taas tässä tilanteessa...

eli jonkinneköinen ongelma.
minä kun komennan koiraani tai kiellän puremasta niin koira rupeaa komentamaan. kun otan kiinni juoksee karkuun ja hakkuu samalla, kun saan koiran kiinni niin selätän sen. onko oikein vai mitä pitäisi tehdä. koira kyllä tietää että se ei ole leikki juoksua, joten tietää kyllä mistä se selätetään.. on esim vähän hankalaa puhua puhelimessa kun toinen puree tai haukkuu niin kovaa ettei kuule mitään, eikä usko mitään mitä sanotaan, esim. hiljaa, suu kiinni (noita olen käyttänyt.)
Pentu on 4kk, joten koittelee kovasti sen tiedän, mutta sen haluan tietää toiminko itse oikein, vai miten pitäisi?!!
171212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

sanan ei? Kyllä siellä siis kokeillaan oikein kunnolla. Nyt vaan vahvistamaan sitä johtajuusasemaasi. Eli lelut pois lattialta, sinä aloitat leikit, ei koira. Kun annat ruoan, laita koira istumaan ja se saa ottaa ruoan vasta kun annat luvan. Älä huomioi koiraa kun se yrittää herättää huomiotasi. Lenkille lähtiessä sinä menet ovesta ensin. Herkkupalojen anto pelkästään koulutustilanteessa, ei muuten.

Äänestä

Ensiksi älä selätä koiraa! koira ei ymmärrä tätä ja se vaan menee hämilleen. Jotenka se ei periaatteessa ole koskaan saanut kunnon kieltoa tästä. Enemmänkin luottamus sinuun on voinut huonontua, koska ei ymmärrä sinua.

Tuon ikäinen pentu ei normaalisti edes kunnolla kokeile jotenka luultavasti olet ollut nyt vaan hieman epäjohdonmukainen jonka takia se sitten vähän "koettelee". Periaatteessa sinun nyt pitää alkaa luoda uudelleen luottamusta koiraas ja antaa selkeät rajat.
Kannattaa alkaa harrastaa jotain (esim vain perustottista tai kotona opettelet temppuja niin suhde varmasti paranee.)

Ensiksi nyt kannattaa ehdollistaa kielto uudelleen, koska koirasi ei selvästikään enää tiedä mitä ei tarkoittaa. Elikkä kun koira tekee jotain väärin heitä jalkoihin kolinapurkki,
hihna, avaimet yms. (riippuu koiran luonteesta.)Näin pikkuhiljaa pelkkä "ei" alkaa tehota kun koira ymmärtää että olet aina tosissaan kun sanot ei!

Jos haluat korostaa johtajuuttasi tee se mm. niin että sinä määräät milloin leikitään tai rapsutetaan -> jos koirasi pyytää sinua leikkimään tai kerjää rapsutuksia älä huomioi. kun koira menee muualle kutsu sitä ja aloita leikki/rapsutukset. Sitten muita merkkejä on esim. että sinä menet ensiksi ovesta, et anna koiran vetää hihnassa ( myöhemmin pelkkä "ei" taas tehoaa)

Ja jos koira ei usko sanaa hiljaa yms. voin olla 100% varma että se ei edes ymmärrä mitä se tarkoittaa. Elikkä opetat sen alusta! esim. sanot koiralle hiljaa ja näytät herkkua (useimmiten hiljenee hetkeksi) ja heti kun on hiljaa niin palkitset ja pikku hiljaa pidennät aikaa.

Ja sinun kannattaa myös huomioida, että joskus koira haukkuu koko ajan (ainakin useimmiten omankoirani rodussa) silloin kun on turhautunut jotenka kannattaa tehdä myös vähän jotakin aivotyöskentelyä.

Siis kaikkihan tekee virheitä eikä siinä mitään, kunhan vain älyää ottaa niistä opiksi :D

itse olen tehnyt myös ensimmäisen koirani kanssa paljon virhetiä ( itseasiassa oli juuri noita samoja ongelmia elikkä näykkimistä ja haukkumista) Sitten itse vaan aloin näyttää koiralle mikä ei ole sallittua. Ja mikä ei ole sallittua nyt niin ei ikinä... Ja toinen asia oli että yritä ennalta ehkäistä aina tapahtumat missä koira voisi tehdä väärin nimittäin jos käyttää liikaa kieltosanaa niin koira ns. turtuu siihen ja sitten juuri pitää aloittaa taas ehdollistaminen. Ja muista kehua aina oikeasta käyttäytymisestä, koska koira muistaa useimmiten paremmin (pitempään) sen mitenkä pitää käyttäytyä kun asia on mieluinen.

Toivottavasti ongelmasi ratkeaa!! Ja suosittelisin vielä kerran kaikkille!! menkää koirakouluun vielä jos ne ovat ilmaiia -> meillä päin on ainakin kerran viikossa ilmaiset perustottelevaisuus harjoitukset. Ja kyllä kannattaa maksaakkin siitä että saisi hyvin tottelevan koiran ja hyvän omistajan.
Koska koirakouluissa on todella tietävää porukkaa joilta voit kysyä juuri vastauksia näihin ongelmiin. Siellä ohjaajat vielä näkevät koirasi luonteen ja mitä teet paikanpäällä väärin jotenka teho on kaksin kertainen.

Maailmassa olisi varmasti paljon oikein käyttäytyviä koiria jos ihmiset vaan jaksaisivat mennä koirakouluun ja oppisivat oikean käsityksen koirankoulutuksesta ja koiran käyttäytymisestä!!!

Itsekin onneksi heti menin koirakouluun koska voin tunnustaa, että ei pakosti muuten olisi ensimmäisestä koirasta tullut näin tottelevaa ja ihanaa... XD

Äänestä
  • Pika-apua saat esim. tutustumalla tokoagi.net sivuihin. Sieltä löydät ajattelemisen arvoista tietoa koiran kanssa elämisestä.
    Minä sain avun samantyyppisiin ongelmiin, kun luin Jan Fennellin kirjan "Koulutan koirani", Eva Bodfäldtin "Tottelevainen koira - kontaktikoulutus". Tuire Kaimion kaikki kirjat ovat tietenkin myös lukemisen arvoisia.
    En kannata koiran selättämistä, sillä on parempi, että koira vapaaehtoisesti asettuu laumassa sinun (oikeudenmukaisen ja turvallisen johtajan) johdettavaksesi kuin, että se pakosta alistuu arvaamattoman pomon alaisuuteen. Asioissa on suuri ero.

    Äänestä

  • minkä kokoinen koira henkilöllä on, mutta omaa pyreneittenkoiraani kyllä joudun välillä selättämään..Se on niin iso koira, että on pakko välillä olla itsekin vähän hurjempi, jottei ala minua komentelemaan..Kyseessähän on samaa alistamista, jota koirat tekevät toisilleen..vai?

    Äänestä

  • tiedä.. kirjoitti:

    minkä kokoinen koira henkilöllä on, mutta omaa pyreneittenkoiraani kyllä joudun välillä selättämään..Se on niin iso koira, että on pakko välillä olla itsekin vähän hurjempi, jottei ala minua komentelemaan..Kyseessähän on samaa alistamista, jota koirat tekevät toisilleen..vai?

    Siis tämän mahalleen menohan on alistumisen merkki ja koira kyllä menee siihen kun alistuu jos esim. omistaja /koira näyttää uhkaavalta...

    mutta ei koiratkaan laita toista koiraa selälleen! elikkä koira ei pakosti ymmärrä sitä että mitä selätys tarkoittaa. se vaan huomaa että omistaja laittaa sen alistuneeseen asentoon vaikka koira itse ei olisikaan alistunut.
    tästä koira.


