Meillä lapsilla näin:
Lumia Eeni Ilona
Solja Bea Tuulia
Kian Miklo Marius ja
Jelina Enna Ronia
Sukunimenä harvinainen suomalainen sukunimi.
Vanhemmat Kukka-Maaria Ilona ja Jere Marius.
Lumia Eeni Ilona
Solja Bea Tuulia
Kian Miklo Marius ja
Jelina Enna Ronia
Sukunimenä harvinainen suomalainen sukunimi.
Vanhemmat Kukka-Maaria Ilona ja Jere Marius.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jelina ja Solja nyt eivät ole kovin erilaisia. Kian on vähän outo, luulin tytöksi. Lumia niin lähellä Lumi-nimeä, etten pidä sitäkään järin erilaisena.
Jere ja Kukka-Maaria on ihan tavallisia.
Minusta on hyvä ettei kaikilla ole niitä suosikkinimiä. Omatkin lapseni omaavat erkoiset nimet. Mitäs pidät?
Neana Enniina
Nanette Anniina
Neela Peppiina
ja sukunimikin myös suht harvinainen.
Neela ja Neana ovat kivat nimet! Nanettekin ihan kiva, mieleen tulee väkisin Janette, mutta kyllä siihen varmaan tottuu. =)
Jaa-a itse en pidä siitä että lapsilla on saman tyyliset nimet ja alkavat samalla kirjaimella. Toiset nimetkin on hyvin samantyyppiset? Ja lisäks tuntuu, että jos pyrkii samanlaisuuteen niin helposti nimen joutuu vääntää väkisin. (jos nimimerkkisikin on oikea nimesi niin on äidilläkin samantyylinen nimi! Sanoppa kaikki peräkkäin!)
Mutta makunsa kullakin ja en tarkoita millään pahalla. Mielipidettä kysyttiin...
Ehkä yksittäisenä nimenä Neela on ihan kiva.
"Harvinaisia" nimiä antaessa oletteko perillä nimen alkuperästä? Vaiko vain "keksitte"?
Kysyn tätä uteliaana, sillä esim. Nanette (Ranska)on muotoutunut nimestä Anne, joka taas tulee hebrean nimestä Hannah. Ja Anniina on myöskin yksi muoto nimestä Anne/Anna!
Muuten Nanette on (lausutaan Nanett) pikemmin hellittelynimi kuin varsinainen etunimi.
Neana tulee Australiasta ja kun Nimesimme tyttäremme niin jotkut kokivat sen "vaikeana" joten Neanalla on lempinimi Nenna Ja molempia käytetään. Nyt vuosien päästä kukaan ei enään pidä nimeä vaikeana tai jotenkin muuten ihmeellisenä. Nanette Ranskasta ja Neela Intiasta. Meillä on kyllä hyvät perustelut näin kansainvälisille nimille mutta ei siitä sen enempää.
epäile perustelujanne näihin "näin kansainvälisten" (sic) nimien valintoihin, vaan olisin vain uteliaisuuttani odottanut vastausta kysymykseeni.
Kun tuo Anne kuitenkin kummittelee Nanettestä Anniinaan ja lisäksi vielä Neanallakin, joka SEKIN polveutuu samasta nimestä! Ihan väkisin tulee mieleeni, ettette välttämättä ole edes huomanneet asiaa. Tai sitten kyllä...
Ei kannata ottaa nokkiinsa.
oli itseasiassa kiva kuulla sun mielipide enkä kyllä tiennyt tästä Anne/Anna jutusta. Olen kyllä yllättynyt että Neanakin polveutuu näistä. Mielestäni perustelin riittävästi, Neana ei ole keksitty nimi ja rakastan N-alkuisia nimiä oma nimeni ei ikävä kyllä ala N-ällä.
ettet loukkaantunut. Se ei ollut tarkoitukseni.
Australialainen www.aussiethings.com kertoo seuraavaa:
Nina -> Ninth:Girl. The Russian form of ANN, Graceful -> derivations: NEANA, Neanah, Neena, Neenah, Ninah, Ninet, Nineta, Ninetah, Ninete, Ninett, NINETTA, Ninette, Ninon (French), Nyna, Nynah.
Origin: Spanish; Russian.