Vanhempi, ruskeetukkanen mies talutti polkupyörää tiellä ja seuras mua. Välillä mies pysähty, huusin ettei saa tulla perässäni... tuli silti vaan ! Myöhemmin mies makas tiellä, olin vihainen hänelle, potkaisin ruskeella teräväkärkisellä saappaalla häntä jalkaan ja huusin : "Sä joudut tossun alle !"
Nukkumaija
Mies ja pyörä
3178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joku mies seuraa sinua, mutta et ehkä itse välitä hänestä. Hän on jotenkin tielläsi, et halua olla hänen tossun alla (käskettävänä ja tarkkailtavana) ja siksi et halua olla hänen seurassaan. Teräväkärkinen saapas on kuin vitsi toisen jalkaan. Ehkä viite siitä, että vie tossusi muualle, haluan olla vapaa.
Tulkinnasta kiitos !
Kirjoitit "Teräväkärkinen saapas on kuin vitsi toisen jalkaan". Onko "vitsi" kirjoitusvirhe ? Oikea sana veitsi (tai viesti) ?
että veitsi. Tuli pieni painovirhepaholainen...