kokenut olevani rakastunut ja se tunne on uskomaton, mutta se on myös niin voimakas, että oikein pelästyy ja ahdistuu. Ihastuminen ei ole mitään siihen verrattuna. Kun johonkin ihastuu, sitä vaan antaa asian mennä omia raiteitaan, mutta kun rakastuu niin pitää alkaa pohtimaan siirtoja ja tulevaisuutta. Ihastuminen on rakastumiseen verrattuna helppo tunne; se on lasten leikkiä.
Kun kysytään, että mistä tietää, että on rakastunut niin kyllä sen tietää. Alkaa katselemaan elämää eri näkökulmasta ja pohtii myös mennyttä elämäänsä.
Ehkä tämä on vain mun ajatus asiaan, mutta olisi kiva kuulla, miten toisilla. Miten erotatte ihastumisen ja rakastumisen?
Kun kysytään, että mistä tietää, että on rakastunut niin kyllä sen tietää. Alkaa katselemaan elämää eri näkökulmasta ja pohtii myös mennyttä elämäänsä.
Ehkä tämä on vain mun ajatus asiaan, mutta olisi kiva kuulla, miten toisilla. Miten erotatte ihastumisen ja rakastumisen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihastumisen määrittelen pitämiseksi ihmisen ulkoisista, fyysisistä ominaisuuksista. Siinä ei tunneta henkilön luonteenpiirteitä hyvin.
Rakastumisen määrittelen pitämiseksi myös ihmisen henkisistä ominaisuuksista ja luonteenpiirteistä. Haluksi oppia tuntemaan hänet yhä paremmin ja toimimaan hänen kanssaan yhteisesti.
Jotenkin noin, käytännössä nämä sekoittuvat hyvin helposti. Paperilla toimii kyllä...
Rakastuminen on ihmeellistä, kun on rakastunut, on energiaa tehdä vaikka mitä. Jos toinen laittaa suhteen poikki, tulee hyvin masentava olo eikä huvita enää tehdä mitään. Ihan kuin elämän tarkoitus olisi kadonnut (ehkä se onkin elämän tarkoitus, rakastua).
Kuulostaa loogiselta ja tuota vähän pelkäsinkin...
taidan olla rakastunut! Tästä ei niin helposti luikerrella irti, eihän?
sulle on käynyt??? Onkos Amor tehnyt kepposiaan?
ollut rakastunut. Olen ajatellut olleeni varmaan noin 20 kertaa. Mutta aina on tullut uusi kohde. Ehkä rakkaus onkin vain energiaa eikä sitä voi kahlita noin?
Tai sitten minulla on vielä se "oikea" rakastuminen kokematta. Miten muuten käy tuollaiselle Rakkaudelle jos suhde päättyy? Tai jos toinen loukkaa pahasti? Voisi kuvitella että oikea rakkaus säilyy aina kaikesta huolimatta.
Olet rakastunut rakastumiseen, etkä niihin ihmisiin joiden kanssa olet seurustellut. Eli olet luultavasti enemmän kiinnostunut itsestäsi kun muista.
Lempi ohjaa kuin luotsi laivaa. Välittämisen vahvin vaisto, valona pimeässäkin.
rakastumisen ja ihastumisen välillä on eroja. Tosin voi niissä olla yhtäläisyyksiäkin. Siinä olet kyllä oikeassa, että kun kolahtaa oikein kunnolla niin sen kyllä tietää :)