Maksaläiskät - Oksiklorin vai Prednison?

Kummasta johtuu, tietääkö kukaan?
Vai onko molemmissa sama haittapuoli?
84569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minulle tuli viime molempiin poskiin ja käsivarteen makasläiskiä, nähtävästi juuri Oxiklorinista.Eipä ne paljoa talvena aikana hävinnyt ja nythän ne taas oikein loistaa kun vähänkin saa aurinkoa.

Äänestä
  • Kortisonista ne pigmenttihäiriöt johtuvat. Kortisoni on hormooni, ja pigmenttihäiriöt yleensä johtuvat hormonihäiriöistä. Olen syönyt 13v kortisonia, ja joka kesä on inhottavat pigmenttiläiskät naamassa, inhottavimmat huulien päällä jotka näyttävät viiksiltä :(

    Äänestä

  • 13 vuotta kortisonia kirjoitti:

    Kortisonista ne pigmenttihäiriöt johtuvat. Kortisoni on hormooni, ja pigmenttihäiriöt yleensä johtuvat hormonihäiriöistä. Olen syönyt 13v kortisonia, ja joka kesä on inhottavat pigmenttiläiskät naamassa, inhottavimmat huulien päällä jotka näyttävät viiksiltä :(

    Samat viikset löytyy myös täältä ja veikkaan myös kortisonia syyksi.

    Äänestä

  • Katimus kirjoitti:

    Samat viikset löytyy myös täältä ja veikkaan myös kortisonia syyksi.

    No huh...siitäkö se johtuukin...ajattelin, että miten ihmeessä minulle yht´äkkiä kasvaa viikset...siis ihan yllättäin ja kumminkaan ei näy tummia karvoja. Sanotaan, että olen noin kuukauden syönyt oxiklorinia...=)
    Kannatti taas lukea näitä juttuja! Kiitti!
    Taidan lopettaa sen lääkkeen...sain meinaan nyt biologisen lääkkeen ja se tuntuu auttavan ihan toisella tavalla!

    Äänestä

Olen syönyt Oxiklorinia kymmenen vuotta ja mulle tulee kauheasti maksaläisiä kasvoihin. Kortisonia en ole tuona aikana syönyt. Nyt olen kuukausi sitten lopettanut Oxiklorinin, saa nähdä katoavatko maksaläiskät. Olen keväästä alkaen joutunut käyttämään aurinkorasvaa kasvoihin SK 60. Raivostuttavaa!

Äänestä

Maksaläiskiä voi tulla, vaikkei ole syönyt mitään lääkkeitä ikänään. Minä käytän molempia mainitsemiasi lääkkeitä ja olen paljon auringossa, mutta ei ole maksaläiskiä.

Äänestä

Minä myös söin molempia Oksiklorinia ja Prednisonia 2007-2008 ja edelleen on maksaäiskät kasvoissa. Talvella vaalenee, mutta kesällä ne voimistuvat. Onko kenelläkään kokemusta miten niistä pääsee eroon? Olen kokeillut erinäisiä voiteita ja kuorintoja. Nyt sain lähetteen ihotautilääkärille ja toivottavasti saan sieltä apua..

Äänestä

Mulle tuli heti samana kesänä kun aloitin Oxiklorinin molempiin käsivarsiin karmean isot mäksälaiskät. Ne alkaa ranteesta ja peittävät koko käsivarren yläpuolen kyynärpäähän saakka. Talvella ne hieman vaalenevat mutta kesällä taas tummenevat . No sille ei varmaan voi muuta kun pitää pitkähihaista puseroa ettei ne näy. Eli Oxiklorin on "syyllinen".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...auts... kirjoitti:

Kummasta johtuu, tietääkö kukaan?
Vai onko molemmissa sama haittapuoli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu