Myyräsuojaus

kaiken kokenut

Myyrätuhoihin kyllästynenä, kerron muille vastaavassa tilanteessa oleville hiukan omista kokemuksistani.
Puutarhassa on kokeiltu kaikkia tavallisia hedelmäpuita, kuten omena-, luumu, kirsikka- ja päärynäpuita. Lähes kaikki ovat myyrille kelvanneet, lukuunottamatta maatiasta luumua, "kriikunaa". Usein niin, että vastaistutettu taimi on keväällä irrallinen kuiva keppi, kun kaikki juuret on syöty.
Vastaavasti torjunnassa on kokeiltu lähes kaikkea myrkyistä, ja mädistä kaloista myyräkäytävissä tuntikausien pakokaasutukseen.
Sillä tuloksella, että kun auto työnsi pakokaasua käytäviin, joiden näkyvät suut olin tukkinut, myyrät olivat avannueet ne taas seuraavana aamuna.
Erästä vanhasta kirasta löytämääni ohjetta en ole voinut kokeilla. Nimittäin karbidia. Se on kuulemma tehokas ja halpa aine, joka erittää hitaasti asetyleeniä myyrän käytävään pantuna, ja jollei tapa, niin ainakin pitää myyrät poissa.
Ongelma on se, että se on niin halpaa, etteivät rauta- taika putarhakaupat sitä myy. Ei ilmeisesti tule katetta tarpeeksi. Vai onko paremminkin este uusille taimikaupoille, mene-tiedä. Yhdessä apteekissa vanha apteekkari sanoi tuntevansa keinon ja ostaneensa itse osuuskaupan viimeiset karbidit käyttöönsä. Mutta, kuten sanottu, kyseistä ainetta ei ole enää Suomeen tuotu.
Luulisi, että joku yksityinen tuontifirma voisi ottaa ohjelmaansa, vaikka suuret keskusliikkeet eivä ole kiinostuneita aineesta, joka voisi syrjäyttää kalliit myrkyt.

5

3401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juffe

      Paljonko autta puiden ympäri kävely alkutalvesta? Itse olen tallannut lumen omenapuiden ympärillä, jotta maa jäätyisi pinnasta nopeammin. Lumen olen tallannut ihan rungon juuresta ja myös jänisverkon ulkopuolelta. Jäätyneessä maassa ei ole niin helppo kaivaa koloja. Meillä myyrän reikiä löytyy, mutten huomannut niissä tallatuissa paikoissa. Omenapuut säilyivät myyriltä.

      Tuo menetelmä vaatii kengät eli ei ole sekään kallis ;) Aikaa ja muistamista tarvitaan eli onnistuminen ei ole varmaa.

      • tehtäväksi

        Toisaalta lumen tallaaminen juurien päältä voi olla haitallistakin. Puiden juuret kestävät pakkasta yleensä huonommin kuin varret, ero on ihan huomattava. Tallattu lumi on huonompi eriste. Parempi keino on käyttää kunnon myyrä- ja jänissuojia, puiden aluset mlloksella ja heinät kurissa ( - niin ja hirvikarkote MOTA saattaa auttaa myyriäkin vastaan jos jotain erikoisempaa haluat kokeilla. Sitä vain ei saa aivan pienissä päniköissä.)


    • finngubbe

      Morjens,Ruotsissa löytyy,ainakin Jönköpingissä.Ostin juuri kilon täkäläisestä,vanhan ajan rautakaupasta.
      Hinta on n.16E kilo.
      Uskon,että kyllä häipyvät.Minulla on näitä kavereita eka kerran siirtomaapalstallani,ovat jo syöneet aika
      hyvän läjän tulppaanin ym. sipuleita.
      Että Ruotsiin vaan,huvi ja hyöty,on eurokin niin hyvässä kurssissa.
      Tervetuloa!
      Markku

    • verkotin ne

      Myyrät ovat meillä myös herkutellet, mutta eivätpä herkuttele enää! Olen ottanut tavaksi hedelmäpuita istuttaessani (luulen että niille maistuu parhaiten omppu) kaivaa valtavan kuopan jonka sisään rakennan ikäänkuin riitävän tiheäsilmäisestä verkosta katiskan (ilman muuta sisäänkäyntiä paitsi mitä nyt varrella ylöspäin aurinkoa kohti) minkä sisään istutan puun ja täyttelen ja lannoitan ja kalkitsen maan. Tuleepa tehtyä sekin laajemmalta alueelta. Suhteellisen pienikin "katiska" kuulema riittää mutta otin tässäkin varman päälle ettei verkoista olisi puun juurille haittaa. Eli nyt ärsyttää myyriä mutta ei ärsytä minua. Melko työläs projekti mutta onpa mukava katsella keväisin hankien sulaessa kun puun vieressä kulkee myllätyt myyrän käytävät mutta eivätpä päässeet juuristoon kurjat.

      • laatta.....

        Hyvä vihje. Kiitos! Vaikuttaaa hyvin varmalta menetelmältä.

        Itse ole vain istutuksen yhteydessä pannut pohjalle betonisen laatan, jonka päälle istutan taimen. Tähän asti sekin on auttanut.
        Kai tärkeintä on sen nuoren pääjuuren suojaaminen. Onko asiaa jotenkin tutkittu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      228
      4589
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      445
      3308
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2238
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1889
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1218
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1043
    7. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      27
      1040
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1035
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      976
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      926
    Aihe