    Jotenka kun koira tekee väärin kannattaa käyttää aluksi "ei":tä todella rumalla äänellä (jos koira ymmärtää sanan se kyllä lopettaa, jos koira tekee todella rumasti kiellät vielä rumemmin ja vain tällöin koiran pitää alkaa mielistelemään. tällaisissa pienemmissä "ei-tapauksissa" koiran ei tarvitse alistua.

    Jos koira ei usko ei sanaa niin silloin käytetään esim. kolinapurkkia yms. näissä koira saa epämiellyttävän ärsykkeen eikä tule epäselväksi mitä omistaja yrittää sanoa.

    MUTTA jos koirasi sinun mielästäsi todellakin ymmärtää selätyksen niin eihän siinä mitään, mutta kannattaa aina harkita kuten myös kaikissa opetus mnenetelmissä koiran luonteen mukaan.
    Elikkä herkän koiran kanssa ei kannata kokeilla kolinapurkkia vaan vaikkapa vähän heliseviä avaimia (huom! jos ei-ei toimi)

    Äänestä

Pahus edellinen kannattaa tutustua-viesti tuli väärään paikkaan. Tähän sen piti tulla. :)

Äänestä

Me kävimme pentu koulutuksessa kyllä, mutta ihan pienenä. Sieltä sain kyllä paljon tietoa, mutta nyt tuntuu asiat luisuvan toiseen suuntaa ja neuvot vähissä, muut onneksi olette noin kilttejä ja neuvotte!! =)
Joo meillä istutaan ennen kun mennään pihalle, ja ennen kun ruoka tippuu nenän eteen ja käskystä syömään. Ei sanakin on jotenkin hallinnassa esim. ei mene, ei tule, ei ota, mutta välillä vaan tuntuu ettei korvia ole ollenkaan.. ja se haukkuminen/komentaminen on se suuri huolen aihe, ja se että en vain alistuisi itse koiralle (sitä pelkään kaikista eniten että koira saa minut jotenkin kieputettua sormen ympäri)
Mutta KIITOS hyvistä vinkeistä, otan varmasti opkseni!

Äänestä
  • Itsestäni on juuri vain hassua kun itselläni oli yhdessä vaiheessa ihan sama ongelma -> elikkä kaikki säännöt oli mutta näykki ja haukku aina lenkeillä! :D mutta elvittiin juuri sillä että ei saanut enää yhtään vetää ja kolinapurkin avulla!! mutta onnea edelleen :D

    Äänestä

  • juddha kirjoitti:

    Itsestäni on juuri vain hassua kun itselläni oli yhdessä vaiheessa ihan sama ongelma -> elikkä kaikki säännöt oli mutta näykki ja haukku aina lenkeillä! :D mutta elvittiin juuri sillä että ei saanut enää yhtään vetää ja kolinapurkin avulla!! mutta onnea edelleen :D

    seropi jossa aika paljon kaikkea mm seefferi, noutaja, spanieli jotain muitakin.. joten aika jääräpää on ja sen takia pelkään että se pääsee minun niskan päälle.. mutta toivottavasti auttaa.. ei muuten koira vedä hihnassa, paitsi jos jostain asiasta/hajusta oikein innostuu.

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    seropi jossa aika paljon kaikkea mm seefferi, noutaja, spanieli jotain muitakin.. joten aika jääräpää on ja sen takia pelkään että se pääsee minun niskan päälle.. mutta toivottavasti auttaa.. ei muuten koira vedä hihnassa, paitsi jos jostain asiasta/hajusta oikein innostuu.

