Ahdistaa koska avioliitto on ajautumassa eroon. Huolettaa asioiden järjestyminen, pojan päiväkotiasiat ja uusi koti meille (?). Millaisena näet lähiajat, tuleeko päätöksia, helpotusta?Kiitos sinulle jos näet jotain.
Crystana
Liljaniina
286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olet nyt tilanteessa,jossa sinun on itsesi tehtävä aika paljon päätöksiä ja toimittava niiden mukaan. Se on raskasta,mutta toisaalta sinulla on itselläsi nyt paljon mahdollisuuksia vaikuttaa omaan elämääsi. Pojan päiväkotiasia järjestynee suhteellisen helposti. Mutta kodin ja muiden asioiden järjestämisessä sinun täytyy olla aktiivinen. En tarkoita,että tulisi varsinaisia ongelmia,mutta mitä enemmän itse pyrit rohkeasti vaikuttamaan asioihin,sitä mukavammat olot ovat tulevaisuudessa. Ja nyt sinun on todella itse tehtävä joitakin päätöksiä ilman kenenkään apua. Älä jää odottamaan,että asiat järjestyisivät jotenkin itsestään,rohkeasti vaan toimimaan. Mitään suuria ongelmia ei tule,päinvastoin ainakin pojallesi on jotain oikein kivaa tulossa,olisiko uusia leikkikavereita tms.
En ole aivan varma tästä,mutta jotain sellaista näen,että ehkä ei ero tulekaan...? Toisaalta näkyy myös tämä uusi kotisi,jossa aurinko paistaa keittiön ikkunasta sisään ja ikkunalaudalla on kukkia. Tämä ristiriita saattaa merkitä,että myös tässä asiassa oma valintasi on tärkein.
Voimia sinulle,luota siihen, että hyvät ajat ovat edessäpäin joka tapauksessa.
Kiitos vastauksesta. Tuolta juuri tuntuu, että kaikki päätöket on minun tehtävä, toinen ei ota niistä vastuuta, eikä kaiketi halua erota mutta minusta kyllä tuntuu etten halua jatkaa koska ristiriidat ovat niin suuret. Poika kärsii tilanteesta, vaikka molemmat hänet hyvin hoitaakin. Jatkuva riitely ja kireä ilmapiiri on jatkunut jo toista vuotta.Olisiko se auringon paiste helpotusta? Kesän jälkeen olen ajatellut toimia. Saa nähdä miten voimat riittävät..