Kummasta johtuu, tietääkö kukaan?
Vai onko molemmissa sama haittapuoli?
Maksaläiskät - Oksiklorin vai Prednison?
8
4317
Vastaukset
- Reumainen
Minulle tuli viime molempiin poskiin ja käsivarteen makasläiskiä, nähtävästi juuri Oxiklorinista.Eipä ne paljoa talvena aikana hävinnyt ja nythän ne taas oikein loistaa kun vähänkin saa aurinkoa.
- 13 vuotta kortisonia
Kortisonista ne pigmenttihäiriöt johtuvat. Kortisoni on hormooni, ja pigmenttihäiriöt yleensä johtuvat hormonihäiriöistä. Olen syönyt 13v kortisonia, ja joka kesä on inhottavat pigmenttiläiskät naamassa, inhottavimmat huulien päällä jotka näyttävät viiksiltä :(
- Katimus
13 vuotta kortisonia kirjoitti:
Kortisonista ne pigmenttihäiriöt johtuvat. Kortisoni on hormooni, ja pigmenttihäiriöt yleensä johtuvat hormonihäiriöistä. Olen syönyt 13v kortisonia, ja joka kesä on inhottavat pigmenttiläiskät naamassa, inhottavimmat huulien päällä jotka näyttävät viiksiltä :(
Samat viikset löytyy myös täältä ja veikkaan myös kortisonia syyksi.
- Ihmettelevä
Katimus kirjoitti:
Samat viikset löytyy myös täältä ja veikkaan myös kortisonia syyksi.
No huh...siitäkö se johtuukin...ajattelin, että miten ihmeessä minulle yht´äkkiä kasvaa viikset...siis ihan yllättäin ja kumminkaan ei näy tummia karvoja. Sanotaan, että olen noin kuukauden syönyt oxiklorinia...=)
Kannatti taas lukea näitä juttuja! Kiitti!
Taidan lopettaa sen lääkkeen...sain meinaan nyt biologisen lääkkeen ja se tuntuu auttavan ihan toisella tavalla!
- Oxiklorinista
Olen syönyt Oxiklorinia kymmenen vuotta ja mulle tulee kauheasti maksaläisiä kasvoihin. Kortisonia en ole tuona aikana syönyt. Nyt olen kuukausi sitten lopettanut Oxiklorinin, saa nähdä katoavatko maksaläiskät. Olen keväästä alkaen joutunut käyttämään aurinkorasvaa kasvoihin SK 60. Raivostuttavaa!
- Rohmu
Maksaläiskiä voi tulla, vaikkei ole syönyt mitään lääkkeitä ikänään. Minä käytän molempia mainitsemiasi lääkkeitä ja olen paljon auringossa, mutta ei ole maksaläiskiä.
- Sama ongelma
Minä myös söin molempia Oksiklorinia ja Prednisonia 2007-2008 ja edelleen on maksaäiskät kasvoissa. Talvella vaalenee, mutta kesällä ne voimistuvat. Onko kenelläkään kokemusta miten niistä pääsee eroon? Olen kokeillut erinäisiä voiteita ja kuorintoja. Nyt sain lähetteen ihotautilääkärille ja toivottavasti saan sieltä apua..
- Läiskä käsi
Mulle tuli heti samana kesänä kun aloitin Oxiklorinin molempiin käsivarsiin karmean isot mäksälaiskät. Ne alkaa ranteesta ja peittävät koko käsivarren yläpuolen kyynärpäähän saakka. Talvella ne hieman vaalenevat mutta kesällä taas tummenevat . No sille ei varmaan voi muuta kun pitää pitkähihaista puseroa ettei ne näy. Eli Oxiklorin on "syyllinen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2435771Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304234Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212440Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3022241Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611319Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1381248Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331237- 351014
- 171944