Kohtutulehdus

synn. jälk.

Te, joilla on ollut kohtutulehdus synnytyksen jälkee, kertokaa oireita ym. Kuinka nopeasti alkoi ja millä oireilla ja miten eteni...

Netistä ei paljoa tietoa löytynyt vaikka koitin etsiä...

13

65498

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli minulla

      Mutta oireet on samanlaiset, on kysymyksessä kohtutulehdus tai kohdun limakalvotulehdus. Kuume nousi synnytyksestä muutama päivä 40 asteeseen, ei laskenut lääkkeillä, crp-arvo yli 400, ja todella arka kohtu, varsinkin painellessa. Suonensisäisillä antibioteilla hoidettiin, saraala-aika mulla oli 15pv synnytyksen jälkeen....olin kyllä huonossa kunnossa.

    • Nuuta

      Takana kaksi synnytystä ja kummastakin oikeastaan tasan viikon päästä kohtutulehdus. Ensimmäinen kerta oli kauheampi; vatsa oli niin kipeä, ettei vauvaa voinut pitää sylissä ja nukkumaankaan ei pystynyt. Lähdimme keskellä yötä sairaalaan. Olisi pitänyt lähteä aikaisemmin, mutta ei sitä vaan tajunnut.

      Toisella kerralla olin jo varautunut ja kipu ei ehtinyt pahentua sellaiseksi kuin ekalla kerralla. Lääkityksillä kivut hiljakseen häipyivät, mutta parantuminen kesti parisen viikkoa.

    • fhlikjuh

      itselläni kohtutulehdus alkoi pahanhaluisella vuodolla, kun synnytyksestä oli kulunut muutama päivä. Aluksi lääkärit eivät piitanneet, vaikka kerroin vuodon haisevan- vasta kun kuume nousi, niin asia todettiin. Onneksi olimme vielä sairaalassa silloin. Sain 2 antibiootit. Kuume taisi olla 40astetta "parhaimmillaan". Olo oli kuin tapettu mato, vaikka heti synntyksen jälkeen olin todella pirteä ja hyvävointinen. Eräs ystäväni sanoi että kohtutulehdus on sairaalabakteeri. Mulla meni lapsivedet tasan vrk aiemmin, kuin synnytys käynnistyi. Jotkut ovat sitä mieltä että tämä pitkä väli vedenmenon ja synnytyksen välillä aiheutti tulehduksen.

    • hkk88

      Minulla oli myös kohtutulehdus pilleri abortin jälkeen...muutama päivä abortista korkea kuume alkoi sekä kovat vatsakivut. Jouduin sairaalaan moneksi päiväksi antibiotti tiputukseen. Minulle ei kukaan kertonut kuinka tämä vaikuttaa jatkossa tai kuinka paha tulehdus oli kyseessä. Haluaisin kanssa tietoa asiasta koska en myöskään sitä netistä löytänyt.

      • Saara K

        Kohtutulehdus johtuu yleensä huonosta alapäähygieniasta ennen ja jälkeen synnytyksen. Huolehdi alapääsi puhtaudesta vähintään joka kolmas tunti huomioiden myös synnytyskanavan ulommaiset osat, näin vältät kohtutulehdukset jatkossa. Huonosta hygieniasta johtuu, että sama henkilö saa yleensä toistuvasti tämän kiusallisen tulehduksen


      • kätilö kaiju
        Saara K kirjoitti:

        Kohtutulehdus johtuu yleensä huonosta alapäähygieniasta ennen ja jälkeen synnytyksen. Huolehdi alapääsi puhtaudesta vähintään joka kolmas tunti huomioiden myös synnytyskanavan ulommaiset osat, näin vältät kohtutulehdukset jatkossa. Huonosta hygieniasta johtuu, että sama henkilö saa yleensä toistuvasti tämän kiusallisen tulehduksen

        pidä paikkaansa, että huonosta hygieniasta. Toki hyvä hygienia on aina paikallaan varsinkin synnytyksen jälkeen. Synnytyksessä kuitenkin kaikki toimenpiteet altistavat endometriittikselle, mukaan lukien useat sisätutkimukset ym. Kohtuun voi myös jäädä jälkeisistä paloja jotka voivat aiheuttaa tulehduksen. Tai jos joudutaan tekemään kaavinta synnytyksen jälkeen.
        Pahanhajuinen vuoto voi olla ainoa oire tulehduksesta, kaikilla ei nouse kuumetta. Haju on kuitenkin niin selkeä, että kun sen on kerran haistanut sen kyllä ammattilainen tunnistaa jo ollessaan samassa huoneessa.
        Tulehdus on syytä hoitaa nopeasti antibiooteilla sillä se on ns. nouseva tulehdus, ja saattaa hoitamattomana aiheuttaa lapsettomuutta tai voi levitä yleistulehdukseksi.


      • ettästiiät
        Saara K kirjoitti:

        Kohtutulehdus johtuu yleensä huonosta alapäähygieniasta ennen ja jälkeen synnytyksen. Huolehdi alapääsi puhtaudesta vähintään joka kolmas tunti huomioiden myös synnytyskanavan ulommaiset osat, näin vältät kohtutulehdukset jatkossa. Huonosta hygieniasta johtuu, että sama henkilö saa yleensä toistuvasti tämän kiusallisen tulehduksen

        Ei ole yleinen syy. Voi jouhtua, mutta ei ole yleinen syy. Yleinen syy on keisarileikkaus jossa kohtuun pääsee pöpö tai istukasta jää osia kohtuun eikä ne tule vuodon mukana pois.


    • kipee..

      moikka..

      mulle tuli 11 päivää synnytyksen jälkeen kohtutulehus, koska oli kuulemma ollu istukka repaleinen.. mä arvasin mistä on kyse koska alko olemaa tosi pahan hajuista jälkivuotoa ja maha tuli todella kipeeksi.. nyt tällä hetkellä syön 2 eri antibioottia siihe.. toivottavasti lähtee pois niillä..

    • fdsfrededd

      muutama päivä synnytyksen jälkeen alko tuleen verihyytymiä ja kuume nousi ja vuoto alkoi haisemaan pahalta(lääkäri haisteli vuotoa) sitten menin kaavintaan ja sain suonensisäisesti antibioottia monta päivää ja lääkkeet jatku tabletteina kotona. ei ollu hirveen kipeä kohtu, tai kaavinnan jälkeen oli arkuutta..

    • ================

      Mulla alkoi jo synnytyksen aikana... Kuume nousi 39,5:een, kiva siinä sitten synnyttää. Antibiootit aloitettiin jo synnytyksen aikana. 8 päivää oltiin sairaalassa synnytyksen jälkeen, vauva joutui ensin teholle ja sitten lastenosastolle tarkkailuun, sai myös antibiootteja. Mä sain suonensisäisesti muistaakseni n. 5 päivää ja sitten suun kautta. CRP oli yli 200 alussa.

      • jh

        Sulla oli varmasti streptokokki b virus.. Sullakin oli se eli korkein ja se voi aiheuttaa kohtutulehduksen, kuumeen synnytyksen aikana, yleis infektion tai jopa veren myrkytyksen vauvalle... Siksi vauvakin varmaan sai antibiootit kun oli bakteerin varmaan saanut synnytys kanavasta yms.. Meän vauvalle ei bakteeri tarttunut kun synnytys kesti 1h 56min.. Oli niin nopea mutta joan pitkän aikaa vauva on kosketuksissa bakteerin kanssa niin voi sairastua. Vastasin tähän vanhaan viestiin kun kyllä näitä vielä luetaan niin voi saada lisää tietoa, uudempaa siis. Tsemppiä kaikille synnyttäjille. Ja toivottavasti ei tuu kohtuullisen tulehdusta heti epäilystä vaan lääkäriin niin saadaan pian hoidettua...


    • haisdjh

      2 päivää synnytyksen jälkeen. Kuume nousi 40:n. kaavinta ja i.v antibiootit

    • Anne

      Synnytin poikani 16.12-98. Sairaalaan menin 11.12 jolloin meni lapsivesi. Siihen tyssäsi kaikki. Joka päivä yritettiin käynnistystä joista, niin uskon sain kohtutulehduksen. Synnytin poikani alateitse tulehtuneen kohdun kautta ja imukupilla hänet vedettiin tähän maailmaan. Sen jälkeen hän siirtyi keskolaan koska tulehdus oli hänellä keuhkoissa. Minut vietiin leikkaussaliin koska epäkypsä istukka ei irronnut vaan repesi. Jäimme kummatkin henkiin, onneksi. Haluan vaan sanoa että olkaa äidit tarkkoja ja tuntekaa omat oikeutenne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      101
      3611
    2. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1398
    3. 83
      1252
    4. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      73
      1069
    5. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      333
      1009
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      65
      866
    7. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      141
      863
    8. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      287
      770
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      54
      749
    10. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      734
    Aihe