    Niin no silloinhan on ihan norm. että vettää :D no sitten kyseessä vaan, että koira ei ymmärrä käskyä... sama kuin silloin itselläni. elikkä
    vaan sitä käskyä vahvistamaan. (itselläni kielto hävitti merkityksen kun koira otti hevosen lantaa suuhun ja "estäessäni" sitä tymyyttäni aina kielsin. Ja mitähän se siitä vain oppi :) -> ei tarvitse kuunnella omistajan kieltoa.. vielä pakkion kun sai siitä kun söin sen lannan loppuun.
    Että kyllä sitä muutkin omistjatkin aina töppäilee! :) mutta onneksi vähän heräsin ja älysin, että kannattaa vain kutusa koiraa ja pyytää tiputtamaan ja kehua. siis kannattaa miettiä onko tapahtunut kieltojen yhteydessä samantyppiistä missä koira saa palkkion samaan aikaan kuin kiellät.. esim. vaikka sanot ei ja koira kuitenkin syö päydältä leivän yms.

    kannattaa muutes myös huomioida että KAIKKI asiat kannattaa/pitää opetella eripaikoissa.. vaikka koira osaa toisessa paikassa kävellä näykkimättä niin ei pakosti toisessa (siis näin pentuna):D

    MUtta iloisia hetkiä edelleen :D vuhvelin kanssa XD ja toivoittavasti EDELLEEN löydätte teille sopivan ratkaisun!!

    Äänestä

Hei!
Kirjastosta löydät varmasti kirjan Pennun kasvatus tekijä Tuire Kaimio.
Me ollaan saatu siitä todella hyviä ohjeita :-)
Pentumme ovat myös nyt 4 kk.

Jos koiraa huomioi sen 'riehuessa', se tuntee saavansa palkkion tästä. Kirjassa neuvotaan, että ei noteeraa mitenkään tuota riehumista, niin koira oppii, että parempi olla hiljaa, niin sitten huomataan.
Itse tekisin niin, että kun puhun puhelimessa ja koira riehuu, en huomioi sitä vaan käännän selkäni. Kun koira rauhoittuu, palkitsen sen taputuksella leuan alta ja rinnasta. Kokeile ;-)

Äänestä

Minä haluaisin nyt kommentoida tuota kolinapurkkia. se on meilläkin käytössä mutta ei ikinä pennun kanssa. Ei todellakaan. Ehkä joku toinen on sitä mieltä että siitä vain mutta mielestäni ei.

Ja en ikinä neuvo toisille käyttämään sitä jos en tunne koiran luonnetta.. Eli varovasti sen kanssa. Mielestäni parasta jättää pennun kanssa käyttämättä eikä pilata sen kanssa herkkää suhdetta. Kun sitten pentu on kasvanut, luonne on selvillä niin mikä on jos vielä ongelmia on.

Tällä hetkellä itse neuvoisin sinua alkuperäinen että huomionhaku haukkumiseen parhaiten tehoaa se että koiraa ei huomioda. Kuten olet jo itse huomannut kieltäminen ei auta. Ei se tule auttamaan vaikka kuinka koira osaa ei sanan.Ärähtämällä koiralle annat sille vain palkkion. Ja kolinapurkkia en todellakaan käyttäisi tässä.

Ei siihen kauan mene kun se lopettaa sen komentamisen koska se ei saa sillä mitään tulosta.Minun uuden pennun kanssa tuo käytös loppui lähes samantien kun aina vain nousin rauhallisesti ylös ja jätin sen yksin. Ensin se loppui kotona ja sitten se oli niin fiksu että yritti sitä koulutuksissa joissa sidoin sen samatien johonkin kiinni ja jätin yksin. palasin luokse kun oli hiljaa.

Eli ei kielletä, käännetään vain selkä ja jätetään koira. Jos puhut puhelimessa niin lopeta se puhelu mutta älä huomio koiraa. Kieltäminenkin tosiaan tässä tapauksessa on huomiota ja koira saa palkan siitä haukkumisesta.Eli koira varmasti toistaa sen käytöksen. Se on vähän niin kuin julkisuus...huonokin julkisuus on hyvää.


Se että selätät sen on ihan yhtä tyhjän kanssa, pahimmassa tapauksessa se on koirallesi vain kiva painileikki ja se oppii alistumaan leikisti.

Ja muista että olet johdonmukainen. Kieltäessä käytä vain yhtä sanaa. Ei mitään EI VEDÄ, EI PURE jne vaan aina vaikka sitten vain EI.

Äänestä
  • Niin, ja pidä mielessä että koira on vielä pentu. Toki sille on rajat näytettävä puremisen suhteen mutta pidä huoli että teillä on myös hauskaa. ettet ole vain se iso mörkö joka aina on vihainen ja hokee Ei sanaa.
    Eli pitäkää myös hauskaa, leiki, opeta sille asioita. Siitähän se pentukin väsyy eikä ehkä niin ole tarvetta hakea sitä huomiota.

    Äänestä

Kun otat koiraa kiinni ja juoksee karkuun niin käänny pois ja jätä se koira. Älä päästä sitä ikinä irti paikassa jossa on vaarallista päästää ja et voi näin tehdä.
Ensin tietenkin kutsut koiraa luokse ja jos ei tule niin sitten jätät sen etkä lähde jahtaamaan. Juokse vaikka puun taakse piiloon.

Ja muista että kutsut koiraa välillä luokse ilman että otat sen kiinni. Palkkaat vain ja päästät taas menemään. Muuten se oppii että kun on vapaana on tylsää tulla luokse koska joutuu hihnaan.

Äänestä

meillä ruvennut asiat vähän paremmin jo rullaamaan, ja toivottavasti rullaavat pitkälle eteen päin.. Huomasin muutaman hampaankin lähteneen ja pureminen varmasti loppuu sen jälkeen kun kaikki hampaat on vaihtunu!

Hyvää kesää kaikille!

Äänestä

Miksi olet sen suoraan selättänyt? Kyseessähän on 4 kk vanha pentu joka koittelee taatusti omistajansa hermoja vaikka millä keinoin. Selätys on melkeinpä se viho viimeinen keino. Itse tuli mieleen että luulen että koira luulee selätyksen johtuvan pakenemisesta, ei niinkään siitä räkytyksestä ja pureskelusta.

Eristä koira. Jos se aloittaa sen, lähde joko itse huoneesta ja eristä koira sinne tai ota koira kiinni ja eristä se toiseen huoneeseen. Ilmoitat että laumaan ei ole asiaa tuolla käytöksellä. Nyt se vain saa juuri sen huomion mitä se tahtookin. Oletko kokeillut suihkepulloa, suihkuttaa sen kuonolle vettä tai etikkavettä kun räkytys alkaa?

Äänestä

Koira ajattelee yksinkertaisesti ja yhdistää kiinniottamisen rankaisuun ja yllättäen ei tietenkään halua tulla kiinni saaduksi.

Suosittelen lukemaan koiran kasvatusoppaita.Koita kouluttaa koiraa mieluiten perustuen positiiviseen palkitsemiseen kuin rankaisuun (ellei koira tee selvästi jotain kiellettyä),tällä keinoin et luultavasti tee niin väärin kuin. esim. rankaisemalla koiraa heti kun saat sen kiinni,koirasi ei syytä ymmärrä mutta yhdistää aina jatkossa luoksesi tulemisen rankaisuun. Vert. vaikka positiiviseen palkitsemiseen,niin että houkuttelet ja koulutat koiran tulemaan luoksesi ja palkitset namilla ja kehuilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

eli jonkinneköinen ongelma.
minä kun komennan koiraani tai kiellän puremasta niin koira rupeaa komentamaan. kun otan kiinni juoksee karkuun ja hakkuu samalla, kun saan koiran kiinni niin selätän sen. onko oikein vai mitä pitäisi tehdä. koira kyllä tietää että se ei ole leikki juoksua, joten tietää kyllä mistä se selätetään.. on esim vähän hankalaa puhua puhelimessa kun toinen puree tai haukkuu niin kovaa ettei kuule mitään, eikä usko mitään mitä sanotaan, esim. hiljaa, suu kiinni (noita olen käyttänyt.)
Pentu on 4kk, joten koittelee kovasti sen tiedän, mutta sen haluan tietää toiminko itse oikein, vai miten pitäisi?!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu