOI SINUA OPASTAA OMILLA KOKEMUKSILLA.
ONNEA TEILLE

Äänestä
  • jokainen todellakin on yksilö. Olen kanssasi samaa mieltä. Jos täällä pitää kysellä avioitumisesta, ei hyvältä näytä. Itse olen onnellisesti turkin kurdin kanssa naimisissa.

    Äänestä

  • huuda

    Äänestä

  • Jos luit kunnolla tuon ap:n viestin, häntä jännittää häät, ei suinkaan avioliitto. Ehkä hän on kiinostunut kurdien häistä, miten se toimii.
    Käsitin kyllä, että hän ei tiedustellut, kannattaako mennä naimisiin tämän miehen kanssa.
    Joten viestisi oli hänelle asiaton, ja onnea vaan sinullekkin.

    Äänestä

  • Kirjoititko sinä jotain lohduttavaa??

    Äänestä

  • laitasi? kirjoitti:

    Kirjoititko sinä jotain lohduttavaa??

    kuinkas sinun laita? tarvitsetkohan silmälasit, vai hiukan älyllistä puolta??

    Äänestä

  • no.... kirjoitti:

    kuinkas sinun laita? tarvitsetkohan silmälasit, vai hiukan älyllistä puolta??

    En tarvitse laseja päähäni, älykin on varmaan ok. Mutta katso nyt mitä hän vastasi, ap kysyi häistä, ei suinkaan kannattaako hänen mennä naimisiin.

    Äänestä

kohta Turkin Kurdin vaimo. Olipas kiva spotata sun kirjotus, tällä palstalla kun yleensä ei juuri Turkin Kurdien vaimoja pyöri =)
Mikä teillä on historia? me ollaan oltu reilu kaks vuotta yhdessä ja lapsi tulossa. Tosin naimisiin ei vielä tän vuoden puolella "ehditä" on niissä häissä niin paljon hommaa ja vekslaamista. Aiotteko viettää häänne suomessa vai Turkissa? On ne juhlat hiukka erilaiset kuin suomalaiset häät...hienoa kulttuuria! Tsemppiä valmisteluihin.

Äänestä
  • Suomessa maistraatissa,ollaan oltu yhdessä jonkin aikaa.Meille ei ole vielä vauvaa tulossa,mutta se on kyllä tilauksessa.Jännittää kaikki paljon,pitää suunnitella häät ja kaikki,mä haluan viettää hääni niinkuin itse haluan,valitsin puvuksi ranskalaisen verenpunaisen puvun nimeltä nuit,en tiedä miten nämä onnistuvat kun isä laittoi välitkin minuun poikki tuon asian johdosta.

    Äänestä

  • Kohta turkin kurdin vaimo kirjoitti:

    Suomessa maistraatissa,ollaan oltu yhdessä jonkin aikaa.Meille ei ole vielä vauvaa tulossa,mutta se on kyllä tilauksessa.Jännittää kaikki paljon,pitää suunnitella häät ja kaikki,mä haluan viettää hääni niinkuin itse haluan,valitsin puvuksi ranskalaisen verenpunaisen puvun nimeltä nuit,en tiedä miten nämä onnistuvat kun isä laittoi välitkin minuun poikki tuon asian johdosta.

    et vain tekisi sitä virhettä minkä moni nainen tekee rakkausden huumassa.. sitä että ´vouhottaa häitä jo heti muutaman vuoden tai jopa kuukauden päästä:O se sitten on lapsellista ja sen jälkeen on sitten turha valitella mitenkä mies oli huono ja kuinka suhde ei kertänyt jne..
    En todellakaan voi tietää oletko sinä niin höperö, mutta minäpä se aikoinaan olin. Seurustelin suomalaisen miehen kanssa vuoden ja sitten juoksin alttarille, no ei se suhde sitten kestänyt kuin 5kk ja turpaan tuli vissiin 50kert.

    Tällä viestillä tarkoitukseni on vain kehottaa muita olemaan viisaampia ja harkitsemaan tarkemmin avioituipa sitten vaikka siansaksalaisen kanssa:DD
    Ja en todellakaan tarkoita että vain naisten olisi harkkittava pahojen miesten varalta vaan myös miehet hoi!: Kattokaa vähän pidempään millaisen naisen otatte:)

    Suhteen alussa ja jopa muutamanki vuoden jokainen jaksaa vetää roolia jos haluaa toisen todella, mutta yleensä viimistään silloin kun lapse syntyy niin paljastuu todellinen luonne:):(!

    Äänestä

tilanne on hieman eri, mutta kurdista kyllä kyse on, naimisiin ei olla ehkä ihan vielä menossa, ensi kesänä aikaisintaan :) mutta ois tosi kiva jutella sun kanssa, koska yhteistä varmasti löytyyy...pystytkö jättämään jonkun sähköposti osotteen??

Äänestä

6. vuotta yhdessä ja 4. naimisissa.

Äänestä

ai kuukauden päästä saat turpiis ukoltas!

Äänestä

Häät jännittävät,ja eikös kaikkia naisia jännitä häät?Mielestäni on normaalia jännittää.Ja sitä paitsi sinä joka sanoit että turpiini saan,niin olet kyllä väärässä,minua ei kukaan lyö saamatta itse selkäänsä.Mutta joka tapauksessa häät ovat siirtyneet sillä mieheni joutui turkkiin armeijaan joten odottelen tässä sitten vain.Aurinkoista kesää teillekin.

Äänestä

ottanut tarkoin selvää kurdien kulttuurista ja uskonnosta? Että tiedät mihin olet päätäsi pistämässä...

Ei millään pahalla kurdeja kohtaan, mutta suomalaiselle voi tulla ikäviä yllätyksiä, ellei tiedä asioista etukäteen. Tunnen kurdeja (tiukka kulttuuri esim. naisten kohtelusssa) ja oma mieheni on arabi. Kyllä sekaliitto voi onnistua, mutta sinulta vaaditaan ihan hirmuisen suuri, lähes yli-inhimillisen suuri, annos kärsivällisyyttä ja joustavuutta. Onko sinusta siihen?

Äänestä
  • oma mieheni on kurdi ja mua ainakin nauratti tää sun kuvaus kurdeista...
    ehkä näitäkin ääripäitä löytyy mutta varmasta myös muistakin kuin kurdeista.
    tunnen paljon kurdeja myös mieheni perheen lisäksi ja olen kyllä sun kanssa täysin erimieltä. esim.(naisen kohtelusta).
    meillä eletään kyllä ihan samanlaisessa suhteessa kuin kuka tahansa kulttuuriin katsomatta:)
    mutta se on aika paljon itsestäkin kiinni!
    itse olen tässä 6 vuoden aikana saanut vain posiitiivisiä kulttuuri kokemuksia elämääni...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohta turkin kurdin vaimo kirjoitti:

Tutustua muihin kurdien vaimoihin ja vaihtaa ajatuksia,hieman jännittää sillä häihimme on aikaa vajaa kuukausi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu