Polvituki

Polvikko

Millaisia polvitukia olette käyttäneet joilla on polven nivelrikko tms? Minulla on vain apteekista ostettu valkoinen tuki jossa metallivahvikkeet sivuilla. Tuki on kuitenkin riittämätön. Onko parempia olemassa?

4

7092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sain

      tk.n fysioterapeutilta lainaan polvituen. Paljon tukevampi kuin apteekista... Koitahan ottaa sinne yhteyttä, varmaan auttaa löytämään sellaisen joka olisi sopiva vaivaasi!! Minä olen tyytyväinen!!

    • edi.

      jos haluat säästää polveasi kulumiselta jatkossa, niin kaksi tutkitusti tehokkainta keinoa siihen on ylipainon välttäminen ja hyvät reisilihasvoimat ja lihastasapaino polvessa!!! Tutkitusti!!!

      • etenemistä

        Voin kokemuksesta sanoa, että jo alkanutta nivelrikkoa ei voi enää parantaa, vaan tilanne kehittyy koko ajan huonompaan suuntaan. Tietenkin sitä voi hidastaa välttämällä ylipainoa ja pitämällä muutenkin itsensä kunnossa.Itselläni vasemman polven nivelrikko alkoi jo v.-98. tehtiin osteotomia v.2001 ja nyt kaksi viikkoa sitten polveen laitettiin tekonivel.Oikea polvi sai tekonivelen viime lokakuussa. Eikä ole ylipainoa ja kuntoillutkin olen!Tekonivel on se vihoviimeinen vaihtoehto, kun kipu alkaa olla maksimissaan, eivätkä mitkään lääkkeet enää tehoa. Eivät edes vahvat opiodit, joita käytin laastarin muodossa.


    • Suski

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7768
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3732
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1180
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1033
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      983
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      782
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    10. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      740
    Aihe