Eli: vaihtelevasti huono signaali (topfield 5000PVRc, näyttää yleensä "tason" eli se ylempi palkki n. 60% ja "laadun", se alempi, n. 40 %). Taloyhtiössä kaapeli ja muilla kuulostaisi olevan signaalit kohdallaan. Eli yleensä signaali tuommoinen yllämainittu, sitten aina välillä saattaa mennä päiväkin, ettei signaalia ollenkaan. Analogisellakin huono kuva. Nyt on ollut "ei signaalia" jo neljä päivää. Ja juu, kaapelit on oikein kytketty. Ostettu myös uusia eli yritetty eliminoida viallisen pihan mahdollisuus. Noh, voi tietty olla että meidän huusolliin jostain syystä huono tulo. Mutta kun huomasin (kävin jakopaikalla tsekkaamassa kaapelien kiinnitykset) että meidän huusholliin tulevasta kaapelista saa pienimuotoisen säkärin kun siihen koskee (ei nyt ihan sähköpaimenen veroista, mutta sen verran että tuntuu. Niinkuin neulalla pistelis). Eli kuuluukos semmonen asiaan ?!
Törkeän huono signaali...
... ja jännitettä tv-kaapel...
71445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokeile tätä (voi auttaa, älä kysy miksi). Luo suosikkikanavalista. Siis se Fav napin alta löytyvä. Jos listaa ei ole, tulee joskus tuo "ei signaalia" herja. Jos joku suosikkilista valittu, ei tule oikeastaan koskaan "ei signaalia" herjaa. Signaalin tasohan tuolla ei muutu... Laita vaikka kaikki kanavat siihen fav listaan. Kun sen on kerran valinnut, se on aina automaattisesti päällä.
Joo, tuota suosikkilistaakin on kokeiltu. Vaan kuten itsekin sanot - signaali ei siitä parane. Muita ehdotuksia? Mitäs tuo jännite kaapelissa?
Ei se jännite ole kaapelissa vaan telkkarin rungossa. Kaapeli on maadoitettu!
Telkkarin rungossa on 115V virtalähdeosan ns. Y-kondensaattoreiden takia. Telkkari on kytketty scartilla digiboksiin, jolloin senkin rungossa on 115V. Kipinöintiä ja jopa pientä sähköiskun tapaista esiintyy silloin kun kaapeleita kytketään. Virta on kuitenkin pieni (kondensaattoreiden kapasitanssi on muutama tuhat pikofaradia), eikä hengenlähtö ole lähelläkään ;-)
Saattaapio olla että asuntoosi on laitettu liikaa vaimentava antennirasia, olikos niitä nyt 1 ja 10dB vaimennuksella olevia, joku muu saa varmistaa vaimennusten tason.
Kaapelissa kulkee havaittavaa jännitettä, se kuuluu asiaan.
Kiitos vinkistä! Kävin kurkkaamassa taloyhtiön laatikot... eli tänne tulee kaapeli, josta signaali jaetaan kahteen taloon (kahden talon yhtiö). Siinä kohtaa (6-way splitter) 11 dB. Sitten meidän taloon (ollaan siis eri talossa kuin tuo yhtiöön sisääntulo) tullessa uusi jako, josta jaetaan kuuteen asuntoon (taas kuuden jaon splitteri) ja siinä kohtaa 13 db... Antennirasiasta en päässyt näkemään, mitä siinä on. Mutta eiköhän nuo moninkertaiset jaotkin sitä aina matkan varrella heikennä. Eli seuraavaks isännöitsijälle.
..mikä auttoi huonoon signaaliin, oli kun jaoin haarottimella suoraan seinästä sen signaalin niihin kahteen virittimeen, enkä sillä pienellä yhdyskaapelilla millä sen voi myös tehdä. On tosiaan joku Topfieldin "suunnitteluvirhe" varmaan.. Mutta muuten kyllä erittäin pätevä loota.
palstalla katselee viestejä.