Pitäis tehdä kansiremontti ja tarttis mm. venttiilit, mutta ei haluttais ostaa hintavia "merkkivaraosia". Siis tietääkö kukaan mistä löydän edullisesti venttiilit varren tiivistesarjan yms. Esim. Motonetistä tai Sitroselta ei löydy venttiilejä ainakaan nettiluettelosta. Malli on Xantia 2.0i 16 v / 98 kW -97.
Mistä Xantiaan venttiilit?
Xantianisti
8976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sieltä jossa sen kansityönkin teetät.
Yleensä noista moottorin koneistuksia tekevistä liikkeistä löytyy osat ja asiantuntemus siitä mitä mihinkin kannattaa laittaa.
paljonko on mittarissa, koska itselläkin samanlainen juuri samanlainen ja 200 jo mittarissa??
.... vain noin 165000, mutta pääsi jakopään hihna katkeamaan vauhdissa, josta johtuen muutama venttiilinvarsi mutkalla, yms.
Venyikö vaihtoväli pikkusen pitkäksi?? ;)
Tämä on mielenkiintoista. Jos tosiaan on tullut testattua hammashihnan maksimikestoikä. Kyllä hyvien neuvojen mukainen 100tkm on hyvä ja turvallinen käyttöaika. Virallinen huolto- ohje on 120 tkm.
Xantiassasi on siis XU10J4R moottori. Moottorin venttiilikoot ovat seuraavat:
Imu: 7*34,6*106,4
Pako 7*29,6*105,7
Kun otetaan tuosta moottorista vanhempi versio, XU9J4 ja katsotaan venttiilikoot:
Imu: 7*34,6*106,4
Pako 7*29,6*105,8
huomataan aikamoista samankaltaisuutta... onko tuo yhden kymmenyksen poikkeama venttiilin pituudessa todellinen, sitä en tiedä, senhän saa jokatapauksessa säätöpaloilla kompensoitua.
Tuota vanhempaa moottoria on ollut käytössä ainakin 405 Mi16 mallissa ja noita venttiileitä on saatavilla jopa motonetistä.
... Kiitokset asiallisesta vastauksesta. Olihan tuosta apua. Sain eilen koneistamolta tarjouksen myös venttiileistä ja vertasin sitä Motonetin hintoihin vastauksesi perusteella. Näyttää siltä, että itse ostamalla en säästä mitään - koneistamolla pakoventtiilien hinnat jopa halvemmat. Siis annan heidän hankkia osat ja katsoa tarvitaanko venttilinohjaimet kaikkiin vai vain osaan.
ggggggggggg