En voi käyttää alushosuja

näppylätäti

Kun käytän alushousuja niin ihoni alkaa punertaa lahkeen seudulta, lähinnä sisäpuolelta. Kamala ongelma mutta nyt tulee onneksi kesä. Voisiko jotkut pesuaineet aiheuttaa vaiko nykyiden kangasmateriaali?

6

1279

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riitta

      Oiskohan kumiallergiaa.

      • näppylätäti

        Täytyypä seurata. Ei tullut ensimmäiseksi mieleen. Kiitos vinkistä.


    • käy

      Minulle käy vaan puuvillaiset alushousut muut ärsyttävät, myös pesuaineella voi olla vaikutuksensa

    • kuulostaa.

      Jep, kumiallergiaa. Alushousuissa sen aiheuttaa kuminauha jota on lahkeen suissa. Kokeile sellaisia housuja joissa ei näy kuminauhaa.

      Itse kumiallergikkona saan oireita tällä hetkellä vain kondomeista, ja luonnonkumisista siivouskäsineistä, ja oireina on kutinaa, punoitusta, ihottumaa, pientä näppyä, lähinnä mulla nämä reaktiot tulee kasvoihin, hoitona kortisonivoide ja allergialääkkeet.

    • ainakin

      Huuhteluaineet voi olle todella myrkkyä atooppiselle iholle. Jos käytät, niin jätäpä pois.

    • kumiallergikko

      Ennen alusvaatteitten kuminauhat olivat sellaista kangaskudoksellista kuminauhaa, mutta nykyään on vaan ihan pelkkää kumista kuminauhaa.
      Lisäksi ärsytystä lahjesuussa saattavat aiheutta pitsit ja ompelulangat.
      Minun itseni on aina pidettävä alusvaatteita päällä nurinpäin.Näin ollen saumoissa olevat ompeleet ärsyttävät vähemmän. Yöpuvunkin pidän päällä nurinpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      614
      1600
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      711
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      652
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      523
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe